Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kars Şehrinde Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti'nin Kurulması

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kars Şehrinde Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti'nin Kurulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 22:50

Kars Şehrinde Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti'nin Kurulduğuna Dair 27 Mart 1919 Tarihli Kararname

Kadın ve erkek yurttaşların katılımıyla, tek dereceli, eşit, gizli ve nispi seçim sistemi esaslarına göre seçilmiş olan meclis, 27 Mart'taki oturumunda, 2 milyon nüfuslu Güneybatı Kafkas bölgesinin Milli Şürası tarafından 1 Aralık 1918 tarihinde ilan edilen Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasına ilişkin işbu kararnameyi bütünüyle kabul eder ve onaylar.

Milli İslam Şurası Toplantı Protokolü 1 Aralık 1918, Kars

Kararname


Büyük Rus Devrimi, o zamana kadar varlığını sürdüren monarşi düzenine son verdi. Böylelikle kendi başına kalan Kafkas'ın güneybatı kısmı kendi kaderini tayin etme işini üzerine almak zorunda kaldı ve Ekim 1917'de Rusya'da kurulan İkinci Geçici Hükümetin, Rusya'daki büyüklü küçüklü bütün milletler için çıkardığı, kendi kaderlerini kendileri tayin etmeleri kararı uyarınca gerekli hükümet organlarını kurdu. Söz konusu karara dayanarak, Kars ve Batum vilayetlerinin Ahılkelek, Ahıska, Şerur, Nahçıvan, Sürmeli kazaları ve Erivan'ın güneybatı kısmı yurttaşlarınca seçilen bizler; halkın temsilcileri, işgalinde bulunan topraklarımızdan Osmanlı Ordu birliklerinin çekilmesiyle birlikte, Güney Kafkas'ın Kars ve Batum vilayetlerini, Ahıska, Ahılkelek, Şerur, Nahçıvan, Sürmeli kazalarını ve Erivan kazasının güneybatı kısmını içine alan sahada Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulduğunu bütün dünyanın önünde ilan ediyoruz.

Bu münasebetle Milli Şura şimdi herkesin huzurunda şu kararlan almıştır:

1. Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti bütün devletlerle ve özellikle yeni kurulmuş olan komşu Kafkas Cumhuriyetleriyle iyi komşuluk ilişkileri kurmaya gayret edecektir.

2. Milletlerarası bir çatışma vuku bulduğu takdirde Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti, çıkarlarına dokunulmadığı sürece tarafsızlığını koruyacaktır.

3. Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti yurttaşları milliyet, din, mezhep ve sosyal durumuna bakılmaksızın Cumhuriyet sınırlan içinde gerek yurttaşlık, gerekse siyasi haklarından eşit şekilde yararlanacaklardır.
AÇIKLAMA: Ermeni ve Müslümanlar arasındaki karşılıklı ilişkilerin gerginleşmesi sebebiyle, dehşetini hala üzerimizden atamadığımız kanlı çatışmaların yenilerine yol açmaması için, Paris'te yapılacak olan Genel Barış Konferansında bu sorun çözülünceye kadar Milli Şura, Ermenilerin Kars vilayetine, Şerur, Nahçıvan ve Sürmeli kazalarına, Erivan kazasının güneydoğu kesimlerine yerleşmelerini geçici bir süre yasaklayan bir karar almıştır. Adı geçen yerlerde, Gürcistan ve Ermenistan Cumhuriyetleri topraklarından gelen Müslüman mültecilerle dolu olmayan bir tek köy yoktur. (Ermenistan sınırlan içinde Ermenilerin işgalinde 482 Müslüman köyü, Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti sınırlarında Müslümanların işgalinde 82 Ermeni köyü bulunmaktadır.)

4. Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti'nin kaderi bundan sonra, akraba Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerinin kaderleriyle birleşecektir. Müslüman Kafkas Devletleri ailesinin bir üyesi olarak, Birleşik bir Rusya'nın kurulması halinde, ona karşı tutumumuz, Kafkas'ın diğer Müslüman milletleriyle mutabakat çerçevesinde belirlenmiş olacaktır. Barış konferansında ve İstanbul Konferansında bu meseleyi Kafkas'ın Müslüman milletleri temsilcileriyle birlikte çözmek için temsilcilerimiz yetki sahibi olacak, meclis toplanıncaya kadar Güneybatı Kafkas Demokratik Cumhuriyeti'nin başında, milli azınlık temsilcilerinin; Rus, Rum, Molokanların da olduğu Milli Şura bulunacaktır ve Geçici Hükümet, Milli Şura önünde sorumlu olacaktır.

Kaynakça
Kitap: KIZIL KİTAP
Yazar: Kayhan Yükseler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir