Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gürcistan'daki Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi'ne Telgraf

3 Şubat 1920

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Gürcistan'daki Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi'ne Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:24

Suretin sureti

Nahçıvan'dan Alınan Telgrafın Sureti

Gürcistan'daki Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi'ne


3 Şubat 1920

Bizler, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Güneybatı Azerbaycan Müslümanları, Ermenistan'la Azerbaycan arasındaki sorunların barış yoluyla ortadan kaldırılmasını üstlenmiş olan Tiflis Konferansı'nın sonucunu beklerken; sınırda bulunan Ermenistan düzenli birliklerinin yine aralıksız saldırılarına maruz kalmaktayız.
Amerikalı albaylar Daily ve Şelli henüz Nahçıvan'da bulunurlarken köylerimize Ermenilerin düzenlediği saldırılar bir yana, 6 Ocak'ta baş gösteren ve bizleri çok etkileyen olayları zatıalinize duyurmak zorunda kaldık.

1. 6 Ocak 1920 günü Paraga köyü Ermenileri, diğer Ermenilerle birlikte Bilah köyüne saldırdılar. Üç saat süren çatışma sonunda Ermeniler Bilah'ı kırıp geçirdiler. 15 erkek, 50 kadın, 25 çocuk öldü.
Saldıran Ermeniler arasında Zengezur'dan olanlar da vardı.

2. 16 Şubat'ta, sabah saat 9'da Ermeniler Şerur kazası Çiva köyünü bombalamaya başladılar. Bize komşu köylerden yardım geldiği için bir saat sonra geri çekilmek zorunda kaldılar.
Biz 3 ölü verdik.

3. 18 Ocak, Büyük Vedi: Ermeni devriyeleri Davala yolunda gelip geçene ateş etmeye başladılar. Genelde Ermeniler açıkça meydan okuma tavrı içindeler.

4. 22 Ocak'ta Ermeniler 60 kişiyle, Ordubad'a katırlarla buğday taşıyan göçmenlere saldırdılar. Bizden 3 kişiyi öldürdüler, 21 katır ve 1 at götürdüler.

5. 23 Ocak'ta Ermeniler, Alinçaşiaz köyüne saldın düzenlediler, 5 kişiyi öldürdüler, 600 koyun ve yolda rastladıklan iki kadını alıp götürdüler.

6. 23 Ocak'ta Ermeniler, Kerim Kulu Bek Tiza köyünün ileri mevzilerine saldırdılar. Uzun süren karşılıklı ateş sonucunda geri çekildiler. 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

7. 24 Ocak'ta Ermeniler Uniş köyüne saldın düzenlediler, iki saat süren karşılıklı ateş sonunda geri çekildiler.

8. 24 Ocak. Ermenilerin Şiva köyüne top ateşine başladıklarına dair şimdi bir haber alındı. Emirlerinizi bekliyorum.

9. 25 Ocak, Ordubad'dan yaklaşık 300 kişilik büyük bir Ermeni birliği Aza köyünü işgale kalkışmış, ama gelen yardımla onları geri püskürtmüş, 2 ölü, 1 yaralı vermişiz. Bu saldırılar bizleri çatışmaya sevk ederken, Ermeniler boş durmayıp bu saldırgan eylemlerini basın sayfalarında yaygara kopararak Müslümanlara mal ediyorlar.

Yukarıdaki olaylardan anlaşılacağı gibi ve aldığımız güvenilir haberlere göre, Ermenilerin bu saldırıları bilinçli eylemler olup, köylünün işi ya da münferit çete olaylan değildir, Ermenistan Hükümeti'nin rızasıyla yapılmaktadır.
Söz konusu olayları bildirirken, zatıalinizden halkın bu çaresiz durumuna müdahil olmanızı ve adalet ve insanlık adına, Ermenilerin sınırlarımızdaki bu gibi eylemlerinin durdurulması için gereken önlemlerin alınmasını reddetmeyeceğinizi arz ediyoruz.

Sabrımız sonsuz değildir. Gerekli önlemler alınmazsa, ilerisi için sorumluluğu kabul edemeyiz. Böylesine sorumluluk gerektiren bir zamanda ne yapmamız lazım geldiğini zatıaliniz bizlere gösterin.
Bektaşov, Sultanov, Memedzade, Sadıkzade, Mirzazade, Tahmanbeyzade, Genel Vali Camalinskiy.

İndo-Avrupa telgrafından iletilmiştir.

Aslının aynıdır: Sekreter (imza)
Aslına uygundur: Haber Bölümü Şefi A. Şçepotyev
Kopyasının aynıdır: Haber Bölümü Şefi

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Gürcistan'daki Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi'ne Telgr

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:25

ŞÖREGEL Milli Şurası Şubat 1920
No. 200

Gürcistan'daki Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi'ne


General Osipyants'ın emri ve Zaruşad sakinlerinin bu emre cevap suretlerini gönderiyorum. Milli Şura, zatıalinize, 1 Şubat sabahı General Osipyants'ın Zaruşad Müslüman ahaliye karşı savaş açtığını bildiriyor. Ayrıca Müslüman köyleri Keçebörk ve Meçetli (Camili) baştan aşağıya ateşe verildi. Birkaç aileden ibaret köyün sakinleri teslim olacaklarını bildirdikleri ve damların üstüne beyaz teslim bayrağını çektikleri halde katledilmişlerdir. Ardahan sancağının, Çıldır ve Kars sancağının Zaruşad havalisinde şimdi korkunç çatışmalar başlamıştır. Keza Kars'ın Şöregel ve Akbaba bucakları bu kalleşçe saldırılar arifesinde tehlike altında bulunmaktadır. Milli Şüra, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan Hükümetleri liderlerine ve keza Müttefik Devletler temsilcilerine konunun duyurulmasını; bu kanlı eylemlerin ve kitlesel katliamın, Kars sancağı Müslüman nüfusun yok edilmesine dur denilmesi için gereken her türlü tedbirlerin alınmasını saygıyla rica etmektedir.

Başkan adına (imza) Şüra üyeleri (imza)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir