Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Rişvan Aşireti'nin Yönetim Yapısı ve Rişvanlı Yöneticiler

Burada Rişvan Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Rişvan Aşireti'nin Yönetim Yapısı ve Rişvanlı Yöneticiler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 19:21

Rişvan Aşireti'nin Yönetim Yapısı ve Rişvanlı Yöneticiler

XVI. ve XVII. yüzyıllarda Anadolu, Suriye ve Irak'ta yaşayan Türk konargöçerleri, genel olarak Türkmen ve Yörük adları ile iki kola ayrılmaktadırlar. Türkmen adı, Anadolu'nun Kızılırmak'tan itibaren doğu ve güneyde kalan bölgeleri ile Suriye ve Irak'ta yaşayan aşiretleri; Yörük tabiri ise Kızılırmak'tan Adalar ve Marmara denizi kıyılarına kadar uzanan yerlerdeki teşekküller ile Rumeli'de bulunan cemaatleri ifade etmektedir.
Türkmenler, il veya ulus adları altında muhtelif gruplara ayrılmışlardır. Bu illerin bazıları Osmanlı Devleti tarafından istiklallerine son verilen eski siyasi toplulukların kalıntıları olup, onların adlarıyla anılıyorlardı. Türkmen illeri genellikle boy veya taife adını taşıyan teşekküllerden meydana gelmişlerdir. XVI. asrın başlarında boy ve taifeler boy beyleri tarafından idare olunuyordu.

Bu teşekküllerin eski Oğuz ilindeki boylar mahiyetinde oldukları anlaşılıyor. Bunlardan bazılarını Oğuz boylarına mensup büyük şubeler teşkil ediyordu. Taifelerin başında boy beyi unvanını taşıyan şahıslar vardır. Boy beylerinin reisi bulundukları teşekküller ile olan hukuki münasebetleri hakkında defterlerde birçok dikkat çekici kayıtlara rastlanmaktadır.

Oğuzların eski boy yapılanmasında olan bu teşekküller muhtelif cemaatlere, yani oymaklara ayrılmaktadır. Bu cemaatlerin başında kethüda unvanını taşıyan şahıslan görüyoruz. Cemaatlere kethüda atama yetkisinin boy beylerine ait olduğu bilinen bir gerçektir. Bu kethüdalık müessesesiyle eski Oğuz yabgularının "güderkin" müessesesi arasında bir benzerlik göze çarpmaktadır. Araştırma konumuz olan Rişvan Aşireti'nin de yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda boy beylerinin bulunduğu ve kendisine bağlı bulunan cemaatlerinin de kethüdalar tarafından yönetildiğini görmekteyiz. Bu bölümde, cemaatler birliğinden oluşan bu büyük konfederasyonun en üst yöneticisinden en alta doğru her birimin yöneticisi ele alınacaktır. Zira bu yöneticiler çeşitli belgelerde devlet tarafından kendilerine gönderilen emir ve fermanlara muhatap olmuşlardır. Bunun yanı sıra Rişvan Aşireti'ne mensup olup Osmanlı Devleti'nin taşra teşkilatında görev alan üst düzey yöneticiler hakkında da bilgiler vermeye çalışılacaktır.

Tespitlerimize göre Rişvan Aşireti'nin diğer Türkmen aşiretlerinden farkı, yüzyıllar boyunca beylerbeyliği, sancak beyliği, mutasarrıflık ve kaymakamlık gibi Osmanlı Devleti'nin yüksek idari görevlerinde bulunan idareciler yetiştirmiş olmasıdır.

Kaynakça
Kitap: OSMANLI DEVLETİNDE AŞİRET YÖNETİMİ, Rişvan Aşireti Orneği
Yazar: FARUK SÖYLEMEZ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Rişvan Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir