Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Maraş Sancağında Ekonomik Faaliyetler

Burada Maraş Sancağı ve Dulkadirli Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Maraş Sancağında Ekonomik Faaliyetler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 20:49

EKONOMİK FAALİYETLER

Şehirler dışında saha ekonomisinin ve buna bağlı faaliyetlerin tarıma bağlı olduğu görülmektedir. Şehirler daha ziyade çevrelerinin pazarı durumunda olup iş ve ticaretin yapıldığı merkezlerdir. Buralarda atölye tipi küçük endüstri faaliyetlerinin de yapıldığı anlaşılmaktadır. Zira defterde boyahane, kirişhane, tabbağhane, macunhane ve değirmen gibi çeşitli malların imal edildiği yerler ve bunların satıldığı dükkanlar, bedestenler kaydedilmiş bulunmaktadır.

Tarım ürünlerinin çeşitliliği bakımından Maraş, Güvercinlik ve Hısn-ı Mansur (Adıyaman) kazaları daha zengin olduğu halde, sancağın kuzey ve kuzeybatısında bulunan Elbistan ve Zamantu kazalarında ürünlerdeki çeşitlilik azalmaktadır. Şöyleki, güneyde pamuk (penbe), çeltik ve susam gibi ürünler varken, bunlar Elbistan ve Zamantu kazalarında görülmemektedir. Bunun sebebi ise her iki kazanın denizden olan yüksekliğinin fazlalığı (Elbistan ovası ortalama 1150 m., Zamantu çevresi ortalama 1600 m.) yanında güneyden gelen hava etkilerini kesen Nurhak, Engizek, Berit, Binboğa ve Tahtalı dağlarının varlığıdır.

Sancak topraklarında üretilen ürünlerin başında ana besin kaynağı olan buğday birinci sırayı almaktadır. Bütün köylerde ekimi yapılan buğdayı arpa ve dan gibi tahıl ürünleri takip etmekte, güneydeki kazalar ile Hısn-ı Mansur (Adıyaman) kazalarında bu ürünlere çeltik katılır. Bahçe ve bostan tarımı hemen her yerde görülürse de Zamantu kazası nahiyelerinde bir hayli azalmaktadır. Aynı durum bağ alanları için de söz konusu olup Elbistan kazasında çok azalmakta Zamantu'da ise ortadan kalkmaktadır (Tablo: 3-4). Dönemin önemli tarım ürünlerinden olan pamuğun Elbistan ve Zamantu kazaları dışında hemen her yerde tarımı yapılmasına karşılık Aladinek, Bertiz ve Zeytun nahiyelerinin dağlık olması sebebiyle üretilen miktarları düşüktür. Penbe adıyla tanınan pamuk, bugünkü gibi açık koza ve uzun lifli olmayıp, kısmen kurakçıl ve kapalı koza halinde bir türdür. Rengi penbe olan kozaların kırılarak içinden alınan pamuk, belli merkezlerde çeşitli işlemlerden geçirilerek pamuklu kumaşlar haline getiriliyordu (Tablo: 3).

Köylerdeki ekilebilir topraklar, "Çift" ve onun yarısı olan "Nim Çift" şeklinde belli büyüklükte parçalara ayrıldıktan soma çiftçilere işletilmek üzere verilmekteydi. Bu bilgilere defterde bakıldığı zaman herhangi bir köyde ne kadar alanın ekilebilir olduğunu ve bu toprakların işletme büyüklükleri ile o köyde kaç kişinin ve kimlerin toprak işlettiğini görmek mümkündür. Buna göre Maraş sancağında Merkez kaza, Güvercinlik ve Hısn-ı Mansur (Adıyaman) kazalarında "Nim Çift" büyüklükte arazilerin sayıca daha çok, Elbistan ve Zamantu kazalarında ise "Çift" büyüklüğündeki arazilerin çok olduğu anlaşılmaktadır (Tablo: 2).

Sahadaki hayvancılık ve arıcılığa bakıldığında, her nahiyede bu faaliyetlerin yapıldığı görülmektedir. Ancak, tarım alanlarının azaldığı ve birimlerden alman verimin düştüğü dağlık alanlarda hayvancılık ve arıcılık daha da önem kazanmaktadır (Tablo: 4).

Kaynakça
Kitap: MARAŞ TAHRİR DEFTERİ (1563)
Yazar: Refet YİNANÇ, Mesut ELİBÜYÜK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Maraş Sancağı ve Dulkadirli Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron