Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Rişvan Aşireti ve Sosyal Müesseseler

Burada Rişvan Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Rişvan Aşireti ve Sosyal Müesseseler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 18:57

Rişvan Aşireti ve Sosyal Müesseseler

Konargöçer bir şekilde yaşayan Türk aşiretlerinin sosyal, ilmi ve dini müesseseler kurmalarına imkan bulunmamaktaydı. Zira, yaylaktan kışlağa ve kışlaktan yaylağa her yıl gidip geldikleri için medeni hayatın gereklerinden olan bu gibi kurumları tesis edip, sürdürmeleri son derece zordu. Aşiret davaları dahi genellikle "seyyar kadılar" tarafından görülüyordu. Ancak, bu göçebe zümrelerin iskan edilip yerleşik hayata geçmeleriyle birlikte, söz konusu kurumlara ihtiyaç duyuldu. Bu cümleden olarak, Ankara çevresine yerleştirilen Rişvan Aşireti'nin de kazalarında okul kurulmasını devletten talep ettikleri görülmektedir. Bundan önce iskanları ile birlikte kendileri için cami ve mescitlerin yapıldığını ancak, henüz okul yapılmadığı anlaşılmaktadır.

Rişvan Aşireti ileri gelenleri hükümete başvurarak Ankara çevresinde iskan edilmiş olan aşiretleri için ihtiyaç duydukları cami ve mescitlerin yapıldığını fakat okula da ihtiyaçları olduğunu, bu nedenle bir "Rüştiye Mektebi"nin yapılmasını istediklerini belirttiler. Ancak, Ankara mutasarrıfına gelen yazıda; konunun Maarif-i Umumiye Nezareti ile görüşüldüğünü, kazanın henüz kurulduğunu ve halen kazada Sıbyan mekteplerinin kurulamadığını, Rüştiye Mektebi'ne alınacak öğrencilerin de Sıbyan mekteplerinden mezun olmaları gerektiğinden dolayı bu mekteplere öğrenci (şakird) bulunamayacağından şu anda Rüştiye mekteplerinin kurulmasının doğru olmayacağı ifade edilmekteydi. Öncelikle yapılması gereken şey yeteri kadar Sıbyan Mektebi açmak ve yeterli sayıda öğrenci mezun olduktan sonra Rüştiye Mektebi açmanın uygun olacağı belirtiliyordu.

Ankara mutasarrıfına gelen yazıda:

Bu okulların nasıl ve kimler tarafından yapılacağı, öğretmenlerinin maaşlarının nasıl ödeneceği de belirtiliyordu. Her tarafta olduğu gibi Rişvan Aşireti için Ankara yöresinde kurulacak okulların da hayır sahibi zengin kişiler tarafından yaptırılması ön görülmekteydi. Ankara'da da zengin kişilerin bulunduğu aşikar olduğundan öncelikle Sıbyan mektepleri yapımı için bunların teşvik edilmesi gerekiyordu. Bu okullara atanacak öğretmenlerin maaşları şayet okulların bulunduğu mahalde ödenmesi mümkün olmazsa saltanata bildirildiği taktirde hazine tarafından ödeneceği ifade ediliyordu.

Kaynakça
Kitap: OSMANLI DEVLETİNDE AŞİRET YÖNETİMİ, Rişvan Aşireti Orneği
Yazar: FARUK SÖYLEMEZ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Rişvan Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir