Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bozuluş Adı

Burada Bozulus Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bozuluş Adı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 04:01

Bozuluş Adı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki konar-göçer Türkmenlerin "Bozuluş" adım ne suretle aldığı hususunda kaynaklarda herhangi bir bilgiye rastlanılmamaktadır. Bu durum konu üzerinde ilk defa çalışma yapan merhum F. Sümer'i bazı tahminler yapmaya mecbur bırakmıştır. Sümer, Akkoyunlu Türkmenleri'nin bakiyeleri arasında Bozoklu ve Üçoklu Türkmenlerin yanı sıra bazı Kürt cemaatlerinin bulunması sebebiyle, bu topluluğun yeknesak olmadığını ifade etmek amacıyla "boz" sıfatı kullanılmış olabileceğini ileri sürmektedir. Başka bir ihtimal olarak da bu ulusun başından geçen kötü olayların -çünkü Anadolu'nun bazı yörelerinde hastalıklı kişiler için "boz" sıfatı kullanılmaktadır-böylece isimlendirilmiş olmasında amil olabileceğini bildirmekte-dir. Ancak, bu "boz" sıfatı Osmanlı Devleti'nin bölgede yeni bir idari yapılanma içine girmiş olması ile de alakalı olabilir. Çünkü, Diyarbekir'in ilk idari taksimatında bölgede bulunan Akkoyunlu Türkmenleri, daha Karakoyunlular zamanında siyasi teşekkül haline getirilmiş ve bünyesinde Türkmen oymakları da bulunduran Karaulus aşiretleri ile birlikte "Aşair ve Ulus" adıyla sancak statüsüne bağlanmıştı. Bu sancak ilk önce Yadigar Bey'in tasarrufunda iken muhtemelen 1526'da padişah haslarına dahil edilmişti. Yaylak ve kışlakları farklı bölgelerde olmakla beraber, Diyarbekir vilayetine bağlı iki konar-göçer topluluğun birbirine karıştırılmaması için Türkmenlere, Karaulus'a nisbet olarak "Bozuluş" denilmiş olabileceği akla uygun görünmektedir. Konya bölgesindeki Eski-il adına mukabil Sivas'ın güneyinde "Yeni İl" adının teşekkül etmesi bu görüşü destekleyebilir. Öte yandan, Akkoyunlu kaynaklarında Bozuluş adına tesadüf edilmemesi, bu adın Osmanlılar tarafından verildiği kanaatini kuvvetlendirmektedir.

Ulus kelimesi ise halk veya topluluk manasında olup, Türkçe'deki "ülüş, uluş" kelimesinden gelmektedir. Ulus deyimi Akkoyunlular tarafından da "il ve ulus" şeklinde aynı manalarda kullanılmakta, aşiretler bazen "Döger ulusu", "Türkmen il ve ulusu" gibi isimlerle anılmaktaydı.

Kaynakça
Kitap: ANADOLU'DA TÜRKMEN AŞİRETLERİ "Bozuluş Türkmenleri 1540-1640"
Yazar: Tufan Gündüz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Bozuluş Adı

Mesajgönderen oğuzbozok » 23 Haz 2011, 15:45

Oğuzların BOZOK ve ÜÇOK kolundan BOZOK koluna mensup oldukları için BOZULUS denmiştir.
Osmanlılar 24 Boydan KAYI olduklarından onlar da BOZOK tur.Anadoluya kendi soyundan olanları
yerleştirip Merkezde güçlü olmak istemişlerdir.
oğuzbozok
Kısa Dönem Er
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 23 Haz 2011, 15:10

Re: Bozuluş Adı

Mesajgönderen Avşaroğlu » 30 Haz 2011, 14:37

oğuzbozok yazdı:Oğuzların BOZOK ve ÜÇOK kolundan BOZOK koluna mensup oldukları için BOZULUS denmiştir.
Osmanlılar 24 Boydan KAYI olduklarından onlar da BOZOK tur.Anadoluya kendi soyundan olanları
yerleştirip Merkezde güçlü olmak istemişlerdir.


Osmanlı'da soy hiç önemli değildi. Önemli olan din ve mezhepti. Osmanlı Şafi Kürdünü Alevi Türkmeni'ne tercihe ederdi. Etti de. Devşirmeler Sünnileştirilip üst kademelere çıkarılırken Türkmenler'e Alevi oldukları için sırt çevrildi ve şiddettli bir Sünnileştirme politikası başladı. Kıyımlar, kırımlar, savaşlar, baskılar, yasaklar, asimilasyonlar birbirini izledi. Yavuz'un 40.000 Alevi Türkmen'i kılıçtan geçirmesi, Hacı Bektaş Dergahı'na cami yaptırılması, Kızılbaş Türkmenler ile ilgili asılsız suçlamaların ve iftiraların ortaya atılması bunlardan birkaçıdır. Yani dostum, Bozulus adı belki Bozoklar'dan geliyor olabilir, aynı zamanda Karaulus'a karşı Bozulus çıkarılmış da olabilir ama Osmanlı'da hiçbir zaman soy önemli değildi.
Kullanıcı avatarı
Avşaroğlu
Çavuş
Çavuş
 
Mesajlar: 62
Kayıt: 16 Mar 2011, 00:17


Dön Bozulus Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir