Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Dışişleri Bakanı Hatisov'dan Telgraf

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Dışişleri Bakanı Hatisov'dan Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:30

Erivan'dan Bakü'ye 0664, 190, 11/2, 13/14

Dışişleri Bakanı Han-Hoyski'ye


Bakü

847 sayılı yazınıza cevaben. Azerbaycan Hükümeti'nce Ermenistan'ın iç işlerine müdahale edilmesinin kabul edilemez olduğu meselesinin şekli tarafına değinmeyerek ve aldığınız haberlerin tamamen asılsız olduğunu göstermek isteyerek, talebinize cevaben zatınıza, Ermenistan Hükümeti'nin Kars Milli İslam Şurası Hükümeti'nden aldığı telgrafın tam metnini bildiriyorum:

"Dışarıdan gelen huzursuz unsurlar Tatar (Türk) köylerini sürekli karıştırmış, halkı yağmalamış, karışıklıklar yaratmışlardır. Barış yolları tükenince Hükümet, isteklerimize cevap verecek bir düzenin kurulması amacıyla askeri birlik çağırmak zorunda kalmıştır. Yanlış anlamaların bertaraf edilmesi, gerçek durumun halka anlatılması için saygın kişilerle beraber köylere gidiyoruz. Fırsattan yararlanarak, Müslümanların Hükümetimize meşru olarak, arzulanan itaatini de teyit ediyoruz."

Ermenistan Hükümeti'nin, sivil Müslüman ahaliye karşı kesinlikle saldırgan bir tutum içinde olmadığı; uzun süren iknalardan sonra sonuç alamayınca, saldırgan hareketleriyle ve talanla bölgenin huzurlu hayatını bozan sorumsuz kışkırtıcı gruplara karşı askeri güç kullanmak zorunda kaldığı bu telgraftan çok açık biçimde anlaşılmaktadır. Hükümetimiz, dışarıdan gelen kışkırtıcıların canice eylemlerinden korunmayı Hükümetimizde arayan Müslümanların arzularına ve hislerine tamamen uygun şekilde hareket etmiştir. Şimdi bölgede bozulmaz bir düzen ve huzur hakimdir.

No. 800, 10 Şubat
Dışişleri Bakanı Hatisov

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir