Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Maraş sancağının 1563 yılına ait vergi nüfusu

Burada Maraş Sancağı ve Dulkadirli Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Maraş sancağının 1563 yılına ait vergi nüfusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 20:53

Tablo: 1 Maraş sancağının 1563 yılma ait vergi nüfusu

Kaza Merkezleri ve NahiyelerVergi NüfusuKöy SayısıMezraa SayısıMahalle Sayısı
MüslimGayri MüslimMüslimKarışıkGayri MüslimMüslimKarışıkGM.
Maraş Merkez305042
Maraş Nahiyesi24485229
Camustil Nahiyesi135528. 18
Kuru Pmar Nahiyesi288337121
Kemer Nahiyesi5834022115
Keferdiz Nahiyesi9292126
Kara Hayıt Nahiyesi211354432
Pazarcık Nahiyesi19704928
Aladinek Nahiyesi409817
Göynik Nahiyesi5298. '11
Bertiz Nahiyesi1140L2528
Zeytun Nahiyesi14819286640 '
Yenice Kale Nahiyesi30427116132
Güvercinlik Nahiyesi14334362- —
Tiyek Nahiyesi2751218
Kargulık Nahiyesi5111712
Hısn-ı Mansur Merkez84410481
Hısn-ı Mansur Kazası509725125165• —
Elbistan Merkez89110
Elbistan Merkez Nahiye.1193148161115
Nerreie Nahiyesi96122187
Ahsendere Nahiyesi10812827
Sarsab Nahiyesi1754245371534
Aynü'l-Arus Nahiyesi87721— '' 27
Nurhak Nahiyesi34511— -14
Orta Niyabet Nahiyesi28055236
Hurman Nahiyesi73978121176
Zamantu Merkez Nahiy.83512626238
Pınarbaşı Nahiyesi195156100
Çörmüşek Nahiyesi16208734421042
Hınzıri Nahiyesi590176112425
Toplam3608840478291129917621
4013586991763


Kaynakça
Kitap: MARAŞ TAHRİR DEFTERİ (1563)
Yazar: Refet YİNANÇ, Mesut ELİBÜYÜK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13984
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Maraş sancağının 1563 yılına ait vergi nüfusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 21:14

Tablo: 2 Maraş sancağında topraklı ve topraksız vergi nüfusu ile sipahi sayısı (1563).

Kaza Merkezleri ve NahiyelerNeferBennakMücerredÇiftNim ÇiftSipahi
Maraş Merkez30501135
Maraş Nahiyesi244897232885325206
Camustil Nahiyesi135547448423220210
Kuru Pınar Nahiyesi321927124439
Kemer Nahiyesi623282151111958
Keferdiz Nahiyesi9293373491619529
Kara Hayıt Nahiyesi211371261439282259
Pazarcık Nahiyesi197084657055337103
Aladinek Nahiyesi409146187264211
Göynik Nahiyesi529202164348726
Bertiz Nahiyesi1140431500118420
Zeytun Nahiyesi2076126857221122
Yenice Kale Nahiyesi57527720837210
Güvercinlik Nahiyesi14335463985242197
Tiyek Nahiyesi27594777421
Kargulık Nahiyesi'51120121117125
Hısn-ı Mansur Merkez94858
Hısn-ı Mansur Kazası512219731813831311122
Elbistan Merkez89139
Elbistan Merkez Nahiyesi13413485772916846
Nergele Nahiyesi961246371279.53429
Ahsen Dere Nahiyesi1081295415244.5509
Sarsab Nahiyesi1999341755533.59253
Aynü'l-Arus Nahiyesi877213389202.5435
Nurhak Nahiyesi345971604639
Orta Niyabet Nahiyesi28058501061576.511366
Hurman Nahiyesi8171423582009619
Zamantu Merkez Nahiyesi9612742812317027
Pınarbaşı Nahiyesi1951657506259201261
Çörmüşek Nahiyesi2493817828430231107
Hınzırı Nahiyesi7663181991393626
Toplam4013513470131164554.539003238
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13984
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Maraş sancağının 1563 yılına ait vergi nüfusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 21:15

Tablo: 3 Maraş sancağında üretilen mahsul çeşitleri ve alınan vergi miktarları (1563).

Kaza Merkezleri ve NahiyelerÇift veBuğday (Hınta)Arpa (Şa-ir); DarıÇeltüksusam (simsimPamuk
Dönüm(Erzen)(Penbe)
Maraş Merkez10530002000500--800
Maraş Nahiyesi191141237765381811077510019173
Camustil Nahiyesi98004306922634-1284-7764
Kuru Pınar Nahiyesi34751785710332-- --1809
Kemer Nahiyesi51753341817972-1225-4904
Keferdiz Nahiyesi83894138518603---5038
Kara Hayıt Nahiyesi1563010696453603.551244605257595
Pazarcık Nahiyesi2076512003460760981650113010081
Aladinek Nahiyesi0.3515125026133--436
Göynik Nahiyesi59852641210748--4387
Bertiz Nahiyesi62752908914797--384
Zeytun Nahiyesi109646421178071913-759
Yenice Kale Nahiyesi65456026223881.5843--2516
Güvercinlik Nahiyesi1185683377391842050680107917
Tiyek Nahiyesi432020221891888275001043181
Kargulık Nahiyesi4825297661411085705003304316
Hısn-ı Mansur Nahiyesi56191288289.5112568.5260161602025239.5
Elbistan Nahiyesi177029669047683166--
Nergele Nahiyesi179609471244589708-
Ahsen Dere Nahiyesi1693093407416421825---
Sarsab Nahiyesi32889157104.5880031718- ---
Aynü'l Aras Nahiyesi1476080203437141600--
Nurpak Nahiyesi451017514.58247500
Orta Niyabet Nahiyesi3804217123294557.52817-
Hurman Nahiyesi183708212035376---
Zamantu Nahiyesi1186256439.537008--
Pınarbaşı Nahiyesi20315127087.581557.5----
Çörmüşek Nahiyesi24364115476.580570--
Hınzıri Nahiyesi726245393.524970.5---
Toplam417.8982.237.222.51.115.78733.017 ' 27.2342.219106.299.5
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13984
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Maraş sancağının 1563 yılına ait vergi nüfusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 21:15

Tablo: 4 Maraş sancağında bağ, bahçe, bostan, kovan, hayvan ve değirmenden alınan vergi miktarları (1563).

Kaza Merkezleri ve NahiyelerBağBostan ve PiyazMeyve ve cevizÇayırKovan (Kevvare)KoyunDeğirmen
Keçi (Ağnam)(Asiyab)
Maraş Merkez7075491738300
Maraş Nahiyesi239638220580026776512875
Camustil Nahiyesi416212293391664742765310
Kuru Pınar Nahiyesi60557764402920190
Keoıer Nahiyesi13867742659761370930
Keferdiz Nahiyesi146631137302383905590
Kara Hayıt nahiyesi301323552085781368630
Pazarcık Nahiyesi3814315123212361925360
Aladinek Nahiyesi780245115288
Göynik Nahiyesi360753115191715525
Bertiz Nahiyesi72589112018654794450
Zeytun Nahiyesi203141023260514731110900
Yenice kale Nahiyesi3984836144370452595400
Güvercinlik nahiyesi4111485733221159019101020
Tiyek Nahiyesi860308338340240370
Kargulık Nahiyesi1005504525256580280
Hısn-ı Mansur Nah.27027.. 53799.515174405.583651800
Elbistan Nahiyesi600373650, 50161721651705
Nergele Nahiyesi94120631821854.51696320
Ahsen Dere Nahiyesi4701433499587131331581210
Sarsab Nahiyesi35258150.5221610263590
Aynü'l-Arus Nahi.837300894213970
Nurhak Nahiyesi40195266187101639540 '
Orta Niyabet Nahi.18571015812015271259461200
Hurman Nahiyesi391034345200907952692610
Zamantu Nahiyesi15920308203820130
Pınarbaşı Nahiyesi136623597572905
Çörmüşek Nahiyesi1930.5291713155990
Hınzırı Nahiyesi177.55013945180
Toplam114.297.548.902.521.091.523.44134.50287.55218.08
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13984
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Maraş Sancağı ve Dulkadirli Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir