Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Rişvan Aşireti'ne Yüklenen Kanun Dışı Mükellefiyetler

Burada Rişvan Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Rişvan Aşireti'ne Yüklenen Kanun Dışı Mükellefiyetler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 19:08

RİŞVAN AŞİRETİ'NE YÜKLENEN KANUN DIŞI MÜKELLEFİYETLER

Osmanlı Devleti'nde konargöçer unsurların tabi olduğu bir vergi nizamı vardı. Reaya olarak aşiretler, kendilerinin kanunnamelerde belirtildiği oranda vergilerini vermek zorunda idiler. Ancak vergileri toplamakla görevli memurların, bazen kanuna aykırı olarak konargöçer zümrelere keyfi vergiler yükledikleri gibi, mahalli yöneticilerin de ara sıra halkı kanunsuz mükellefiyetlere zorladıkları görülmektedir. Mesela, Yozgat'ta ticaretle meşgul olan Kayserili Zahmanoğlu Zaharya, Sağıroğlu Ovakim ve Pandeli Serope adlı kişilerin 1854 yılında Kayseri ile Yozgat sancağı arasında Hasanova denilen yerde soyularak 65.000 kuruşları gasp edilmişti. Bunun üzerine, Okçuyanlı Cemaati muhtarı Küçük Mehmet Ağa, Delikanlı muhtarı Bektaş Ağa ve Şeyhbalanlı muhtarı Alişiroğlu Mehmet Ağa, gasp edilen 55.000 kuruşu ödeyecekleri konusunda taahhütte bulunmuşlardı. Ancak, 1857 yılında bu konuda senet verdikleri halde 1859 yılma gelindiğinde söz konusu paranın henüz bir kuruşu dahi ödenmemişti. Bu arada paraları gasp edenlerden üçünün ölümü ve geri kalanlarının da aileleri ile beraber Maraş tarafına göç etmeleri üzerine paranın tahsil edilmesi zorlaşmıştı. Ancak, bu eşkıyadan Topal Mahmut adında bir şahıs yakalanarak kaza meclisinde sorgulandı. Kaza meclisi bu sorgulamadan sonra, mademki parayı gasp edenlerin tamamı Rişvan Aşireti'ndendir o halde bu paranın bütün aşirete taksim edilerek ödettirilmesi yoluna gidilmelidir şeklinde bir kanaate vardı. Gasp edilen paranın tahsil edilmesi için bulunan bu çözüm İstanbul'a arz edildi. Ancak, konu Meclis-i Valada görüşüldüğünde, paranın bütün aşirete ödettirilmesinin adaletsiz bir durum olacağı kanaatine varılarak reddedildi. Bunun yerine paranın gasp edenlerin mallarından tahsil edilmesi için Maraş tarafına gidenlerin geri getirilmek suretiyle, onlardan ve ölenlerin mallarından tahsil edilip sahiplerine iade edilmesi kararlaştırıldı.

Aşiretlerin iskanı ve itaat altına alınması sırasında görevlendirilen askerlerin masraflarının devlet bütçesinden alınması yerine, halkın içindeki zenginlere ödettirildiği görülmektedir. Mesela, Ankara eyaleti sınırları dahilinde bulunan Rişvan ve Afşar aşiretlerinin yerleşik halka verecekleri zararların önlenmesi için görevlendirilecek 200 askerin aylık masrafları olan 22.000 kuruşun savaş yardımı olarak zenginlerden alınması kararlaştırılmıştı.

Bu hususta bir başka örnek şöyledir:

Ankara çevresinde bulunan Rişvan ve diğer aşiretlerin saldırılarının önlenmesi için Milli Halil Bey komutasında 100 asker görevlendirilmiş, bunların ihtiyacı olan silah ve mühimmatın bedeli olan 44.404,5 kuruş Yozgat tüccarlarından Delibaşzade Ömer Ağa'ya ödettirilmiştir. Bunun da kanun ve nizamlara aykırı bir uygulama olduğu açıktır.

Kaynakça
Kitap: OSMANLI DEVLETİNDE AŞİRET YÖNETİMİ, Rişvan Aşireti Orneği
Yazar: FARUK SÖYLEMEZ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Rişvan Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir