Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

30 Ocak 1920'de Zaruşad Kazası Sakinlerine Telgraf

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

30 Ocak 1920'de Zaruşad Kazası Sakinlerine Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:22

1 Nolu Emir Zaruşad Kazasına
30 Ocak 1920 Romanovo Köyü

Zaruşad Kazası Sakinlerine

Biliyorsunuz ki, birliklerimle Romanovo köyüne geldim ve fikrinizi değiştirirsiniz, karılarınıza, çocuklarınıza acırsınız, teslim olduğunuza dair temsilcilerinizi gönderirsiniz diye iki gündür sabırla bekliyorum. Büyük Devletler tarafından Ermenistan Cumhuriyeti'nin bağımsız olarak tanındığını ve Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan arasında bir arada barış içinde yaşama ve savunma amaçlı ittifak yapıldığını herhalde biliyorsunuzdur. Bu nedenle Ermeni, Rus ve Müslüman olarak vatandaşlarımızın haber verilmeden kanlarının akıtılmasını istemiyorum.

En geç 31 Ocak sabah saat 10'a kadar teslim olduğunuza dair bana, Romanovo köyüne, 10 kişilik bir heyet göndermenizi öneriyorum. Temsilcilerin güvenliği ve hayatına ben kefilim.

Bağlılık bildirinizle birlikte özgürlüğünüzü ve mallarınızın güvenliğini koruyacağım, aksi takdirde ailelerinizin uğrayacağı zararların ve acıların bütün sorumluluğu sizlere ait olacaktır; çünkü köylerinizi top ateşine tutmak, evlerinizi yakıp yıkmak, malınızı mülkünüzü yok etmek zorunda kalacağım. Bazı kışkırtıcı kişiler sizleri aldatabilirler, "teslim olursanız, öldürürler" diye sizlere yalan söyleyebilirler. Şimdi Ermenilerin Müslümanlarla Göle, Soğanlık, Kağızman ilçelerinde barış içinde bir arada yaşadıklarını, siz Zaruşadlıların da böyle yaşayacağını bilin.

Tuğgeneral Osipyants

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir