Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bulgaristan'da Dulkadirli Köyleri

Burada Maraş Sancağı ve Dulkadirli Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bulgaristan'da Dulkadirli Köyleri

Mesajgönderen Avşaroğlu » 30 Haz 2011, 17:40

Soyumun Dulkadirli oymaklarına dayandığını öğrendiğimden beri ufak çaplı araştırmalar yapıyordum. Sonunda oturdum ve Dulkadirli oymaklarının hangileri Bulgaristan'a gönderilmiş, nereye yerleştirilmiş teker teker baktım. Arada gözümden kaçanlar olmuştur muhakkak. Ancak ben elimden geldiğince ön plana çıkan oymakların Bulgaristan'da var olup olmadığını araştırdım. Aşşağıda yazan köylerin hepsi bir Dulkadirli oymağının ismini taşımakta. Umarım bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir.

Önce Bulgaristan'da Türkler'in en fazla yaşadığı yer olan Kırcaali'den başlamak istiyorum. Çünkü bu bölgede gerçekten 1920 öncesi kurulan Bulgar köyü neredeyse yok. Köylerin tamamı Yörük-Türkmenler'e ayit. Şu an tek tük Bulgar var ama halen Türkler %80lik oranla çoğunlukta.

Kırcaali

Köy - Obası

Köseler - Köselü(Avşar)

Salmanlar - Salmanlu(Avşar)

Hacı Oğulları - Hacı Oğlanları

Karamanlar - Karamanlu(Avşar)

Halaç Dere - Halaçlu(Avşar)

Baraklar - Baraklu

Durallar - Tur Ali Hacılu(Avşar)

Karalılar - Karalu(Avşar)

Alem Beyler - Alembeyli(Elbistanda Alembeyli (Avşar)
isimli köy halen var)

Bektaşlar - Bektaşlu

Kara Musalar - Kara Musalu(Avşar)

Saltıklar - Sarı Saluklu

Bostancılar - Bostancı

Kılavuzlar - Kılavuzlu(Avşar)

Sofular - Sofuyanlu(Avşar

Kırtılı - Kürtül(Avşar)

Kırcaali'deki Dulkadirli köylerinin birçoğu Adnan Menderes Kaya'nın Avşar Türkmenleri isimli kitabında Avşar oymağı olarak geçmekte. Geri kalanlar ise Eymür, Karacalu, Çepni vb gibi taifelere bağlı.

Kalabalık yapmaması açısından Kırcaali dışındaki köyleri yazıp hangi obaya mensup olduklarını ve hangi şehirde bulunduklarını yazıyorum.

Köy - Oba - Şehir

Köpekli - Köpeklü(Avşar) - Burgaz, Varna, İslimiye

Karamanlı - Karamanlu(Avşar) - Burgaz, Varna, Eskizağra, Hacıoğlu Pazarcık, Rusçuk

Kütüklü - Kütüklü(Avşar) - Silistre

Taban - Tabanlu - Rusçuk

Hacıoğulları - Hacı Oğlanları - Eski Zağra

Hallaçlı - Halaçlu(Avşar) - Varna, Hasköy

Baraklar/Baraklı - Baraklu - Hacıoğlu Pazarcık, Burgaz, Eski Zağra

Karacalar/Karacalı - Karacalu - Hacıoğlu Pazarcık, Eski Zağra

Sarıca - Sarıcalu - Hacıoğlu Pazarcık

Karalar - Karalu - Şumnu, Silistre, Eski Cuma, Hacıoğlu Pazarcık, Burgaz

Saltıklar - Sarı Saltuklu - Şumnu, Eski Zağra, Eski Cuma

Kızıllar - Kızıllar - Eski Cuma

Sofular - Sofuyanlu - Razgrad, Şumnu, Eski Zağra

Bu köyler de Bulgaristan'ın diğer bölgelerindeki Dulkadirli köyleri. Tabi ki benimki akademik bir çalışma değil. Köylerin isimlerini baz alarak bunların Dulkadirli olduğu yönünde yorum yapıyorum. Bu köyleri ve oymakları öğrendiğim adresleri aşşağıya yazıyorum. İstediğiniz köyü ve oymağı arayabilirsiniz. Tek tek hepsi listede mevcut.

Obalar için kaynak: http://www.turkiyat.selcuk.edu.tr/pdfde ... /solak.pdf
Köyler için kayna: http://www.balkanlar.net/BilgiBankasi/
Kullanıcı avatarı
Avşaroğlu
Çavuş
Çavuş

Dön Maraş Sancağı ve Dulkadirli Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir