Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

1930'lardaki Dersim'in Nüfusu Ve Etnik Yapısı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

1930'lardaki Dersim'in Nüfusu Ve Etnik Yapısı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2011, 01:07

1930'LARDAKİ DERSİM'İN NÜFUSU VE ETNİK YAPISI

Dersim isyanları sırasında on binlerce insanın öldürüldüğü iddia edilmekte; hatta bu rakam yüz bine kadar çıkartılarak neredeyse o zamanki Dersim nüfusunun tümü bu rakama dahil edilebilmektedir. Halbuki Dersim bölgesinde sayıları 30'u aşan (Kimi tespitlere göre 126'dan fazla olan) aşiretlerden ancak 6'sı (Yukarı Abbaslı, Haydaran, Bahtiyar, Kureyşan, Yusufan, Demanlı) isyana katılmış; askerin hedefi de bunlar olmuştur. Dersim nüfusunun ortaya çıkartılması; bu soykırım/katliam iddialarının gerçekçi olup olmadığını da ortaya koyacaktır.

Dersim'in nüfusuyla ilgili ilk ciddi bilgi; "Asya Tiirkiyesi Muharriri" diye bilinen Vitali Genet'in 1885 yılında verdiği rakamdır. Buna göre Dersim sancağında 15.460 Müslüman, 27.830 Kızılbaş, 12.000 Kürt, 8.170 Ermeni yaşamaktadır.

Buradaki 63 bin nüfusun içindeki Müslüman nüfus, Sünni Türkleri göstermektedir. Genet'in; Kürtleri ayrı göstererek Kızılbaş saymaması üzerinde önemle durulacak bir konudur.

Demekki:

Dersim'de 19. yüzyılın sonlarında; Kürtlerle Aleviler ayn ayrı varlıklar olarak görülmektedirler. Bu durum bile Dersim'deki Kızılbaş nüfusun Kürt olmadığını anlamak için yeterlidir.

Cumhuriyet döneminde Dersim'in nüfusuyla ilgili olarak farklı ama birbirine yakın rakamlar görülmektedir. Bunun sebebi; bölgenin tam olarak kontrol altına alınamayışıdır.

"2935 nüfus sayımı Pülümür de dahil olmak üzere bugünkü Tunceli sınırları içinde 107.732 vatandaşımızın yaşadığını tespit etmektedir. Bu nüfusun 955li kasabalarda, 98.172'si köylerdedir.

Bu 98.000 rakamının 'çindeki halkın hepsinin aşiret rejimi altında yaşadığım sanmamalıdır. Çemişkezek'in Pertek'in kısmen Hozat, Pülümür ve Ovaak'ın bu hayattan ayrılmış olan kısımlarını çıkardıktan sonra Dersim'de, hakkına, hür-riyetine ve şereflerine kavuşmaları uğrunda Cumhuriyet'in büyük fedakarlıklarla çalıştığı insanların toplamı, 50 bin kadar tahmin olunabilir."

Dersim bölgesini 1925 yılında inceleyen Naşit Hakkı Uluğ; o dönemdeki nüfusu 65 bin dolaylarında göstermektedir.
Devletin, Dersim nüfusuyla ilgili resmi tespitini 1935 yılında Dahiliye Vekili Şükrü Kaya TBMM'de dile getirmiştir. 25.12.1935 tarihli oturumda konuşan İçişleri Bakanı Kaya; "Dersim (...) sakinleri 65-70 bin nüfustan ibarettir. Aslen Türk unsuruna mensup bir kitledir." diyerek önemli bir gerçeği vurgulamıştır. 18 Haziran 1937 tarihli Tan Gazetesi ve Son Telgraf Gazetesi isyan bastırıldığında, ülke nüfusuna 70 bin yurttaşın kazanılacağını yazarak 24 o dönemdeki nüfus hakkında ortalama bir fikir vermektedirler. İsyana katılan iç bölgelerdeki nüfusun; 60 bin dolaylarında olduğu, yukarıdaki bilgilerden anlaşılmaktadır. Çünkü en yüksek olarak 107 binle gösterilen rakam içine, Dersim bölgesini çevreleyen ilçelerdekiler de dahildir. Bunlar kesinlikle isyanın dışında kalmışlardır.

Günümüzün Kürtçüleri; isyanda öldürülenlerin rakamlarını abarttıkları gibi eski Kürtçüler de Kürt nüfusunu abartmak eğilimindedirler. 1930'larda Kürt nüfusunu kimileri 4,5 milyon gösterirken Kürtçülerden M. Emin Zeki; Kürdistan Tarihi isimli eserinde, Türkiye'de aynı dönemdeki Kürt nüfusun 1,5 milyon olduğunu yazmaktadır. Garo Sasuni'nin de kabul ettiği bu rakamın gerçekçi olduğu ortadadır. Nikitin türü, Rus istihbarat elemanı gibi çalışan yazarlar ise nüfusu abartarak Kürt ayrılıkçılara meşruiyet ve haklılık kazandırmak peşinde olmuşlardır.

Kaynakça
Kitap: DERSİM İSYANLARI VE SEYİT RİZA GERÇEĞİ
Yazar: Rıza Zelyut
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir