Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

31 Ocak 1920'de Tuğgeneral G. Osipyants'a Telgraf

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

31 Ocak 1920'de Tuğgeneral G. Osipyants'a Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:23

Zatıalileri, Tuğgeneral G. Osipyants'a:

1. Zatıalinizin 30 Ocak 1920 gün (saat 12) ve 1 numaralı emriniz aynı gün, akşam saat 9'a kadar 4 köye duyurulmuştur.

2. Emirde 31 Ocak saat sabah 9'a kadar süre verilmiştir, yani 22 saat, bu zaman zarfında 46 Müslüman köyü halkını toplamak ve emri tebliğ etmek mümkün değildir.

3. Büyük Devletlerin Ermenistan'ı bağımsız Cumhuriyet olarak tanıdıklarını sadece sizin emrinizden öğreniyoruz ve başka hiçbir şey bilmiyoruz.

4. Evlere ve mülklere topçu ateşi açmaya niyetli tenkil müfrezelerinin sivil insanlara karşı neden harekete geçmiş olduğuna da pek anlam veremiyoruz ve bunu şiddetle protesto ediyoruz.

5. Üç yıl devam eden kargaşa döneminde şaşırmış olan halkın çocuklarını, kadınlarını toptan katletmeden ve evlerini, malını mülkünü top ateşiyle yakıp yıkmadan önce, her uygar hükümet barışçı yollan denemek ve bu yönde çaba sarf etmek zorundadır, silaha sonra başvurulmalıdır. Kars Milli İslam Şûrası, Büyük Devletler Misyonu, Azerbaycan Cumhuriyeti ve iktidar temsilcilerinden oluşacak bir delegasyonun, halkı ikna etmek ve Ermenistan makamlarına tabi olma koşullarını belirlemek, Demokratik Cumhuriyetin bütünüyle Müslüman olan bu bölgesinde demokratik bir yönetim biçimi kurmak amacıyla görevlendirilmesi böyle barışçı bir adım olur.

6. Aramızda kışkırtıcı insanlar yoktur. Önümüzde, Kağızman'da Zaruşad'da, Soğanlıkta, Göle'de küçük memurların sergiledikleri rezilce zulümlerin canlı örnekleri vardır. Hasköy'de ve Göle'nin başka köylerinde hayvanlar, Gümrü'nün bile bedava malı oldu, Hasköy'ün kadınları da şimdi esir olarak Ardahan Kaymakam Yardımcısı'nın yanında bulunuyorlar. Kars sancağı eski yöneticilerinden Caginov, bizim ilçenin bazı köylerinden zorla birçok ata el koydu, bu atların sahipleri şu ana kadar hiçbir şey yapamadılar; tamamen suçsuz olarak hapiste eziyetler çeken insanlar (yaklaşık 20 kişi) kişi başına 20 00070 000 ruble arası rüşvet vererek sorgu yargıcından ve hapishane müdüründen kurtuldular. Hiç sebep yokken yaz ayında Çatak ve Çamık köyleri top ateşiyle yakılıp yıkıldı; 95 yaşlarındaki erkek ve kadınlar öldürüldü; Kars'ta yıkılan köylerden ve Erivan'dan gelen mülteciler bizim bölgeye doldular. Barış içinde bir arada yaşayan Müslümanlarla Ermenilere gelince, bizde de barış içinde bir yaşam var, zira bizim köylerde yüzlerce Ermeni tüccar ve zanaatkar bulunuyor, bunlardan kimse Müslümanlardan toplu halde düşmanlık görmemiştir.

7. Size heyet,olarak kimse gelmek istememektedir, çünkü bölgemiz halkının tamamı bilgilendirilemedi ve hepsi sizin elinizde tutuklu bulunan Güğercin köyünden Hasan Mevlût Efendioğlu gibi sorgusuz sualsiz tutuklanmaktan korkuyor.

8. Hiçbir hükümet sebepsiz yere kan akıtmamalıdır; sivil vatandaşların kanını... Hem de demokratik bir cumhuriyet... Bu yüzden barış ve halkın esenliği adına, 5. maddede zikredilen, halkın ihtiyaçlarını ve şikayetlerini dinleyecek ve bu yolla barışçı bir uzlaşmaya gidecek olan heyetin teşkilini talep ediyoruz. Bu zamana kadar Zaruşad'da görevli olanlar ve çeşitli heyetlerle buraya gelenler her zaman halkın önünde yalanlarla ve şovenizmle boy göstermişlerdir.

9. Bütün bölge halkının bilgilendirilmesi ve onları bir mutabakata vardırmak için 20 Şubat'a kadar süre vermenizi ve talep ettiğimiz heyetin ivedi olarak buraya görevlendirilmesini rica ediyoruz.

10. Emrin içeriğinden haberdar olan bazı köylerin sakinleriyle görüşmeyi gerekli ve uygun bulursanız, bu görevi üzerimize almayı ve 10 muhafızla birlikte en yakın Rus köyü olan Haroşeye'ye gelmenizi arz ediyoruz. Hayatınızın korunacağı konusunda milletin bütün malvarlığıyla kefiliz.

11. Bütün bunlara rağmen, bu anlattıklarımızı zatıaliniz inandırıcı bulmaz, barışın işe yarar bir yol olmadığını düşünerek köylerimizi topçu ateşiyle yakıp yıkmaya, malımızı mülkümüzü yok etmeye, kanlarımızı çocuklarımızı dağlara sürerek imha etmeye başlarsanız, o zaman bu yaptıklarınız için dünyada bütün topları susturan Büyük Devletlerin, komşu Demokratik Cumhuriyetlerin, nihayet vicdanınız önünde siz ve Ermenistan Cumhuriyeti sorumlu duruma düşmüş olursunuz. Sivil, masum insanlara karşı silahlı bir harekete ise, meşru olmayan bir saldırı ve milli bir katliam gözüyle bakılacaktır.

Emirin duyurulduğu köylerin temsilcileri (imzalar)

No.1
31 Ocak 1920 sabah saat 9 Keçebörk Köyü

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir