Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gürcistan'da Diplomatik Temsilci Caferov'dan Telgraflar

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Gürcistan'da Diplomatik Temsilci Caferov'dan Telgraflar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:37

Gürcistan'da Görevli Diplomatik Temsilci Caferov'dan Alman 4 Şubat 1919 Tarihli Şifreli Telgraf
Giriş No. 200

Başında Geçici Hükiimet'in bulunduğu, Kars ve Batum vilayetleriyle Ahılkelek ve Ahıska kazalarını içine alan Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti'ni oluşturan iyi örgütlenmiş Müslümanlar ile Gürcü birlikleri arasında (Gürcistan'ın Ardahan'ı işgal etme niyetiyle ilgili olarak) Ardahan Kazası Posof mıntıkası sınırlarında yeni çatışmalar baş göstermiştir. Edindiğim bilgilere göre, son günlerde Gürcistan Hükümeti'nin oraya gönderdiği 600 kişilik Acar Muhafız Birliği imha edilmiş, keza birlik komutanı da öldürülmüştür. Gürcüler, bu harekâta bizim Hükümetin iştirak ettiğini düşünüyorlar. Azerbaycan yollarına ait bir trenin durdurulmasına ilişkin olarak, Başkomutan Wocker'e mektup yazmıştım. Görevlendirdiği General Brouf benimle görüştü; kendisi yollarımızın berbat durumunu iyi biliyor, Azerbaycan treninin iade edilmesi konusunda gerekeni yapacağına dair söz verdi.
Kazaçnuni ve Tigranyan Tiflis'e geldi, aldığım bilgilere göre Erivan'a ve sonra Amerika'ya gideceklermiş. No. 468, 3 Şubat 1919

Caferov

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Re: Gürcistan'da Diplomatik Temsilci Caferov'dan Telgraflar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:41

Gürcistan'daki Diplomatik Temsilci Caferov'dan 9 Nisan 1919 Tarihinde Tiflis'ten Alınan Şifreli Telgraf
Giriş No. 25

Kars Hükümeti'yle bağlantı kurmak amacıyla 10 Mart'ta oraya gönderilen kişi henüz dönmedi. Tiflis'te bir basımevinden Thomson'un duyurusunu ele geçirdim. General Thomson bu duyurusunda, Kars havalisi halkına, Kars Şûrasının dağıtılacağını ve bir İngiliz genel valinin tayin edileceğini bildiriyor. Duyuru henüz basılmamış. Bizim gazetelerin görevi bütün güçleriyle Thomson'un bu adımını kınamak olmalı. Dün Thomson'u ziyaret ettim, uzun uzun görüştük, ayrıntılarını yazıyla bildireceğim.

No. 7
Caferov (imza)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:42

15 Nisan 1919 Tarihinde Alınan Şifreli Telgraf
No. 34

Başbakan'a Dışişleri Bakanı'na
Bakü

Thomson bana, Gürcü birliklerinin Ardahan istikametine ilerleyişinin kendi rızasıyla gerçekleştiğini bildirdi.
İlişki kurmak üzere Kars'a gönderdiğim kişi döndü. Kars Hükümeti üyelerinin tamamının İngilizler tarafından tutuklandığını yeni öğrendim. Tutukluları istasyonda görmüşler; onlar bu konuda bana haber iletilmesini rica etmişler. Ayrıntıları yazıyla bildireceğim.

No. 13
Caferov (imza)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:50

ÇOK GİZLİ

Gürcistan Cumhuriyeti Hükümeti Nezdindeki Azerbaycan Diplomatik Temsilci

15 Nisan 1919
No. 1492
Tiflis

Başbakan'a Dışişleri Bakanı'na

Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti'nin durumuyla ilgili, keza Harp Bakanlığı'na da iletilmiş olan bilgileri gönderirken; aldığım habere göre, adı geçen cumhuriyetin Hükümet üyelerinin Kars'ta İngilizler tarafından tutuklandığım ve ayrı bir vagonda konvoy eşliğinde şimdilik Tiflis'e sevk edildiklerini bildiriyorum.

Gürcistan Hükümeti nezdindeki Azerbaycan Cumhuriyeti Diplomatik Temsilci Caferov
Askeri Ataşe Yarbay (imza)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 04:52

19 Nisan 1919 Tarihinde Alınan Şifreli Telgraf
No. 905

Tiflis'ten Bakü'ye Başbakan'a

Gürcüler Soçi istikametinde ilerleyerek birçok gönüllü subaylar taburunu esir aldılar.
Gümrü birliği komutanı Osepyants'ın, Hükümetin ve Müttefiklerin emirleri gereği Ermenistan'ın parçası olarak Kars bölgesine girdiği ve halkın kendisine tabi olması gerektiği, Ermenistan Hükümeti'nin emrine uymayanların yasadışı ilan edileceği konusunda halka bir duyuru yapılmasına ilişkin emri elime geçti.

Söylentilere göre İngilizler, ültimatom vererek (okunmuyor) halkın Ermenistan iktidarını tanımasını önermişler; halkın bunu kabul etmemesi nedeniyle, gözdağı vermek amacıyla, bir İngiliz zırhlı aracı ve Ermeni birlikleri Nahçıvan'a hareket etmiştir. Emri gönderiyorum.

No. 1547
Caferov (imza)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:11

Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi Caferov'a
Tiflis

Erivanlı Mühendis Halil Bek Kasımbekov'un Bakü'ye mutlaka gelmesini önermenizi rica ediyorum. Her cumhuriyetten konferansa kaç temsilcinin katılacağını telgrafla bildirin. Gürcistan Hükümeti'nin muvafakatini aldıktan sonra, Ahıska'nın zarar gören Müslüman nüfusuna derhal yardım örgütlemenizi rica ediyorum ve bu maksatla Hükümet, tahsisattan emrinize şimdilik 200 bin ruble gönderilmesine müsaade etmiştir. Kars Hükümeti'yle sıkı temas kurmaya çalışın ve her türlü yardımı yapın, ihtiyaçlarını öğrenin ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla bana bildirin. Bu iki konuda Batum Konsolosluğu'yla temasa geçin. Ermeni birliklerince esir alınan Erivan şehri Müslüman kadınlarının dönmesi için Müttefik Komutanlığı'na baskı yapın. Ermeni birliklerinin Azerbaycan toprağına, Gökçe kazası Zod köyüne vb. köylere sevk edilmesini he-men durdurmasını, kan dökülmesini durdurmak amacıyla, General Thomson'dan ısrarla isteyin. Sonuçları bana bildirin.

Hükümet Başkanı
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 05:11

İvedi

Azerbaycan Diplomatik Temsilcisi Caferov'a

Tiflis
Güneybatı Kafkas

Kars Hükümeti'yle temas kurmaya çalışın ve her türlü yardımı yapın, ihtiyaçlarını öğrenin ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla bana bildirin. Bu iki konuda Batum Konsolosluğu'yla temasa geçin. Ermeni birliklerince esir alınan Erivan şehri Müslüman kadınlarının dönmesi için Müttefik Komutanlığı'na bastırın.

Hükümet Başkanı
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir