Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Dışişleri Bakanlığı'na Telgraf

19 Mart 1919

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı'na Telgraf

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:38

Dışişleri Bakanlığı'na

Karşılıklı ziyaretlerde ve görüşmelerde bulundum. 19 Mart'ta Hükümet beni öğlen yemeğiyle şereflendirdi ve hükümet üyeleri konuşmalarında dostane ilişkiler kurulması gerektiğine işaret ettiler. İki cumhuriyet arasında iyi ilişkilerin kurulması için uygun bir zaman olduğunu düşünüyorum, bununla birlikte sözlerden işe geçmek gerekiyor. 18 Mart'ta Eçmiadzin'e gittim ve Katolikos'u ziyaret ettim. Katolikos Ermenilerle Müslümanların dostluğunun gerekliliğini işaret etti ve Müslümanlarla dostluk içinde yaşamaları için Ermeni ahaliye sesleneceği sözü verdi. Katolikos beni öğlen yemeğine davet etti ve ben gidene kadar yanımdan ayrılmadı. Eçmiadzin Kilisesi ve Katolikos'un lojmanı mazot olmadığından elektrikle aydınlatılamıyor, Katolikos'a mazot sözü verdim. Bana bu iş için varillerle benzin göndermenizi rica ediyorum. Mültecilerin durumu çok ağır ve onlara derhal ciddi bir yardım gösterilmesi gerekir. Taşımacılık olmadığından tüccarlar paralan benim götürmemi önerdiler; ki çekeceğim telgraf üzerine hükümetimiz onların çeklerini Bakü'de ödeyebilsin. Bana yalnız 3 ton mazot gönderiniz. Katolikos'a mazot sözüm son derece olumlu etki yaptı. 14 Mart'ta Ermenistan, Tiflis'ten 14 milyonluk bono aldı. Fakat mali zorluk yaratırsanız yakında sıkıntı çekmeye başlar. Gelir kaynaklannın bulunmayışından Ermenistan kendi başına ayakta kalamaz. Hint askerleri Nahçıvan'da. Gerekli görürseniz Kars Hüküme-ti'yle bağlantı kurarım. Son sınıflardan 14 gimnazyum öğrencisi, şayet gimnazyuma kabul edilirlerse, okumaya gelecekler.

Diplomatik Temsilci Tekinski

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir