Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Karalar Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Re: Karalar Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 May 2011, 15:13

Avşaroğlu yazdı:Teşekkür ederim Ömer abi. Ama Silistre bize epey uzak. Yani zamanında Silistre eyaleti içinde olmuş olabiliriz ama öyle yöneticilik yapacak kadar yakın değiliz Silistre'nin merkezine. Bursa Konya arasındaki mesafe kadar uzaklık var aramızda Silistreyle. Bir de bizim orada Alevi köyleri filan var. Azımsanacak kadar da değil her sene şenlik filan yaparlar "Elmalı Baba Şenlikleri" adı altında. Karamanlı olarak biliniyoruz. Avşarız yani. O dönemde Karamanlı ve Avşar oymaklarının Şah İsmail'in yanında olduklarını düşünürsek bizim Osmanlı'nın yanında olmamız pek mümkün değil gibi sanki. Bu da bizim sonradan Sünnileşen bir Alevi Yörük oymağı olduğumuzu gösterir bence. Ki biz 1530'lu yıllarda Gümülcine'deki konar-göçer yörük aşiretleri arasında görünüyoruz. O dönem de hala yörüktük yani. Düzenli olarak askerlik yapmaları mümkün değil yani. Tur Ali Bey'e Akkoyunlular arasında da rastladım. Akkoyunlular'a Tur Ali Bey'in başa geçmesiyle Tur Aliler dendiğini de duymuştum.

Atalarınızın Edirne ve Bulgaristan'dan geldiğini söylemiştiniz? Silistre Sancağı sadece bir yeri ifade etmemektedir. Bir eyalet şeklindedir, Edirne ve Bulgaristan'da Silistre Sancağı içerisindedir. Ayrıca, Osmanlı-Safevi Savaşlarında Silistre Sancağı Beyi'nin Osmanlı yanında olması, onun bağlı olduğu aşiretinin Safevileri desteklemediği anlamınada gelmez. Osmanlı-Safevi Savaşlarında iki taraflı çalışanlarda vardı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen Avşaroğlu » 16 May 2011, 15:26

Doğru diyorsun abi. Acaba Safeviler arasında Tur Ali veya Tur Aliler filan var mıdır onu merak ettim şimdi. Avşar ve Karamanlıların olduğunu biliyorum ama arasında Tur Aliler veya Karalar varmıdır bakmak lazım tabi.
Kullanıcı avatarı
Avşaroğlu
Çavuş
Çavuş

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 May 2011, 15:34

Bu bilgiye gelecekte rastladığımda yine burada paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen avşar » 16 May 2011, 19:02

Bence avşar -bayad kökenli olan karalar ve varsa turali oymaklarının safevilerle bağlantısı var örneğin alhaslar atmalı oymağının içindedir ve kökleri şah tasmahb a gider.
Kullanıcı avatarı
avşar
Çavuş
Çavuş

Mesajgönderen Avşaroğlu » 24 Haz 2013, 02:37

İyi akşamlar. Karalar ve Bulgaristan'daki Karalar ile ilgili önemli bilgiler elde ettim. Duladirli Türkmenleri içerisinde Dokuz(Beşanlu) taifesinden bir Karalu oymağı vardı. Dulkadirliler bildiğimiz gibi Bozulus Türkmenleri'ne mensup. Ve Devlet Arşivlerinde buludğum kayıtlara göre Bozulus Türkmenleri'nin yerleşik olduğu yerlerden biri de Rumeli. Bulduğum kayıtları sizinle paylaşıyorum:

Tarih: 03/Ca/1110 (Hicrî) Dosya No:48 Gömlek No:4620 Fon Kodu: İE.ML..
Rumeli'de sakin Bozulus Türkmenleri'ne mensub sekiz cemaatin mal-ı maktualarının seferde hizmet eden mekkarilerinin ücreti olarak Sarbanbaşı Abdullah Ağa tarafından kabz olunduğunu mübeyyin temessük.

Tarih: 15/M /1124 (Hicrî) Dosya No:74 Gömlek No:6939 Fon Kodu: İE.ML..
Rumeli'de sakin Bozulus Türkmenleri mukataasından mekariler Ser-sarbanı Mehmed Ağa tahvilinden sarf olunan mebaliğe dair makbuz.

Tarih: 15/Z /1126 (Hicrî) Dosya No:86 Gömlek No:8053 Fon Kodu: İE.ML..
Rumeli sakinlerinden Bozulus Türkmenleri mukataasından ber-vech-i malikane mekari ser-sarbanı Mehmed Ağa tabii Mehmed, Hasan ve Mehmed Ağa oğlu İshak tahvilinden sarf olunan mebaliğe dair makbuz.
19
Tarih: 18/R /1133 (Hicrî) Dosya No:119 Gömlek No:11288 Fon Kodu: İE.ML..
Rumeli sakinlerinden Bozulus Türkmenleri mukataasından Istabl-ı Amire Kaşıkçısı Mustafa Efendi tahvilinden teslim-i hazine kılınan mebaliğe dair makbuz.

Tarih: 29/Z /1185 (Hicrî) Dosya No:349 Gömlek No:14358 Fon Kodu: C..ML..
Rumeli'nde Evreşe kazasında sakin Bozulus Türkmenlerinden Avanlı cemaatinden bir senelik mal-ı mirilerinin tahsil edildiği. a.g.t

Tarih: 19/Ca/1190 (Hicrî) Dosya No:157 Gömlek No:7848 Fon Kodu: C..DH..
Karaman'da sakin Bozulus Türklerinden İzzeddin cemaatinden Rumeli'ye firar eden iki yüz kişinin vergilerinin eskisi gibi Bozulus Mukataası tarafından tahsiline izin verilmesi ricasına dair istida.

Bunlar size yardımcı olur umarım. Muhtemelen bizim Karallar ve Durallar ile çevremizdeki Balabanlı, Salmanlı, Sindelli, Mihmadlı, Muslucalı, Köçekli gibi köy isimleri buraya gelen Bozulus Türkmenleri'nden kalma çünkü hepsi Bozuluslular içerisinde oymak ismi olarak geçiyor.
Kullanıcı avatarı
Avşaroğlu
Çavuş
Çavuş

Mesajgönderen Avşaroğlu » 13 Eki 2015, 02:46

Serez, Yenice-i Karasu, Filibe, Dimetoka gibi bizim bağlı olduğumuz şehir Kırcaali'nin daha köy olduğu dönemlerde çevremizde yer alan yerleşim yerlerine Saruhan ve Aydın bölgesinden, hatta özellikle 1. Murat ve Yıldırım Bayezid dönemlerinde Saruhan'dan ciddi anlamda göç olduğunu öğrendim. Hemen dibimizdeki köylerden birinin adının Saruhanlı olduğunu, akraba köylerimizden birinin Ahatlı olduğunu da öğrendim. Ve baktım ki Ahatlı, Karkın boyuna bağlı, Kütahya-Manisa bölgesinde kayıtlı bir aşiret olarak geçiyor. Durallar ve Karallar'ı da Ege'de aramanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Keza yine Saruhan, Germiyan ve Aydın bölgelerinde Balabanlı, Salmanlı, Sindelli, Köseler gibi çevre köylerimizin isimlerini taşıyan köyler de bulunmakta. İlk defa Türkmen iskanı olarak bulunduğumuz bölgenin çevresine dair bu kadar net bir tarihi gerçeğe ulaştığımdan mütevellit Durallar köyünün kurucularının Saruhan Sancağı'nda Karkın boyundan olup Canşa Ellici Yörükleri arasında yer alan Duraliler oymağının bakiyeleri, Karallar köyünün kurucularının da Aydın Sancağı'nda Yıva boyundan olup Teke Türkmenleri arasında yer alan Karalar oymağının bakiyeleri olabileceği ihtimalini kuvvetli bir şekilde düşünmeye başladım.
Kullanıcı avatarı
Avşaroğlu
Çavuş
Çavuş

Önceki

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir