Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kafkas'taki İngiliz Birlikleri Komutanı'na Telgraf

30 Nisan 1919

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kafkas'taki İngiliz Birlikleri Komutanı'na Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:57

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı 30 Nisan 1919
No. 2

Kafkas'taki İngiliz Birlikleri Komutanı'na

Müslüman ahali, henüz Eski Rusya İmparatorluğu'nun var olduğu zamanlarda, ayrı ayrı yerlerde yerleşmiş bulunmasına rağmen, kendini sadece dini değil, iktisadi, günlük yaşantı ve kültürel çıkar birliğiyle bağlanmış tek bir millet olarak görmüş ve Güney Kafkas'ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Müslümanların karşılıklı özlemlerini hukuki olarak düzenleyecek koşulların yaratılmasına daima çaba sarf etmişti.

Güney Kafkas'ta ayrı ayrı cumhuriyetlerin kurulması ve halkların kendi kaderlerini kendileri tayin etmesi yüce prensibinin ilanıyla Güney Kafkas'ın Müslüman nüfusu, meşru ve hukuki taleplerin tam olarak karşılanabileceği bir hayat tarzına kavuşacağını ummuştu.
Gel gelelim şimdi, Hükümetin edindiği bilgilere göre, mülteci yerleştirme kisvesi altında, baştan aşağıya Müslüman nüfusun yaşadığı Kars vilayeti, silahlı çatışmalar eşliğinde Ermeni ve Gürcü birliklerince işgal edilmektedir.

Bu bölgenin kaderiyle ilgili sorunun, Paris Banş Konferansı'ndan önce çözülememesi ve Azerbaycan'ın kendi çıkarları sorununun -ki buranın Müslüman halkı bu bölgenin nüfusuyla sıkı bağ içindedirler- açıkta bırakılması karşısında, öz kardeşlerinin ve dindaşlarının kaderine ve onlar üzerinde baskı uygulayanlara karşı sessiz ve kayıtsız kalmayacak olan hükümetimin bana verdiği görevle, bu tür "işgal" düzeninin, bir halkın kendi kaderini kendi tayin etmesi ilkesini kökünden tahrip ettiğini (oysa bir halkın kaderini sadece onun iradesi belirleyebilir) bildirmeyi bir görev sayıyorum.

Mültecilerin kendi yerlerine yerleştirilmesi planını Hükümetimiz anlayışla karşılamaktadır. Ancak bu yerleştirme, mültecileri yerleştirmekten ziyade, söz konusu bölgeyi işgal etmeye ve kendine mal etmeye çalışan Ermeni ve Gürcü birliklerince değil, İngiliz birliklerinin yardımıyla yapılmalıdır. Buna benzer olaylar, bölgede yasal yapının ve düzenin oturmasına değil, düzene ve komşu halkların bir arada barış içinde yaşamalarına sürekli tehdit oluşturacak yeni gerginlik ocaklarının kurulmasına yol açar. Oysa İngilizlerin istediği bu değildir.

Zatıalilerinizin, tartışmalı sorunları her zaman barış yoluyla çözme isteğinden hiç kuşku duymayan Hükümetini, Ermeni ve Gürcü birliklerinin Kars havalisine zorla girmesi nedeniyle protestolarını bildirir, bu hareketin durdurulması, söz konusu birliklerin bölgeden çıkarılması ve halkın isteklerine cevap verecek bir yönetimin kurulması hususunda emir istihsalini arz ederim.

Dışişleri Bakanı (imza)

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir