Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kars Bölgesi Müslümanları temsilcisinden Telgraflar

19 Şubat 1920

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kars Bölgesi Müslümanları temsilcisinden Telgraflar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:21

Sayın Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'na

25 Ocak 1920 günü Albay Mazmanov, Çıldır'ın savaş durumu ilan ettiğini ve bu sebeple birliğiyle Çıldır'a yürüyeceğini bildirdi. Bu arada Ardahan Kaymakamı Bay Kadımov, Çıldır'da bazı şahıslara, Ermeni birliklerinin birkaç istikametten top ve mitralyözlerle Çıldır'a doğru harekete geçeceğini, halkın Albay Mazmanov'u iyi karşılamasını, bir köyden bir tek ateş açılması halinde köyün top ateşiyle yerle bir edileceğini bildiren bir mektup yollamıştı.

Ardahan'dan bu mektupla birlikte, Ardahan'da ikamet eden Müslümanlardan Mehmet Ali Eyübov Bey ve Kahraman Hasanov Bey'den oluşan bir heyet gönderildi. Bu heyetin görevi, Albay Mazmanov birliğinin Çıldır'a girmesine karşı mukavemet gösterilmemesini halka bildirmekti.
Ermenilerin bu teklifine, görevlendirilen heyet aracılığıyla, Albay Mazmanov birliğinin birkaç aydır Göle'de bulunduğu ve burada yüzlerce masum Müslümanı katlettiği, onlarca Müslüman köyünü yakıp yıktığı ve yağmaladığı şeklinde yazılı ve sözlü olarak cevap verildi.

Aralık 1919'da 70 askerden oluşan makineli tüfekli Ermeni birliği, Göle'nin Hasköy köyüne yönelerek, 50 büyükbaş hayvana, 7 ata el koymuş, 4 kişiyi tutuklamıştı. İki kişiden 30 bin ruble aldıktan sonra serbest bırakmışlar, diğer iki kişiyi ise, karıları gelip Ermenilerden af diledikleri takdirde serbest kalacaklarını söyleyerek hapsetmişlerdi. Kadınlar Ardahan'a gelmişler, Ardahan Kaymakam Yardımcısı Sekoyants kadınları tam bir hafta odasında alıkoyduktan sonra adamları serbest bırakmıştı.

Çıldır'ın temsilcileri, ilçelerinde bir tek Ermeni köyü bulunmadığını, Ermeni tüccarların hiç engelle karşılaşmadan ilçeye serbestçe girip çıktıklarını, mallarını sattıklarını, kimsenin onları kırmadığını, Çıldır halkının genelde barışçı ve iyi insanlar olduğunu; mültecileri ilçede aç, yılgın bezgin dolaşan Erivan Müslümanlarının acılı yazgılarını ve Mazmanov birliğinin Göle'de sivil insanlara karşı uyguladığı baskı ve şiddeti; Müslümanların terörist mavzerciler tarafından zalimce öldürülmelerini ve defalarca tecavüze uğramalarını dikkate aldıklarını ifade eden Çıldır halkı, huzurlarının bozulmamasını ve askeri birliklerin köylerine girmemelerini, aksi takdirde topraklarına sokmayacaklarını bildirdiler. Ayrıca Çıldır temsilcileri, barış yoluyla karşılıklı iyi ilişkilerin kurulması amacıyla Ermenilerin kendi temsilcilerini, Akbaba, Şöregel, Çıldır ve Zaruşad temsilcilerinin bir araya geldiği Zaruşad köyüne yollamasının uygun olacağını bildirdiler.

27 Ocak'ta, başında Mazmanov'un bulunduğu Ermeni birlikleri top ve makineli tüfeklerle Ardahan'dan Çıldır'a doğru ilerlemeye
başladı. Halk onları, Ardahan'ın Gülebert ve Çıldır'ın Bahrahatun köyleri arasındaki ormanda karşıladı. Ermeni birlikleri topçu ateşi
açtı, iki saat süren topçu ateşinden sonra Ermeniler Gülebert köyüne geri çekilmek zorunda kaldılar.

28 Ocak'ta Zaruşad kazasında, Ermenilerin birkaç gündür Kars'tan Zaruşad istikametindeki Romanovo köyünde toplandığı ve
yığınak yaptığı öğrenildi. 30 Ocak'ta gündüz saat 3'te Zaruşad temsilcileri, Romanovo köyünde bulunan Ermeni birlikleri komutanı
General Osepyants'tan 30 Ocak saat 12 itibarıyla 1 numaralı emrini aldılar (sureti ilişiktedir).

Emirde belirtilen sürede 31 Ocak sabah saat 9'da Zaruşad halkı temsilcilerinin cevabı Karargah Komutanı'nca imza karşılığı General Osepyants'a teslim edildi (sureti ilişiktir). Zaruşad temsilcileri bu cevapta, emrin bölgenin 46 Müslüman köyüne duyurulması ve teslim olma şartlarının görüşülmesi için 20 Şubat'a kadar süre istiyorlardı.

Temsilcilerin isteğine hiçbir şekilde cevap vermiyen General Osipyants, 1 Şubat sabah 4'te 30 Müslüman hanenin bulunduğu Keçebörk ve Pokrovka köylerine topçu ateşi başlattı. Her köye 3 makineli tüfekli piyade saldırısı yapıldı. 1 Şubat gündüz saat 12'de Keçebörk, Mescitli, Pokrovka ve Haroşeye köyleri Ermeni birliklerince işgal edildi. Kaçışan insanlara mitralyöz ve topçu ateşi açıldı. Keçebörk köyünden 8 kişi, Pokrovka'dan 5 erkek, 12 kadın, 4 çocuk öldü; Mescitli'den 3 erkek öldü, 8 erkek yaralandı, 4 kadın zorla götürüldü. Güğercin köyünden 8 erkek öldü, 16 erkek yaralandı. Kümbet'ten 8 erkek öldü, 18 kişi yaralandı.
Korkunç topçu ateşi sonunda 1 ve 2 Şubat'ta Ermeniler Keçe-börk, Mescitli ve Pokrovka'yı yeniden işgal ettiler ve bu köyleri yağmalamaya ve kalanları öldürmeye başladılar. Keçebörk'ten 800 büyükbaş hayvan, 2 000 koyun, 500 ton buğday ve arpa, evlerini bırakarak karılarını ve çocuklarını güçbela kurtaran 60 ailenin bütün ev eşyaları talan edildi.

Mescitli'den 600 büyükbaş hayvan, 1 500 koyun, 250 ton buğday ve arpa, 45 ailenin malı mülkü yağmalandı.
Pokrovka'dan, 172 büyükbaş hayvan, 300 koyun, 20 ailenin malları yağmalandı.

Haroşeye'den 70 büyükbaş hayvan, 200 koyun ve 30 ailenin malı yağmalandı. 4 erkek, 2 kadın öldürüldü.
3 Şubatta Olşanka, Güğercin, Ağzıaçık, Mamaş, Bendivan, Kızılkilise, Kalecik, Petrik ve Kümbet köylerine akşam altıya kadar devam eden top ateşi açıldı. Bombardıman sonucu bu köylerden özellikle Güğercin, Kızılkilise ve Olşanka büyük zarar gördü.
1 Şubat'ta Pokrovka köyüne saldıran Ermeni birliği merkez kolu komutanı Albay Şagubatov, 5 Şubat'ta, "31 Ocak-1 Şubat çatışmasında ölen Tatarlar (Türk) ölülerini toplamak için" Güğercin köyü sakinlerine izin verdi. Bu izne göre Güğercin köyünden dört kişi ölüleri toplamak üzere görevlendirildi. Bu dört kişi Ermenilerce tutuklandı, ancak bir kişi kaçarak kurtuldu, diğer üçü dönmedi, akıbetleri bilinmiyor.

5 ve 6 Şubat'ta yukarıda adı geçen köylere periyodik top ateşi devam etti.
7 Şubat sabah 10'da bu köylere 6 topla korkunç bir Ermeni bombardımanı başladı. Piyadeler 6 mitralyözle Güğercin, Kızılkilise ve Olşanka köylerine saldırıya geçti, köyler akşam 5'e doğru işgal edildi ve Güğercin, Kızılkilise tek bir ev bırakılmadan ateşe verildi; bozgun sırasında Güğercin'den 1 200 büyükbaş hayvan, 2 000 kadar koyun ve 75 ailenin mallan gasp edildi. Köylerde kalan 24 erkek, 8 kadın öldürüldü, 2 çocuk tutuşturulan saman yığınlarına atıldı. Kızılkilise köyünden 500 büyükbaş hayvan, 2 000 koyun götürüldü ve 35 ailenin malı mülkü yağmalandı. Köyde kalan 80 ve 90 yaşlarında iki erkeği enkaz altında bırakarak, 14 kadın ve 27 çocuğu ise ateşe atarak öldürdüler.

7 Şubat'ta Kazancı köyünden Akbaba bölgesine topçu ateşi açıldı. Balıklı köyünden 4 kişi öldü, 2 kişi yaralandı; Karanamazlı köyünden 6 kadın, 17 çocuk, 4 erkek öldürüldü, 2 kişi yaralandı.
Köyler savunmasızca topçu ateşine hedef oluyorlar; evler, yüzlerce masum insanı; kadınlan, çocukları enkaz altında yok ederek çöküyor. Sıcak yuvalarından mahrum kalan mülteciler korkunç acılar, işkenceler çekerek açlıktan ve soğuktan ölüyorlar. Ermeni birliklerinin işgal ettiği köylerde sağ Müslüman kalmıyor, çünkü hepsini öldürüyorlar. Yüzlerce masum hayat yok ediliyor, binlercesi de ölümün kıyısında...

İnsaniyet, adalet adına, Ermeni mezaliminin durdurulmasını ve böylece binlerce masum hayatın yok olmaktan ya da perişanlıktan kurtarılmasını hassaten rica ediyoruz.

Kars Vilayeti Müslümanları murahhas temsilcileri (imzalar) 19 Şubat 1920

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Kars Vilayeti Müslümanları murahhas temsilcilerinin Telg

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:52

Kopyanın kopyası

Sayın Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'na


Ermeni Ordu birlikleri Şöregel ve Zaruşad'ın işini bitirdikten sonra, Çıldır kazasını sıkı kordon altına aldılar ve halktan silahlarını teslim etmelerini ve Ermeni makamlarına itaatlerini bildirmelerini istediler. Çıldır'da çatışma, silahlarını bırakan ve teslim olan Olçak köyünden (Ardahan'a 14 kilometre mesafede) dört saygın kişiyi Ermenilerin tutuklamasıyla başladı. Bu iki kişiden 30 bin ruble rüşvet aldıktan sonra, diğer iki kişiyi parçalara bölerek, cesetlerini delik deşik ederek torbalara doldurdular ve Olçak köylülerine teslim ettiler. Sonra 20 Mart'ta yine Olçak köyüne gelerek, sözde çalışmalarda kullanmak üzere 50 çift öküz, 5 at ve genç yaşta 50 erkek istediler. Olçak köylüleri, perişan durumda olmalarına rağmen, yine de hayvan vs. vermeye hazır olduklarını, ancak insan veremeyeceklerini bildirdiler ve köylerinden iki kişinin öldürülmesi olayına dikkat çektiler. Ermeniler buna karşılık Ardahan'dan adı geçen köye birliklerini sevk ettiler ve top ateşiyle Olçak ve Opal köylerini yakıp yıktılar. Köylüler panik içinde kaçışmaya başladılar, kaçanların üzerine ateş açıldı. Kopan çığlıkları, feryatları ve ağıtları kimse kağıda dökemez. Kaçanları kurtarmak üzere Çıldır milis birlikleri Ermenilerle çatışmaya girdi ve onlara büyük kayıplar verdirerek (Ardahan'a 12 kilometre mesafedeki) Rum köyü Gülebert'e püskürttü. Olçak ve Opal köylerine Ermeni Ordu birlikleri girdiği zaman, sağ kalan bütün köylüleri katletmiş, malı mülkü yağmalamış, Müslümanların evlerini enkaz yığını haline getirerek ateşe vermişti.

Bunun yanı sıra, Ermeni birlikleri, Zaruşad istikametinden Çıldır'a saldırmaya başladılar. Zaruşad ve Çıldır kazası köylerini döven 6 topun gümbürtüsü uzun süre dinmemişti, köyler tahrip olmuş, savunmasız halk cellaüardan ve uğrayacağı utançtan köşe bucak kaçmaya başlamıştı. Askeri donanımları çok yetersiz olan milis müfrezeleri saldırılara daha fazla dayanamayıp geri çekilmek zorunda kaldı, pek çok köy teslim bayrağı çekti; buna rağmen Er-meni atlı birliği halka acımadı, kaçmayı başaramayan bütün köylüleri katletti ve malı mülkü yağmalamaya başladı. Uzaklaşamayan kadınlar ve çocuklar açlıktan ve soğuktan karlar içinde can verdiler. Özellikle Taşbaş, İğnezor, Taşköprü ve diğer köyler büyük zarar gördü. Zaruşad, Çıldır, Şöregel ve Akbaba'dan mülteciler Gürcistan topraklarına -Ardahan, Ahılkelek ve Ahıska'ya- geçtiler.

Korkunç topçu ateşine dayanamayan ve köyleri yakılıp yıkılan insanlar, Ardahan istikametinden gelen ordu birliklerinin komutanlarına heyet gönderdiler ve Ermeni birlikleri Çıldır'a girdi.

Şu anda bu bölgeye Ermeni iktidarı yerleşmiş durumda olup, ordu birlikleriyle birlikte halkı yağmalamakta, baskıyla, şantajla para almakta, silahlan toplamaktadır. Terörle yıldırılmış halk, kendisini tam bir perişanlığa ve yıkıma sürükleyen Ermenilerin taleplerini yerine getirmek zorunda. Bu yasadışı şantaj yöntemlerinden başka Ermeniler, Çıldır halkını 2 milyon ruble savaş tazminatına mahküm etmişlerdi. Bununla yetinrrçeyerek, söylenenlere göre, Ermeniler halktan bütün silahları topladıktan sonra, genç yaşta Müslümanlara çağrı yaparak bir yerlerde çalıştırmaya sevk edeceklermiş. Bu kazaların halkı son günlerini yaşamaktadır ve kitlesel bir kırımla karşı karşıyadır.

Zaruşad, Çıldır, Şöregel ve Akbaba havalisinden 30 bin civarında mülteci Gürcistan topraklarında:

Ahılkelek, Ahıska ve Ardahan'ın kuzeyinde "fakru zaruret" içinde yaşamaktadırlar. Hayatlarını idame ettirecek çok şeyden yoksundurlar. Birçoğu açık arazide, dağlarda her türlü imkandan yoksun bulunmaktadırlar. Yakın zamanda yardım yapılmazsa, açlıktan ve soğuktan yok olup gidecekler.

Oltu ve Ardahan sınırlarındaki Merdenik bölgesinde Oltu istikametinden gelen milis birlikleri toplanmıştır; bu yüzden Ermeniler, ordu birliklerinin büyük bölümünü Merdenik'e kaydırmaya başladılar, artık işgal etmiş oldukları bölgelerde ise baskıyla para toplamaya yetecek kadar birlik bıraktılar. Oltu yönünden Ermenilere baskı uygulanmadığı taktirde, işgal altındaki bölgelerin halkı ölüme mahküm olacaktır.

Kars Bölgesi Müslümanları temsilcisi (imza)

Aslının aynıdır: Haber Bürosu Şefi A. Şçepoyev Kopyasının aynıdır: Haber Bürosu Şefi
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir