Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ketiler Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ketiler Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 21:07

KETİLER

İki kola ayrılmaktadırlar:


«1 — Havran Ketiler,
2 — Ganidağı Ketileri.»

Buradaki «Havran» yer adı olabileceği gibi, soy adı da olabilir. Nitekim, «Havraniye aşireti» olarak geçtiği gibi, Kayseri, Pazarören Avşarlarından Taf köyünden Beşir Önder'in söylediği:

«Eskiden İhtiyar Avşar kadınlarının torunlarını Havran eniği, gökbörüğü diye sevmelerinde, Havran'ın Kurt manasına gelmesi gibi. Buradaki Gök'börüde Bozkurt demektir. Nitekim Kürt kayıtlarında ve kaynaklarında Gökbörü Bozkurt olarak geçmektedir. Avşarlarda da az farkla söyleniyor imiş» demektir.

Burada Havraniye Aşireti de bu duruma göre adını «Kurttan» almış olmaktadır. Balıkesirin Havran Kazasının adı da buradan gelmesi gerekir. Bunlara göre Keti'lerin Havran oymağı içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Kıpçak Türklerinin bu kelimeden türemiş olarak kullandıkları «Ketü» kelimesinin, Kaşgarlı Mahmut «Çolak» anlamına geldiğini söyler. Bu günde Gaziantep çevresinde aşağı yukarı aynı anlamda «Ketüm» olarak kullanılmaktadır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: KETİLER OYMAĞI

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 03:23

KETİLER: iki kolay ayrılırlar:

1 — Havran Ketileri,
2 — Ganidağı Ketileri.

Buradaki «Havran» yer adı olabileceği gibi, soy adı da olabilir. Nitekim, bir kaynakta «Havraniye Aşireti»'nden bahsedildiğini görmüştük. Kayseri, Pazarören Avşar'larından Taf Köyünden Beşir Önder'-in söylediğine göre, eskiden ihtiyar Avşar kadınları torunlarını «Havran eniği, gökbörüğü» diye severlermiş. Burada «Havran», «Kurt» manasına gelirmiş, «Gökbörüğü» de «Bozkurt» demekmiş. Nitekim Türk boylarında ve kaynaklarında «Gökbörü», «Boz-kurt» demektir. Avşarlarda az farkla söyleniyor imiş demektir. Eğer rivayet sıhhatlı ise, «Havran» «kurt» demek oluyor. Bahsi geçen Havraniye Aşireti adını kurttan almış demektir. Balıkesir'in Havran Kazasının adı da buradan gelmektedir. Ceyhan'ın «Havraniye» köyü de adım buradan ve adı geçen aşiretten almış demektir. Keza Havran Ketileri için de aynı şeyi söyliyebiliriz. Ketiler sünnileşmişlerdir. Kaşgarlı Mahmud buna yakın bir kelimeden bahseder. Kıpçak Türklerinin lehçesinde «Ketü», «Çolak» manasına gelmektedir.

Kaynakça
Kitap: Doğu Anadolu Türklüğü
Yazar: Mehmet Eröz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir