Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sabirler-Hazarlar ve Türkiye

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Sabirler-Hazarlar ve Türkiye

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 02:35

Sabirler-Hazarlar ve Türkiye

558 yılında Azerbaycan üzerinden Doğu Anadolu'ya gelenler arasında bugünkü Hazer denizine adını veren ve Hazar Türk devletinin kurucularından olan Sabir (savar, suvar, sibir) Türkleri de mevcuttur.

Anadolu'da SABIR-SUVAR, HAZAR ve bu kelimelerin dönüşmüş şekillerini isim olarak almış pek çok köy mevcuttur. Bunlara ilaveten KUMAN, KIPÇAK, Türklerinin bir boyu olan YILAN (İLAN) ve BAŞKURT Türklerinin isimleriyle kurulmuş çok sayıda köy mevcuttur. Bu isimler bu Türklerin Anadolu'da Oğuzlardan çok önceleri yerleşimlerinin kanıtlarıdır.

SUVAR; Bitlis merkez, Van Erciş, Erzurum Oltu'da, ZUVAR Artvin Yusufeli'nde, SAYBIR Artvin Hers köyünde, SÜVARİ! Adıyaman Besni'de, ZUVAR Konya Beşiri'de, SAER Muş Genç'te, ZAVERA Trabzon Maçka'da, SIVAR İsparta Şarkikarağaç'ta, ZIVIR KEBiR, SIVIR SAĞIR, Elazığ Palu'da, ZiViR Diyarbakır Osmaniye'de, SEViR Sivas Divrik'te, SUARA Artvin Ardanuç'ta, SAMIRHEV Artvin Borçka'da köy isimleridir.

KAZAR Doğubeyazıt'ta, HAZAR Adapazır merkezde, HAZARI Tunceli Çemişgezek'te, HAZAR(IK) Elazığ Maden'de, HAZARI Van Merkezde, HAZAR(AN) Siirt Eruh'ta, HAZAR Kastamonu Cide'de, HOZARLIK Kastamonu Tosya'da, HAZAR/KUZEN, HAZAR OZAN Trabzon Ofta, HA-ZER, Trabzon Sürmene'de köy HAZAR Elazığ Maden'de, Bucak isimleridir.

Bunlara ilaveten KUMAN, KİMEK, KIPÇAK Türk köylerinin isimlerini taşıyan birçok köy de mevcuttur. Diyarbakır Silvan'da GOMAN-TAHTANİ, Elazığ Mazgirt'te KOMAN, Siirt Garzan'da COMANI Tokat merkezde KUMAN (AT), Giresun Alucra'da KUMAN, Malatya Pötürge ve Erzincan Kiğı'de KIMER, Erzincan KEMAH, Bitlis, Kastamonu, Kars Arpaçay, Ordu Ünye'de muhtarlıklar olarak KEMAH, Sivas Hafik'te KIPÇAK.

Eskişehir merkezde BAŞKURT, Erzurum merkezde BAŞKURT DERE, Seyhan Karaisalı'da BAŞKIRT; Muş merkez, Erzurum Hasankale, Doğubeyazıt Karaköse, Elazığ Ovacık, Mazgirt, Tunceli Pertek'de İL ANLI, Kars merkez, Sinop Boyabat, Tekirdağ Malkara, Kastamonu Taşköprü, Kars Arpaçay, Gaziantep Kilis, Ankara Kızılcahamam, Kalecik, Urfa, Birecik, Çankırı İlgaz, Muş Varto, İsparta Eğridir'de YILANLI, Trabzon Akçaabat'ta İLAN (OS), Zonguldak Safranbolu'da YILANLAR hep Türk yerleşimlerinin kanıtları olan köy isimleridir.

Doğu Anadolu'daki 7 yüzyıl ve öncesi Türk varlığının öneırdi bir kanıtı 7. yy. 'da yaşamış Ermeni Tarihçisi Moisey Ka-gankatvasi'nın yazdığı "Ağvan Tarihi"dir. Yazar bölge halkının Türklüğünü gösteren birçok bilgi verirken şöyle yazmıştır. "Bu topluluklar uzun saçlı, mahir ok atan kimseler olup, taştan koç, at vb. gibi heykeller yontmakta da oldukça usta idiler. İlahlarına da Khan-Tengri (Han Tanrı) derlerdi." Moisey'in bu toplulukları anlatırken değindiği tüm öğeler Türklüğe aittir.

Buraya kadar aktarılan bütün veri ve tesbitler göstermektedir ki DOĞU ANADOLU "YERLİ UNSUR" OLARAK DİĞER BÖLGELERDEN ÇOK DAHA TÜRKTÜR.
KÜRTLERİN KÖKENİNİ VE ÖZELLİKLE "BUGÜNKÜ TABAKASINI" ARAŞTIRANLARIN 2600-3000-4000 YIL ÖNCE TARİH SAHNESİNDEN ÇEKİLMİŞ KAVİMLERİ "KARIŞIM" UNSURLARI OLARAK ZİKREDERKEN, BU BÖLGEDEKİ "KÖKLÜ" VARLIKLARINI YÜZLERCE YIL VE BUGÜNE KADAR DA SÜRDÜRMÜŞ TÜRK UNSURU DIŞLAMALARINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Tarihi verilere dayanılarak, Anadolu'daki Selçuklar öncesi "Türk unsur" mevcudiyetine bir başka örnek Bizans döneminde Anadolu'ya yerleştirilmiş Türk Peçenek, Uz, Kuman, Bulgar topluluklardır. Selçuklular ve Osmanlılar Batıya yayıldıklarında bu Türklerle karşılaşmışlardır. Batı kaynaklan da Alpaslan'la karşılaşan Roma İmparatoru Roman Diogen'in 200.000 kişilik ordusunda önemli bir grup olarak Uz'lar (Oğuz) ve Peçenekler'den (becene, 24 Oğuz boyundan biri) bahsetmektedir. Selçuklu kaynaklarında da 1071 Malazgirt savaşının kazanılmasında Roma ordusundaki Uz'ların ve Peçeneklerin soydaşları Türklerin tarafına geçmesinin önemine değinilmektedir.
Roma'lıların Türk grupları Muğla, Manisa, Tarsus, Misis, Antakya, Adana, Klikya yörelerine iskan ettikleri de bilinmektedir.

Kaynakça
Kitap: TÜRKİYE'NİN ETNİK YAPISI
Yazar: Ali Tayyar Önder
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir