Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ulusal Maske Altında Çarlığın ve Batı Emperyalizminin Ajanı

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ulusal Maske Altında Çarlığın ve Batı Emperyalizminin Ajanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 23:26

Ulusal Maske Altında Çarlığın ve Batı Emperyalizminin Ajanı

Bilindiği gibi, 1914-1918 Dünya Savaşı, Bolşevik Partisi ve yoldaş Lenin tarafından, "açık biçimde burjuva emperyalist ve hanedanlar savaşı özelliği taşıyan" bir savaş olarak değerlendirilmişti. "Yabancı devletlerin pazar kapma ve talan mücadelesi; ülkelerin dahilinde devrimci proleter ve demokrasi hareketlerini önleme çabaları; bir ülkenin ücretli kölelerini, burjuvanın çıkarları uğruna başka ülkenin ücretli kölelerine karşı kullanarak her iki ülkenin proleterlerini aptallaştırma, bölme ve birbirlerine kırdırma... evet, savaşın hakiki yüzü ve anlamı budur." Bu yüzden savaşan ülkelerin askerleri "silahlarını kendi kardeşlerine değil, ülkenin bütün gerici, burjuva hükümetlerine ve partilerine yöneltmek zorundadırlar" (Lenin). Emperyalist savaşı iç savaşa dönüştüren bir taktik... 1914-1918 savaşı için Lenin nitelendirmesi budur.

Kendini uzun yıllar "devrimci", hatta sosyalist parti olarak tanıtan Taşnaksutyun'un bu savaşta nasıl bir tutum sergilediğine bakalım şimdi. 1914-1918 savaşından önce Taşnaksutyun Partisi, gerek Güney Kafkas'ta, gerekse onun dışında var olan Ermeni büyük sanayi ve ticaret burjuvazisi için pazar yaratma peşinde koşarak, Türkiye'nin bir bölümünü işgal etmeyi ve denizden denize "Büyük Ermenistan" şiarını gerçekleştirmeyi hayal etmişti. Taşnak çetelerine göre tam zamanında baş gösteren bu emperyalist savaş, "Ermeni sorununu" çözecek ve Ermeni sermayesine "güneş altında yer edinme" aracı olacaktı.

Taşnaksutyun Partisi'nin dışişleri sorumlusu Zavriyev, 1915 yılında Londra ve Paris Rus elçilerine gönderdiği notlarında şöyle diyordu:

"Savaşın ilk günlerinden beri Rusya Ermenileri, Türkiye'nin bu savaşa sürüklenmesini beklediler. Savaşın bitiminde Ermeni sorununun yeniden ele alınacağını ve kesin olarak çözüleceğini düşünme umudu veriyordu bu. Ermeniler (!) bu gelişmeler karşısında kayıtsız kalamazlardı, bu yüzden olaylara heyecanla katıldılar."

Taşnaksutyun'un usta, işini bilen adamı Zavriyev, 1914-1918 savaşında partisinin gerçek karşıdevrimci rolünü doğrudan söylemiyor. Tersine, Taşnaksutyun'un faaliyetlerine perde çekerek, Rusya Ermenilerinin savaşa "heyecanla" katılmalarından söz ediyor.
1914-1918 savaşı döneminde Taşnaksutyun'un, eylemlerini Ermeni emekçilere karşı yönelttiğini az sonra göreceğiz. Ancak bu durum, Taşnak diplomasisinin, Taşnaksutyun'un gerici politikasına genel bir halk hareketi görüntüsü vermesine engel olmuyor.
Zavriyev'in aktardığımız sözlerinden anlaşılmaktadır ki, emperyalist savaş Taşnaksutyun'un maksadına cevap veriyordu, çünkü Ermeni büyük burjuvazisinin çıkarları bunu gerektiriyordu. Taşnaklar da Ermeni emekçilerini, Çarlığın, Ermeni sermayesinin ve yabancı sermayenin kurbanlık koyunu haline getirmek amacıyla gücünün yettiği her şeyi yapmışlardı.

Gerici Taşnak Partisi'nin, her zaman olduğu gibi, özellikle savaş döneminde emekçi yığınları aldattığını söylememiz gereksiz sanıyorum. Taşnaksutyun Partisi 1914-1918 savaşının emperyalist karakterini ve bu savaşa katılmasının asıl amacını özenle gizleyerek, "Türkiye'deki kardeşlerinin kurtarılması", "Türkiye Ermenistanı'nın bağımsızlığı" sloganlarını öne çıkarmıştı. Taşnak çetesi, yığınları uyutmak için yayın organlarını devreye sokmuştur. Var gücüyle emekçi Türk ve Ermeniler arasında etnik çatışmaları körüklemiş, Ermeni'ye, Türk'ü yok etme çağrıları yapmıştır. Burada kar-şıdevrimci Taşnaksutyun bütün ulus adına konuşuyordu, çünkü "ulusal bayrağın, milli burjuvazinin karşıdevrimci niyetlerini gizlemeye uygun popüler bir bayrak olarak salt yığınları aldatmak için dikildiğini" biliyordu.
Emperyalist savaş döneminde Taşnaksutyun'un oynadığı Ermenistan emekçilerinin celladı rolünü gözler önüne sermeden önce, bazı konular üzerinde durmamız gerekiyor.

Kaynakça
Kitap: TAŞNAK PARTİSİ'NİN KARŞIDEVRİMCİ ROLÜ (1914-1923)
Yazar: A.A. Lalayan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir