Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Lalayan'ın Birbirini Tamamlayan İki İncelemesi

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Lalayan'ın Birbirini Tamamlayan İki İncelemesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 23:23

Lalayan'ın Birbirini Tamamlayan İki İncelemesi

Lalayan'ın elinizdeki kitapta yer alan iki uzun çalışmasını, Rusya'da Ermeni Meselesi üzerine çalışmalarım sırasında buldum.
Lalayan da, bu incelemelerinde, Taşnaksutyun gerçeğini ve kendi ifadesiyle "Sözde Ermeni Meselesi"nin içyüzünü gözler önüne seriyor.
İlk çalışma, "Karşıdevrimci 'Taşnaksutyun' ve Emperyalist Savaş 1914-1918" başlığını taşıyor ve 1936 yılında Milli ve Sömürge Meselelerini İnceleme Bilimsel Araştırma Kuruluşu'nun yayın organı Revolyutsionnıy Vostok (Devrimci Doğu) dergisinin 2-3. sayısında yayımlanmış.
Diğeri ise, 1938 yılında SSCB Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü'nün yayın organı İstroriçeskie Zapiski (Tarih Notlan) dergisinin 2. sayısında yer alıyor.

Bu yazının başlığı şöyle:

"Taşnaksutyun Partisi'nin Karşıdevrimci Rolü."

Lalayan, ilk yazısında Taşnakların ve onların yönlendirdiği Ermeni kitlelerinin Birinci Dünya Savaşı yıllarında oynadığı rolü inceliyor. İkinci yazısında ise, yine Taşnak Partisi'nin Şubat ve Ekim Devrimi sırasında ve daha sonra Ermenistan'ın kurulduğu dönemdeki faaliyetini ele alıyor. Bu nedenle Lalayan'ın bu ikinci yazısı, birincinin devamı özelliğindedir ve iki yazı birbirini tamamlamaktadır.

Lalayan'ın bu kitabıyla, bir bakıma Ermenistan Devlet Arşivleri'ni açmış oluyoruz. Çünkü Lalayan, 1915-23 yıllan arasındaki Türk-Ermeni ilişkilerini, çoğu Ermenistan Devlet Arşivlerinde bulunan belgelere dayanarak açıklıyor. 1915-23 tarihleri önemli. Çünkü başta ABD eyaletleri olmak üzere, bugün Batı parlamentolarında kabul kararlarda, o yıllarda Ermenilere karşı soykırım uygulandığı iddia edilmektedir.

Kaynakça
Kitap: TAŞNAK PARTİSİ'NİN KARŞIDEVRİMCİ ROLÜ (1914-1923)
Yazar: A.A. Lalayan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir