Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkmen Devesi

Burada Bozulus Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Türkmen Devesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 04:12

Deve

Bozuluş aşiretlerinde, büyük koyun sürülerinin yam sıra, "Türkmen Devesi" diye şöhret bulan ve umumiyetle eşya taşıma işlerinde kullanılan develer de vardı. Bozulus'un ilk tahrirlerinde sahip oldukları develer hakkında herhangi bir ipucu bulunmamakla beraber, İran seferi esnasında (1585) ordu hizmetlerinde kullanılmak üzere Bozulus'tan 1500 deve talep edildiğine bakılarak bunların önemli sayıda deveye sahip oldukları öne sürülebilir.

Bozulus'un Orta Anadolu'ya gelmesinden sonra yapılan H.1064/M.1653 tarihli tahrirde aşiret mensuplarının sahip olduğu develer de kaydedilmişti. Buna göre, Bozuluş aşiretlerinin yaklaşık 4273 deveye sahip oldukları tespit olunmaktadır. Aşiretler arasında 1052 adet deve ile Oğulbeğlü cemaati en fazla deveye sahip iken245, Çağırganlu cemaatinin deve sayısı sadece 5 adetti. Tabanlu aşiretinin ise üç ayrı kolda toplam 1177 adet devesi bulunuyordu. Develerin, koyun sürüleriyle birlikte otlatılıyor olması Polonyalı seyyahın dikkatini çekmişti.

Ordunun sefer hazırlıkları esnasında ihtiyaç duyduğu develer, Halep Türkmenlerinin yanısıra Bozuluş Türkmenleri tarafından da karşılanıyordu. Develerin teslimatı sefer yönüne göre ya Edirne sahrasında ya da Erzurum yakınlarında gerçekleşiyordu. Bozuluş Türkmenleri bu şekilde hükümete teslim ettikleri develerin tutarını zamanı gelince nakdi olarak tahsil ediyorlar veya o yıla mahsup olmak üzere ödemeleri gereken vergilere karşılık olarak hesaplarından düşürüyorlardı. Bazı hallerde talep edilen deve miktarının nakdi karşılığı gönderiliyordu.

Bozuluş aşiretlerinin, hükümete göndermeyi taahhüt ettikleri develer, zaman zaman aşiretler ile hükümet arasında pazarlık konusu da olmakta idi. Mesela, H.1109/M.1619 senesi içinde 70 katar deve vermesi gereken Bozuluş aşiretleri bunun 43 katarını teslim etmişti. Aşiretler, kalan 47 katarın ancak voyvodaların görevden alınması ve yerine daha güvenilir birinin tayin edilmesi şartıyla gönderileceğini bildirmişlerdi.

Türkmenler sahip oldukları develer için bir deve otuz koyuna bedel olmak üzere adet-i ağnam dahilinde vergi ödemekte idiler.
Bozuluş Türkmenlerinin at, katır, inek, öküz ve keçi beslediği bilinmektedir. Ancak, bunların koyun ve devenin yanında önemli bir miktarı oluşturmadığı, bu yüzden temel iktisadi faaliyetler içinde dikkate değer bir rolleri olmadığı düşünülmektedir.

Kaynakça
Kitap: ANADOLU'DA TÜRKMEN AŞİRETLERİ "Bozuluş Türkmenleri 1540-1640"
Yazar: Tufan Gündüz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Bozulus Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir