Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bozulus'un İdari Yapısı

Burada Bozulus Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bozulus'un İdari Yapısı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 04:04

Bozulus'un İdari Yapısı

Osmanlı Devleti'nde konar-göçer teşekküller sınırları belli bir coğrafyada, idari ve mali bir hüviyete sahip olarak yaylak ve kışlak hayatı sürdürmekteydiler. Umumiyetle tımar ve has reayası olan aşiretlere nüfusuna, iktisadi durumuna veya sınırları içinde konup-göçtüğü vilayetin idari yapısına göre sancak veya kaza statüsü veriliyor; idareciler tayin edilmek suretiyle hukuki bir nizama kavuşturuluyordu. Bundan amaç, konar-göçer teşekkülleri denetim altında tutmak ve bilhassa vergi tahsilinde kolaylıklar sağlamaktı.

Belli bir konar-göçer teşekkülün içinde yer alan cemaat, nereye giderse gitsin statüsünü değiştiremiyordu. Bundan dolayı, çeşitli sebeplerden, başka memleketlere giden aşiret mensupları ya eski aşiretleri içine iade ediliyor veya geri döndürmek mümkün olmazsa kendisi için tayin edilmiş olan vergiyi, bağlı olduğu kaza dahilinde ödemek zorunda bırakılıyordu. Böylece konar-göçer teşekküllerin dağılması önlenmeye çalışılıyordu.

Diyarbekir'in ilk idari taksimatında bölgedeki aşiretlere "aşair ve ulus livası" adı altında hukuki bir statü kazandırılmış, idari ve mali tasarrufu ise Yadigar Bey'e bırakılmıştı. Kısa bir süre sonra mali idaresi Yadigar Bey'den alınarak padişah haslarına dahil edildi. Buna mukabil sancak statüsü uzun süre muhafaza edildi. Sancağın idare merkezi olmamakla birlikte, resmi vazifeliler sancak beyi ve kadıdan oluşuyordu. Sancak beyi, özellikle yaylağa çıkışlarda ve kışlağa dönüşlerde, ulusun emniyetini sağlamakla görevli idi ve merkezi hükümet bu vazifenin ihmalinde asla mazeret kabul etmiyordu.
Bozulus'un Orta Anadolu'ya gelmesinden sonra sancak statüsü yerine kaza düzenine geçildi ve kadı marifetiyle idare edilmeye başlandı.

Kaynakça
Kitap: ANADOLU'DA TÜRKMEN AŞİRETLERİ "Bozuluş Türkmenleri 1540-1640"
Yazar: Tufan Gündüz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Bozulus Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir