Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

EuropeanCourtHR: "Armenian Deportation Is Not a Genocide"

Burada Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Re: EuropeanCourtHR: "Armenian Deportation Is Not a Genocide

Mesajgönderen TurkmenCopur » 09 Oca 2016, 19:55

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 1915 olaylarının soykırım olmadığına ilişkin kararından sonra Ermeni diasporasının Avrupa ülkelerindeki hamleleri bir bir boşa düşüyor. Ermeni diasporasına bir darbe de Fransa Anayasa Konseyi'nden geldi. Konsey, Holokost katliamına ilişkin görülen bir davada diasporanın "Ermeni soykırımının inkarı da suç sayılsın" talebini dikkate almadı. 2001 yılında Fransa'da çıkarılan yasa AİHM'in Perinçek-İsviçre kararıyla kadük kaldı. Bu duruma Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

09 Ocak 2016 Cumartesi 13:49

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa Anayasa Konseyi'nin Holokost'un inkarını cezalandıran ve 'Gayssot Yasası' olarak bilinen yasayla ilgili "1915 olaylarının Holokost ile bir tutulamayacağı bir kez daha tescil edilmiştir" dedi.

Fransa Anayasa Konseyi'nin Holokost'un inkarını cezalandıran ve 'Gayssot Yasası' olarak bilinen yasayla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Fransa Anayasa Konseyi'nin kararından gerekli derslerin çıkarılacağını ümit ettiklerini söyledi.

"FRANSA ANAYASA KONSEYİ'NİN KARARI HUKUKİ KAZANIMI PEKİŞTİREN ÖNEMLİ BİR GELİŞME"

AİHM'in 'Perinçek-İsviçre' davasında verdiği kararı hatırlatan Bilgiç, 1915 olayları ile Holokost arasındaki tarihsel ve hukuki farklılıkların altının çizildiğini ifade etti. Fransa Anayasa Konseyi'nin kararını AİHM'de elde edilen hukuki kazanımı pekiştiren önemli bir gelişme olarak değerlendiren Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, açıklamasında şunları kaydetti:

"Fransa Anayasa Konseyi’nin, bir Fransız vatandaşının Holokost’un inkarını cezalandıran 'Gayssot Yasası'nın iptali talebiyle yaptığı başvuruyla ilgili olarak 8 Ocak 2016 tarihinde açıkladığı ret kararıyla, 1915 olaylarının Holokost ile bir tutulamayacağı bir kez daha tescil edilmiştir. Konsey, 1915 olayları ile Holokost arasında benzerlik bulunduğu ve Holokost’un inkarı cezalandırılırken 1915 olayları açısından bu yönde bir düzenleme olmamasının eşitlik ve ayrımcılık yasağı ilkelerine aykırı olduğu yönündeki iddialara itibar etmemiştir. Fransa Anayasa Konseyi’nin bu konuda hukuku ve ifade özgürlüğünü esas alan yaklaşımı herkesçe malumdur. Konsey’in 1915 olaylarına ilişkin soykırım iddiasının sorgulanmasının cezai yaptırıma tabi tutulması amacıyla hazırlanan bir yasa tasarısını 2012 yılında iptal ettiği hatırlanacaktır. Konsey sözkonusu yeni kararıyla, tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına yine karşı durmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de 'Perinçek-İsviçre' davasında 1915 olaylarını meşru bir tartışma konusu olarak tanımlayıp ifade özgürlüğünün koruması altında olduğuna karar verdiği ve 1915 olayları ile Holokost arasındaki tarihsel ve hukuki farklılıkların altını çizdiği hatırlanacaktır. Fransa Anayasa Konseyi'nin kararını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde elde edilen hukuki kazanımı pekiştiren önemli bir gelişme olarak görüyor ve karardan gerekli derslerin çıkarılacağını ümit ediyoruz" (DHA)


Ulusal Kanal Fransız Anayasa Mahkemesi’nin karar dosyasına ulaştı

09 Ocak 2016 Cumartesi 17:18


Ulusal Kanal, Fransız Anayasa Mahkemesi’nin karar dosyasına ulaştı. Dosyaya, AİHM’de görülen Perinçek-İsviçre davası damga vurdu. Fransız Anayasa Mahkemesi hazırladığı toplam 33 sayfalık dava dosyasının 6 sayfasını, yani beşte birini AİHM’nin Perinçek lehine verdiği karara ayırdı.

Karar dosyası, AİHM Büyük Daire kararının toplam 30 maddesini bütünüyle alıntıladı. Bunların arasında; Holokost ile 1915 olayları arasındaki farkı tespit eden ve 1915 olayları ile ilgili tarih tartışmasının özgürlüğünü vurgulayan maddeler; Perinçek’in görüşlerinin meşruiyetini kabul eden ve özellikle kendisinin Ermenileri değil emperyalistleri hedef aldığının altını çizen maddeler; yine 1915 olaylarının tarihselliği ve coğrafi uzaklığını vurgulayan ve Avrupa mahkemelerinin yetkisini sınırlayan maddelerle birlikte, uluslararası kamuoyunda 1915 ile ilgili görüş birliği oluşmadığını tespit eden maddeler dikkati çekti.

ESKİ MECLİS BAŞKANI: PARLAMENTOLAR TARİH YAPAMAZ

Yine karar dosyasında eski Fransa Meclis Başkanı Bernard Accoyer’nin raporuna da yer varildi. Accoyer yazılı olarak sunduğu görüşte parlamentoların tarih konularında karar vermesinin yanlış olduğunu, parlamentoların tarih politikası yeri olmadığını, Holokost’un bu hem tarihsel açıdan, hem de mahkeme kararı mevcut olduğu için farklı olduğunu belirtiyor.

FRANSIZ DEVRİMİ VURGUSU

Karar dosyasında 1789 Fransız Devrimi ve onun ilan ettiği insan ve yurttaş haklarına geniş vurgusu yapılması dikkatleri çekti. AİHM Davası’nda da Perinçek de hakimleri “yeni cadı avları başlatmamaya, bunun yerine Avrupa’nın aydınlanmacı geleneğine dayanmaya çağırmıştı”.

ERMENİ SİTELERİ SUSKUN

Diğer yandan soykırım yalanı konusunda dünya çapında tüm gelişmeleri izleyen Ermeni haber sitelerinin Fransız Anayasa Mahkemesi’nin kararını hemen hiç haberleştirmemeleri de dikkatleri çekti. Mahkeme kararını haberleştiren az sayıda haber kaynağı ise, davaya Ermeni kökenli avukatların müdahil olduğunu, Gayssot Yasası’nın 1915 olaylarını kapsayacak şekilde genişletilmesini talep ettiklerini duyurmadı.

ulusalkanal.com.tr

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/ul ... 87981.html
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: EuropeanCourtHR: "Armenian Deportation Is Not a Genocide

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Oca 2016, 23:16

Çavuşoğlu: AİHM’in Perinçek-İsviçre kararı demokrasi ve hukuk adına yapılmış bir uyarıdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Anayasa Konseyi'nin Holokost ile 1915 olaylarının farklı olduğunu vurgulaması üzerine konuştu. Çavuşoğlu, Perinçek-İsviçre kararını hatırlattı. “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Perinçek kararı, asılsız iddiaları kabul ettirme gayretlerine karşı demokrasi ve hukuk adına yapılmış bir uyarıdır” dedi.

11 Ocak 2016 Pazartesi 19:40

"Tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına verilmiş bir cevaptır"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sözleri özetledi, Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden aldığı zaferi... Çavuşoğlu, Perinçek-İsviçre kararını tarihi önemde olduğunu vurguladıç

Çavuşoğlu, Türkiye’nin merkez teşkilatında ve dış temsilciliklerinde görevli büyükelçilerle Anıtkabir ve Dışişleri şehitliğini ziyaret etti.

Şehitlikteki anıta çelenk konulmasının ardından konuşan Dışişleri Bakanı, AİHM’in kararı için “haklılığımızı teyit etti” ifadelerini kullandı.

Törenin sonunda Çavuşoğlu ve büyükelçiler, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Çavuşoğlu, şehitlik ziyaretinin ardından da 8’inci Büyükelçiler Konferansının resmi açılış töreninde açıklamalar yaptı. Terörle mücadelede kararlılık mesajı veren Bakan Çavuşoğlu, “PKK ne ise PYD, YPG ve IŞİD de odur” dedi.

Konferansın bu yılki teması, 23- 24 Mayıs'ta Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, "Kriz Yönetimi: İnsani Çözümler" olarak belirlendi. Konferans 16 Ocak’a kadar sürecek.

ulusalkanal.com.tr

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/ca ... 88196.html
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Önceki

Dön Ermeni Tehciri ve Terörist Ülke Ermenistan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir