Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sivas Şehrinin Doğal Görünümü Ve İklim

Burada Sivas Şehri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Sivas Şehrinin Doğal Görünümü Ve İklim

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 16:19

SİVAS ŞEHRİNİN DOĞAL GÖRÜNÜMÜ VE İKLİM

Sivas, Orta Anadolu'da Kızıl Irmak havzasının denizden oldukça uzak, Meraküm yaylası üzerinde, yaklaşık 1275 metre yüksekliktedir. Meraküm yaylası eteğinden itibaren, hafif bir meyil ile alçalan zemin üzerinde ve nehre 3 km. uzaklıkta kurulmuştur. Meraküm yaylası ve dağından gelen iki akarsu, doğuda Mısmıl Irmak ve batıda Tavra Deresi arasında kalan alan, şehrin asıl kuruluş sahasını teşkil etmiştir. Tavra deresi, Kale Irmak ve Murdar Irmak olmak üzere iki kola ayrılır. Şehrin bir bakıma doğu sınırını oluşturan Mısmıl Irmak güneye doğru kıvrılarak Murdar Irmak ile birleşip Kızıl Irmak'a doğru akmağa devam eder. Şehrin kuzeyinde bulunan Tavra boğazından gelen Murdar Irmak ise, şehri kuzey-güney istikametinde ikiye bölerek Mısmıl Irmak ile birleşir. Yine Tavra boğazından gelen Kale Irmak ise, şehri batı yakasından ve kuzeyden güneye doğru ikiye böler ve Toprak Kale'nin doğusundan geçtiği için bu ismi alarak Kızıl Irmak'a doğru akar gider.

İklimi, bitki örtüsü ve buna bağlı olarak mahsulleri, bulunduğu sahanın şartlarına uymaktadır. Denizin tesirinden uzak ve dağlarla ayrılmış olması sebebiyle, sert bir kara iklimine sahiptir. Sivas şehri, yazları sıcak (ortalama temmuz ayı 19.5) ve az yağışlı (yıllık yağışların %10'u yaz mevsiminde düşer), kışları çok soğuk ve karlıdır (kar yağışlı günler ortalama 30 ve kar örtülü günler 65). Baharı ise çok kısa geçmektedir.

Yıldız ve Poyraz çok esmekle birlikte, ilkbahar ile haziran ve temmuz aylarında Karayel (Samyeli) ve Lodos güçlüdür. İlkbaharda esen Lodos, karları eritip havayı ısıttığı için bu havalide Karayel (Kabayel) diye adlandırılmıştır.

Şehrin arazisi, çoğunlukla kil ve kireçli topraktan oluşur, bu sebeple yaz aylarında tozu boldur.
Yağmurlar çoğunlukla Kasım, Aralık ve Nisan aylarında yağmaktadır. Senelik yağan yağmurların miktarı 430 mm ye kadar çıkar. Fırtınalar, yağmurlar, ilkbahar ve sonbaharda sağanak halinde boşanarak şiddetli sellere sebep olurlar. Kasım'dan itibaren kar yağar. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında şiddetlenir. Bazı senelerde, Mart, Nisan aylarında da devam eder. Sert iklim ve yükseklik yüzünden uzun müddet karlar yerde kalır.

Şüphesiz tarih ve coğrafya karşılıklı ve çift taraflı münasebetler içerisindedir. Tarihi meydana getiren ve coğrafya üzerinde yaşayan insan, bu şartlara bağımlı olarak hayatını idame ettirir. Sivas şehrinin iklim ve coğrafyası da aynı ölçüde tarih boyunca bura halkının hayat ve eserlerini etkilemiştir.

Kaynakça
Kitap: SİVAS ŞEHİR HAYATINDA VAKIFLARIN ROLÜ
Yazar: ÖMER DEMIREL
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Sivas Şehri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir