Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Şevalan Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Şevalan Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:56

ŞEVALAN OYMAĞI

Anadolu'nun (özellikle Doğu'da) bir çok yerlerindeki, Pülümür'de Şovalan, (Şevalar») Elazığ'da Şaşaluşağı, Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde Şavalyan, Van'ın Başkale ilçesinde Şivelan, Muradiye'de Şive, Siirt'te Şevi, diye adlandığını görmekteyiz. Van Tarihi Şevli, Dr. Friç ise, bunları Şevi olarak anmaktadır.

E. Yavuz Bey bu oymağın diğer bir çok Türk oymakları gibi Batı Anadolu'dan önce güneye yerleştirilip sonra buraya gelmiş değil, doğrudan doğruya çok eskiden Asya'dan gelip yerleşmiş olduklarını söylemektedir. Bu da oymağın yayılış şekline bakılarak ve ad değişmelerini göz önüne alınması ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bu oymağın geliş yeri diğer bir çokları gibi, (Karlar, Çarekliler, Bohtlar ve Gurlular gibi) Hindukuş, Pamir yaylaları ve Afganistan ile Pakistan arası bölgedendir. Zira Şavalaniarın Pülümür'de Çarlar/Çarekliler ile komşu oldukları gibi, Van ve Siirt dolaylarında da Şi - Çarekliler ve öteki saydığımız eski oymaklarla yanyana bulunmaları bunu göstermektedir.

Şiveyler önce Şivelan olmuş sonra da ahenk kuralına uyarak Şavalan'a dönüşmüştür. Ermenilerin ağzında bu söz Şavalyan kılığına girmiştir. Şevi, Şivey sözünün Fars «İ» nisbet eki alan halidir. Bu ekler adı geçen aşiretin, etkileri altında kaldıkları ulusların dil kurallarını da kabullenmelerine karşılık asıl öz adlarını yine de koruduklarını göstermektedir.
İşte Şevalanlılar Dersimli oymaklar arasına karışan diğer bazı Türk oymakları gibi en eski çağlarda Anadolu'ya yerleşen Türk oymaklarından biridir.

E. Yavuz «Şev, Türkçede bayır anlamınadır» demektedir. Bu yönden ele alırsak Şev alan «Bayıralan» anlamına gelir. Anlam ne olursa olsun her haliyle oymağın tam bir Türk oymağı olduğunu yayılışı da göstermektedir.
Tunceli Zazaları'ndan sonra konuya, Siverek ve Diyarbakır Zazalarından bahsederek, Türklüklerine dair deliller vermeye çalışacağız.
Bu konuda Sosyo-Kültürel yönden bazı araştırmalar yapan Doç. Dr. M. Eröz, bize bazı önemli bilgiler vermektedir.

M. Eröz Bey Siverek Zazalar'ını beş kol halinde (Oymak) incelemiştir:

1 — Karahanlı Boyu (Karanlı),
2 — Bucak Boyu,
3 — Kırvar Boyu,
4 — Hasaran Boyu,
5 — Bapviran Boyu.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir