Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Konar-göçerlerin yaylak ve kışlıklarına iskanı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Konar-göçerlerin yaylak ve kışlıklarına iskanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Ara 2010, 04:42

Konar-göçerlerin yaylak ve kışlıklarına iskanı:

Konar-göçerlerin şakavetlerini önlemek amacı ile, onların birer mahalle yerleştirildiği görülmüştü. Ancak devlet onları yerleştirirken, ziraatle uğraşmaları, bulundukları bölgeyi eşkıya mazarratından korumaları şartını da çoğu zaman kabul ettirmiştir. Bununla beraber, onların bir iskan unsuru olarak bölgeyi şen ve abadan etmeleri hususu da göz önünde tutulmuştu. Bu sebeple, onların bazen, yaylak veya kışlaklarına iskan olundukları da görülür. Nitekim, Maraş kazasına tabi Engerek-dağı'nda yaylayıp, Pazarcık, Harûniye ve Keferdiz mahallerinde kışlayan İl-Beylü (Hamidlü) cemaati, ahali üzerine yaptığı baskılar karşısında, önce Münbic'e iskan olunmasına rağmen, sonradan Maraş'da yaylayıp-kışlamak üzere iskanları teklif edilmiştir. Bunun üzerine 4 Ağustos 1704'de, Maraş bölgesini eşkıyadan koruyarak, harab köyleri şen ve abadan etmek şartlarıyla kışlıklarına yerleştirilmek üzere, Maraş Beylerbeyisine ve kadısına müsaade verilmiştir.

özellikle boş bölgelerin ziraate açılması amacı ile de, bir kısım cemaatlerinin, yaylağa çıkmamak üzere kışlaklarında ziraatle uğraşmaları ve bu yolla da devlete gelir sağlamaları için Ayas, Berendi ve Kınık'a yerleştirildikleri görülmüştür. Onların yaylağa çıkmalarını önlemek ve vergilerini zamanında vermek üzere, 23 Haziran 1707 tarihinde Ayas, Berendi ve Kınık kadı ve zabitlerine emirler gönderilmiştir. Hatta, yaylak yolları üzerindeki sancak ve nahiye kadılarına da emirler verildiği görülmektedir. Alaiye ve Beyşehir Yörükleri de iç-el sancağında, yaylaklarına iskan edildiler. 1780 yılında da, Reyhanlı Aşireti, kışlakları olan Amik-ovası'na yerleştirilmiştir.

iskan olundukları mahallerde, ziraatleri için kafi toprağa sahip olmayan cemaatlere, kışlaklarında bulunan alanlarda da ziraat yapmalarına müsaade verilmiştir. Bu kabilden olmak üzere, Çingane İskelesi (Çingene köyü)'ne iskan olunan İslam reayanın, ziraat edecekleri toprak az olduğu için, kışlaklarında ziraat yapmalarına müsaade edilmesi için, 1786'da Burgos (Burgaz) ve Süzebolu kadılarına emr-i şerif gönderilmiştir.

Kaynakça
Kitap: XVIII YÜZYILDA OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN İSKaN SİYASETİ VE AŞİRETLERİN YERLEŞTİRİLMESİ
Yazar: Yusuf Halaçoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron