Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kars ve Batum Delegeleri Bildirisi

Kars ve Batun Vilayetleri Delegelerinden Doğu Halkları Kongresi Prezidyumu'na Bildiri

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kars ve Batum Delegeleri Bildirisi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:58

Kars ve Batun Vilayetleri Delegelerinden Doğu Halkları Kongresi Prezidyumu'na Bildiri*

Bizler, aşağıda imzası bulunan delegeler, Kongre Prezidyumu'na sunulan işbu bildiriyle bütün işçi sınıfının huzurunda, Kars ve Batum vilayetlerinde, keza Tiflis vilayetinin Ahıska ve Ahılkelek, Erivan vilayetinin Sürmeli ve Şerur kazalarında, bir taraftan Gürcü Menşeviklerin, öbür yandan Taşnakların sivil ve silahsız Müslüman ahali üzerinde uyguladıkları dehşeti ve zulmü dile getiriyoruz, zira adı geçen vilayetlerin ve kazaların halkı Aralık 1918'de kendi kaderlerini kendileri tayin etmeyi isteyerek cumhuriyet yönetimi ilan etmiş, söz konusu vilayetler ile kazaları içine alan Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti'nin kuruluşu olan 27 Mart 1919 tarihinde de Kars'ta Meclis tarafından onaylanmıştır. Bu Cumhuriyet, İngiliz emperyalizminin onu yıktığı, yani Hükümet üyelerini tutuklayarak, bazı üyelerini Malta Adası'na sürdüğü 1920 Nisan ortalarına kadar yaşayabildi. İngilizler Kars bölgesine de (Oltu ve Ardahan sancaklarının bir bölümü hariç) Taşnakları soktu. Gürcü Menşevikler de, Cumhuriyet'in bu karışık durumundan yararlanarak Ahıska ve Ahılkelek kazalarına girdiler.

Şimdi eski Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti'nin her bölgesinde Taşnak-Menşevik koalisyonu ile Müslümanlar arasında şiddetli çatışmalar cereyan etmektedir.

Bütün Müslümanlar, keza Rus nüfus (bahse konu bölgelerde Müslümanlar ve Ruslar çoğunluğu oluşturmaktadır) sadece tekil Sovyet iktidarını düşünmektedirler. Yakın gelecekte Gürcistan'da ve Ermenistan'da Sovyet iktidarı ilan edilmezse, hep beraber silaha sarılacaklar ve zulmedenlere karşı mücadeleyi başlatacaklardır.
İki kardeş halk olan Müslümanlar ile Ermeniler arasında kardeşi kardeşe kırdıran çatışmalara yeniden yol açılmaması için bildirimizi incelemelerini Kongre Prezidyumu'ndan özellikle rica ediyoruz, zira her iki taraf için de Taşnak iktidarı kabul edilemez.

Yaşasın Kafkas Sovyet Sosyalist Cumhuriyetieri Konfederasyonu!

102 delege (imzalı)

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir