Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Dogerler/Döğerler Oymakları

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Dogerler/Döğerler Oymakları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 21:12

DOGERLER/DÖĞERLER

Urfa - Mardin arasında 24 oymaklı koyunculukla uğraşan, 24 Oğuz boyundan biri de bu «Dogerler/Döğerler»dir. Buradakiler Kürmanç lisanı ile konuşmaktadırlar.

Müverrih «Reşid'üd-din»e göre Oğuz boylarının Boz-Ok'lara bağlı «Ay-Han» oğullarından (Yazır, Yaparlı, Dodurga Oğuz boyları da, Ayhan'a bağlıdırlar), Yazıcıoğlu'nun Oğuz boyları listesinde yine Boz-ok kavimlerine bağlı, Ayhan oğullarından alarak göstermektedir (F. Sümer'in Oğuzlar kitabındaki Oğuzlar listesine bakılması).

Prof. F. Sümer Oğuzlar adlı eserinde «Döğerlerden» şöyle bahsetmektedir. «Reşidüddin'deki Türklerin tarihi bölümüne göre. Oğuz hükümdarı «Dib-Yabku'nun beğlerinden «Taş-beğ» ve oğlu «Yalgu Beğ» bu boydan oldukları gibi, «Ala-Atlı-Kişi Donlu Kayı İnal'ın» veziri Ayıldur'da düğerlerdendir. Döğerler, bu durumda, Oğuzlar'da İslamiyetten önce mühim bir mevkiye sahip idiler. Bununla beraber Selçukluların (Kınıkların) Fetihlerinde de mühim bir rol oynadıklarını söylemek mümkündür. Çünkü XIII. - XIV. yüzyıl müverrihlerinden «Cezire'li (Cizreli)» Şemsuddun Muhammet bin İbrahim (1260 - 1339) Artuk Hanedanının da bu Oğuz boyundan olduğunu bize bildirmektedir» der.

Artuk Beğ ve oğullarının ise XI. ve XII. yüzyıllarda Türkmenler arasında büyük bir nüfuza sahip olduğunu bilmekteyiz.
Döğerler, XIV, yüzyılın ikinci yarısından itibaren tarihi kaynaklarda, kendilerinden bahsettirmeğe başlamışlardır. Moğol hakimiyetinin, Memlük eritirlerinin birbirleriyle mücadelesi ile hakimiyetlerinin azalmasından dolayı nüfuzları bu arada çoğalmış olan Döğerlerin harekete geçmesine imkan vermiştir. Döğerler Salim adlı Beğin idaresinde «Caber» yöresinde yaşamaktaydılar. 773 yılında bu beğin idaresinde Beşiri'ye gelmiş ve Hasankeyf Eyyubi hükümdarı «Melik-el-Eşref'e elçi göndererek yerleşme izini istemişlerdir. Burada da Ak-Koyunlu Türkmenleri ile aralarında bazı mücadeleler olmuş bunun üzerine bir kısım Döğerlerin tekrar Caber'e dönmüş olduklarını görmekteyiz.

Döğer Salim Beğin ölümünden sonra, bu boyun başına Salim Beğin oğlu «Dimaşk Hoca» geçer. Ak-Koyunlu müverrihi Ebu ekr'i Tibrani (Kitabı - Di"arbekiriyye» de, Dimaşk Hoca'nın 20 bin çadırlık bir il' oaşında bulunduğunu, Benü Kilab, Benü Şadi adlı Arap oymaklarından 10 bin çadırın da ona tabi olduğunu ve Urfa, Siverek, Suruç, Harran, Caber ve Cemlim şehir ve kasabalarının da tasarruflarının altında olduğunu yazmaktadır. Dimaşk Hoca'nın Araplarla yaptığı bir savaşta ölümü ile yerine «Gökçe Musa» geçer.
Osmanlı devrinde «Döğerler» Urfa, Halep, «Dimaşk, Boz - ulus» Kerkük, Kozan ve İran'da mevcuttu.

İşte bu günde sözüm ona konuştuğu dile bakarak ayrı bir etnik grup gibi gösterilmeye çalışılan bu Türk boyunun gerçek aslı yukarıda bütün delilleriyle ispat edilmektedir (Urfa bölgesindeki Döğerliler, Salim Bey ailesine mensup bulunuyorlardı).

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir