Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Taşnaklar, Çarlığın Uysal Uşakları

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Taşnaklar, Çarlığın Uysal Uşakları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 23:29

Taşnaklar, Çarlığın Uysal Uşakları

Taşnaksutyun, emperyalist savaşın başlangıcında II. Nikolay'a şöyle sesleniyordu:


"Sevgili yurdumuzun payına düşen sınavın, Rus silahının yeni bir zaferiyle ve Rusya'nın Doğudaki tarihsel hedeflerinin çözümüyle sonuçlanması için kalplerimiz sıcak arzularla doludur. Rus bayrağı İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında özgürce dalgalansın! Büyük hükümdar, sizin iradenizle, Türk boyunduruğu altında yaşayan halklar özgürlüğüne kavuşsun!"

Hain Taşnaksutyun'un Çernosotenci dili tamamen belli ve bu nedenle yorum yapmamız gerekmiyor. Ermeni burjuva partisinin "kurtuluş" maskesiyle, yığınların kendi devrimci hareketini kırarak Ermeni halkını Çarlığa boyun eğdirmeye kalkıştığı tartışmasız bir olgu... Çarlığın, askeri-feodal emperyalizm politikasını paylaştı ve hemen her zaman Çarlığın uşağı görevine soyundu.
Bilindiği üzere, 1915 yılında Kafkasya Genel Valisi Vorontsov-Daşkov değiştirilmiş, onun yerine Büyük Prens Nikolay Nikolayeviç getirilmişti. Onun zamanında Taşnaksutyun, büyük ölçüde gönüllü seferber etmeye başlamıştı. Savaş bölgesindeki Türk kadınlarının, çocuklarının, yaşlıların, sakatların katledilmesine daha yoğun biçimde yardım ediyor, nihayet Çar'a ve onun müstebitlerine ilettiği bildirilerine ve çağrılarına gitgide daha uşakça bir üslup katıyordu.

Bir Taşnak gazetesi şöyle yazıyor:

"Dün Tiflis'e, Çar'ın naibi Büyük Prens Nikolay Nikolayeviç geldi. Derin inancımıza göre, bu kez Büyük Prens, sağlam iradesi ve kararlılığıyla Türk Hükümeti'nin varlığını ebediyen sona erdirecektir. Bu inançla, 'hoş geldiniz!' diyerek, Rus Or-dusu'nun sevilen eski başkomutanının Kafkasya'ya gelişini selamlıyoruz!"

İşçi ve köylülerin düşmanı, devrimin gelmiş geçmiş en gaddar cellatlarından biri olan Nikolay Nikolayeviç'i, Taşnaksutyun Partisi bakın nasıl karşılıyor!
Taşnaksutyun'un 1905-1912 yılları arasında Çar'a yaptığı benzer çağrılar üzerinde durmayarak dikkatlerimizi başka yöne çevirelim.
İşçi ve köylülerin, Bolşevik Partisi'nin önderliğinde Çarlığı alaşağı etmeye hazırlandığı 1917 Şubat Devrimi arifesinde, Ermeni halkının celladı Taşnaksutyun ve sadık adamları, monarşinin sürdürülmesi ve devrimin kötülenmesinden yana tavır aldılar. Taşnaksut-yun ideologlarından Tiflis Şehir Duması Başkanı A. Hatisov anıla-rında, itibarını kesin olarak kaybeden II. Nikolay yerine, Rus tahtına amcası Büyük Prens Nikolay Nikolayeviç'i geçirmek isteyen Devlet Duması içindeki Çemosten grubunun mücadelesine katıldığını anlatıyordu. Üstelik Bay Hatisov, Kadetlerin görevlendirme-siyle, ülkede iktidarı ele geçirmeye hazır olmayı önererek Nikolay Nikolayeviç'e başvurmuştu.
Bunlar, adı üstünde gerçekler!..

Karşıdevrimci Taşnaksutyun ve bazen Çarlığa karşı "mücadelesi" vb. konularda mırıldanan aşağılık basını, herkesin bildiği tarihsel gerçekleri yalanlasın dursun!
Yukarıda, Taşnakların gönüllü birlikler kurmasından ve Taş-naksutyun siyasi haydutlarının sözlerine göre, "Türkiye'de yaşayan kardeşlerini kurtarmak" için oluşturulmuş Taşnak birliklerinin Türkiye'ye karşı eylemlerinden söz etmiştik. Gerçekten de bu böyle olsaydı, hiç kuşkusuz Türkiye Ermenileri Taşnaksutyun Partisi'nin bu eylemlerini alkışlarlardı. Ama bilindiği gibi, bununla uzaktan yakından ilgisi yoktu. Gerek Rusya Ermenileri emekçileri, gerekse Türkiye Ermeni emekçileri gönüllü hareketine karşıydılar. Van'da, Erzurum'da ve diğer şehirlerde düzenlenen toplantılarda Ermeni emekçileri, gönüllü birliklerin kendilerine hayır getirmeyeceğini anlayarak, Taşnaksutyun'un gönüllü kampanyası aleyhine karar almışlardı. Türkiye Ermenileri emekçileri, Tiflis'e yolladıkları özel bir heyetle, Taşnaksutyun Partisi'ne ve organı Milli Büro'ya, Ermenilerin Türklere karşı savaşa katılmasına meydan verilmemesi ve gönüllü birliklerin dağıtılması dileklerini ilettiler. Ancak Milli Büro ve Taşnaksutyun, Türkiye ve Rusya Ermenileri emekçilerinin görüşlerine aykırı olarak kendi politikalarını izlemeyi sürdürdüler.
Taşnaksutyun Partisi, emekçilerin protestolarına aldırmadı, zira Çarlığın, İngiliz-Fransız emperyalizminin, hatta Rusya'da ve dışında yaşayan Ermeni kapitalistlerin çıkarları, Ermenilerin Türkiye'ye karşı savaşa katılmalarını gerektiriyordu.

Kaynakça
Kitap: TAŞNAK PARTİSİ'NİN KARŞIDEVRİMCİ ROLÜ (1914-1923)
Yazar: A.A. Lalayan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir