Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Diplomatik Temsilci Vekilov'den Telgraflar

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Diplomatik Temsilci Vekilov'den Telgraflar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:31

Tiflis'ten Telgraf No. 2497, 5 13 Şubat 920 14 Şubat 1920 tarihinde alınmıştır. Giriş No.41

Hükümet Başkanı'na Dışişleri Bakanı'na (kopya)
Bakü

Kars bölgesinde olaylar tırmanıyor. Halkın temsilcileri, Gürcistan Hükümeti'nden himaye isteğiyle Tiflis'e geldiler. Gürcüler, Ardahan Müslümanlarına destek olma eğilimindeler. Gelen delegelerin halkın temsilcileri değil, Gürcistan Hükümeti'nin ajanları olduğunu düşündüren sebepler var. Hükümetimizin Kars'a görevlendirdiği kişilerin Bakü'den bir an önce ayrılmaları gerektiğini düşünüyorum. Kendisine 15 bin ruble teslim ettiğim Kaziyev Aman Bey, Talipzade'nin telgraf haberine göre bugünlerde Tiflis'ten ayrılmış; söz konusu parayı, bu iş için öngörülen tahsisattan kesmenizi ve Hükümet ödeneğini tamamlamam için bana göndermenizi arz ederim. No. 14

Diplomatik Temsilci Vekilov

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Re: Diplomatik Temsilci Vekilov'den Telgraflar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:33

20 Şubat 1920 Tarihinde Tiflis'ten Alınan Telgraf

Dışişleri Bakanı Han Hoyskiy'e Baku

Kars Müslüman Hemşeriler Derneği üyesinden ve Ahılkelek'ten az önce bir telgraf alınmıştır. Muhteviyatı aşağıdadır:

"Topçu ateşine maruz kalan Şöregel teslim olmuştur. 12 köyün harap olmasından sonra, kısmen top ateşinden, kısmen de şiddetli kar fırtınası nedeniyle nüfus kıyıma uğramıştır. Bütün mal mülk, hayvanlar Ermeniler tarafından yağma edilmiştir. Akbaba yok olma arifesindedir; halk yalvararak, harekatın durdurulması için gereken tedbirin alınmasını istiyor. Halk dışarıda -30 derece soğuk altında donarak ölüyor."

Bu olayı bilgilerinize sunuyorum. Yabancılarla bugün bir kez daha görüşeceğim. Avrupalılara başvurmamızın kesinlikle bir faydası olmadığını, tek umudumuzun kendi kuvvetlerimiz olduğunu da belirtmeliyim.

No. 18, 28 Şubat
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:39

5 Mart 1920 Tarihinde
Tiflis'ten Alınan Telgraf Giriş No. 60

Başbakan Usubbekov'a Dışişleri Bakanı Fetali Han Hoyski'ye (kopya)

Hükümet Başkanı adına Kasımov'dan aldığım haberi iletiyorum:

"Çıldır, Zaruşad, Şöregel kazaları Müslüman ahalisi, Ermeni iktidarının talebine göre köylerini terk etmişlerdir. Son günlerde meydana gelen olayları kelimelere dökmek imkansızdır. Akbaba kazası Ermenilerin tehditleri karşısında Gürcüleri tanıma kararı almıştır. Durum son derece vahimdir. Talimat bekliyorum. (Kasımov'un imzası)"

Bundan ayrı olarak aldığım haberlere göre, 1 Mart'ta Akbaba'ya silahlan teslim etmesi için ültimatom verilmiş. Teslim olan köyler toptan kırıma uğramış. Yakılıp yıkılan köylerden kaçanlar Azerbaycan'a geçmek için izin istiyorlar. Bu meseleyi dikkatlerinize sunarım.

4 Mart 1920, No. 27
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:47

Kopyanın kopyası 5 Mart 1920 Tarihinde Tiflis'ten Alman Telgraf

Giriş No. 60

Başbakan Usubbekov'a Dışişleri Bakanı Fetali Han Hoyski'ye (kopya)

Hükümet Başkanı adına Kasımov'dan aldığım haberi iletiyorum:

"Çıldır, Zaruşad, Şöregel kazaları Müslüman ahalisi, Ermeni iktidarının talebine göre köylerini terk etmişlerdir. Son günlerde meydana gelen olayları kelimelere dökmek imkansızdır. Akbaba kazası Ermenilerin tehditleri karşısında Gürcüleri tanıma kararı almıştır. Durum son derece vahimdir. Talimat bekliyorum. (Kasımov'un imzası)"

Bundan ayrı olarak aldığım haberlere göre, 1 Mart'ta Akbaba'ya silahları teslim etmesi için ültimatom verilmiş. Teslim olan köyler toptan kırıma uğramış. Yakılıp yıkılan köylerden kaçanlar Azerbaycan'a geçmek için izin istiyorlar. Bu meseleyi dikkatlerinize sunarım. 4 Mart 1920, No. 27

Haber Büro Şefi Şçepotyev Kopyanın aynıdır: Haber Büro Şefi
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir