Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Rişvan Aşireti'nin İktisadi Yapısı

Burada Rişvan Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Rişvan Aşireti'nin İktisadi Yapısı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 18:59

Rişvan Aşireti'nin İktisadi Yapısı

Osmanlı Devleti bünyesinde bulunan konargöçer Türkmen aşiretleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Rişvan Aşireti'nin reaya olarak devlete karşı birtakım mükellefiyetleri vardı. Devlete karşı yükümlülüklerini genel olarak iki şekilde yerine getirdikleri görülmektedir. Konargöçer zümreler besledikleri koyun, keçi, deve gibi hayvanlarının vergilerini ödemekle mükellef iken, yerleşik hayata geçenler ise ziraatle meşgul olarak hem üretime katkıda bulunur hem de elde ettikleri zirai ürünlerin vergilerini öderlerdi. Bunun yanı sıra aşiretler, savaş zamanlarında veya devletin eşkıya ile mücadelesinde, asker vermek suretiyle devletin yanında mücadelelere katılarak askeri faaliyetlere de katkıda bulunurlardı.

Türk konargöçer aşiretlerini diğer bazı göçebe tabir edilen gruplardan ayıran en önemli özellik de evcil hayvan beslemek suretiyle hem üretim yaparak iktisadi hayata katkıda bulunmaları hem de devlete vergi vererek devlet bütçesine gelir getirmeleridir.

Oysa göçebeler arasında sayılan avcıların tabiatta var olan yabani hayvanları avlayarak geçimlerini temin ettikleri ancak, bu hayvanların yetişmesi için herhangi bir emek ve çaba sarf etmedikleri bilinen bir gerçektir. Üstelik, çoğu zaman bilinçsizce yapılan avlanmalar ekolojik dengeyi de bozmaktadır. Üretici durumda olmadıkları için ekonomiye de katkılarının olduğu söylenemez. Bu zümrelerden bir diğeri de balıkçılardır. Denizlerde var olan deniz ürünlerini avlayarak, bunları satmak suretiyle geçimlerini sağlamaktadırlar. Dolayısıyla herhangi bir üretimleri söz konusu değildir.

Göçebe zümreler arasında sayılan çingenelerin büyük çoğunluğunun herhangi bir üretimleri olmadıkları gibi, sürekli olarak üretici durumda olan vatandaşların sırtından geçinmekte ve devlet hazinesine de herhangi bir katkıları görülmemektedir.

Oysa konargöçer hayatı yaşayan Türk aşiretleri sahip oldukları hayvanları satın almakta ve onları yazın yaylaklarda yaymak için çoban tutmakta ve yaylak vergisi vermekte, kışın beslemek için de yem vesaire satın almaktadırlar. Bütün aile fertleri koyun, keçi vesair hayvanlarını muhafaza ve onlardan yararlanmak için emek ve çaba sarf etmektedirler. Elde ettikleri et, süt, yoğurt, peynir, yağ, çökelek gibi hayvansal ürünlerle bir taraftan kendi geçimlerini sağlarlarken, diğer taraftan halkın ve devlet yetkililerinin gıda ihtiyaçlarını karşılamakta, yün ve deri gibi maddelerle de dokuma ve deri sanayisinin ham madde ihtiyacına katkıda bulunmaktaydılar.

Kaynakça
Kitap: OSMANLI DEVLETİNDE AŞİRET YÖNETİMİ, Rişvan Aşireti Orneği
Yazar: FARUK SÖYLEMEZ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Rişvan Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron