Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı'na Telgraf

26 Şubat 1920

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı'na Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:34

Sayın Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı'na

Rapor

Kars faciası korkunç boyutlara vardı: Şöregel havalisinin 14 köyü daha top ateşine tutuldu.

Bu köyler şunlar:

1. Kınai,
2. Aslanhane,
3. İlanlı,
4. Aküzüm,
5. Şahnalar,
6. Tiknis,
7. Argın,
8. İncedere,
9. Meküz,
10. Karahan,
11. Geçit,
12. Daynalık,
13. Karaağaç,
14. Gülviran.

Ermeni eşkıyaların vahşeti ve halkın ıstırapları sözle anlatılacak gibi değil. Aldığım bilgilere göre, Şöregel kazasının sağ kalan nüfusu dıştan yardım umudunu kesince Ermeni iktidarını tanıma kararı almış ve teslim olduklarını bildirmek üzere Ermeni birlik komutanına temsilcilerini göndermiş.

Halkın böyle bir adım atmasına umutsuzluğun sebep olduğu kuşkusuzdur. Bu zayıflık çaresizlik ve umutsuzluk bilinci, Akbaba, Çıldır ve Zaruşad halkını da Gürcistan'ın kucağına itmektedir. Halk Ermeni mezaliminden ve aşağılanmalardan yegane kurtuluş yolunu Gürcistan'ı tanımada görmektedir. Bu eğilim somut biçimler almaya başlamıştır. Adı geçen kazaların delegeleri, Ermenilerle mücadelede destek ricasıyla Gürcistan Hükümeti üyelerini ziyaret ederek, onlara yukarıda arz ettiğim eğilimin halk arasında hayli geçerli olduğunu hissettirmektedirler. Ermeni birliklerinin harekatını, kendi kuvvetleriyle durdurmayı başaramadıkları takdirde, himayeleri altına girmeyi de teklif etmektedirler. Gürcistan Hükümeti onlara her türlü yardımın yapılacağını vaat etti ve birliklerini harekete geçirmeye, yerli halkın rızasıyla bu bölgeyi işgale hazır olduğunu bildirdi. Gürcistan Hükümeti, delegelerin Azerbaycan'da satın alacakları gıda maddelerini Kars bölgesine, kendi ülkesinden geçirmeyi de kabul etti. Buna kendim inanmasam bile Gürcü birliklerinin oraya çoktan hareket ettiğini özel kaynaklardan biliyorum. Ancak itiraf etmek zorundayım ki, Türklere; Mustafa Kemal Paşa'ya olan umutlarımız boşa çıkarsa, ister istemez Gürcistan'ın tanınması lehine olan eğilimi desteklememiz icap edecek. İşin doğrusu, halk, maneviyatını ve kendi gücüne olan inancını yitirmiştir. Liderler ne yapacaklarını bilemez durumdalar ve şimdi henüz Türk yardımına umudumuz kaybolmamışken bile tamamen bilinçsizce bu eğilimi destekliyorlar.

Sanıyorum Gürcistan Hükümeti, bizim örgütün varlığı ve Kars'a gelişimiz konusunda artık bilgi edinmiştir. Bence bu Kars delegelerinin dikkatsizliğinden ve kusurlu davranmaları yüzünden oldu. Atabekov Server Bey'in şimdi Oltu'da olduğuna dair bilgiler var. Yusuf Ziya da, Batum ve Acaristan yoluyla oraya gitmek üzere yola çıktı. Ben bugün Borjom ve Ahıska yoluyla Akbaba'ya geçeceğim.

Edindiğim bilgilere göre, Kürtlerin Ermeniler tarafına geçmesinden ve Şöregel'in Ermenistan iktidarını tanımasından sonra Sürmeli Müslümanlarının durumu kritik duruma gelmiş. Şimdi Sürmeli'yle bağlantımız kesilmiş durumda, ancak bir iki ay sonra bağlantı kurabiliriz. Bu sebeple bu havalide çalışmaları için Nahçıvan'dan birini yollamak gerekiyor.
Zatıalinizle her türlü yazışma, özel sekreteriniz Mehmet Ali'ye yönlendirilecektir. Zatınıza iletmiş bulunduğum haberlerden bazılarının sizlerin takdirine göre, "Azerbaycan" gazetelerinde çıkacağını ümit ediyorum.

Murahhas (imza) 26 Şubat 1920
Tiflis

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir