Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Lolan veya Lulan Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Lolan veya Lulan Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:55

LOLAN veya LULAN OYMAĞI

Orta Asya'da Doğu Türkistan'da, Taklamakan Çölünün doğusunda, Lobnor veya Karakoşan Gölünün kuzeyinde ve Karagölün doğusunda «Lu-Lan» kasabası bulunmaktadır. Raphael Pam Pelly'nin başkanlığındaki bir heyet tarafından burada Mesa tepesi üzerinde yapılan kazılarda birkaç mezar bulunmuş ve bunların içinde de aynalar, taraklar, işlenmiş kemik ve tahta ziynetlere ait kalıntılar bulunmuştur.

Bu kasabaya adını veren «Lolan/Lulan» oymağının, Dersimlilerde de bulunması, bu aşiretin Türklüğünün bir mührüdür. Çünkü söz götürmez bir Türk yurdu olan Türkistan'da Milattan 5 - 6 bin sene öncesine kadar çıkan medeniyet belgeleri, sonraki, Sümer, Elam, Akad, Urartu uygarlıklarına ışık tutmuş ve öncü olmuştur.

E. Yavuz «Türklerin oymak adlarına karşı ne kadar büyük bir bağlılık duyduklarını binlerce seneden beri taşıdıkları bu «Lolan» adı tamamen açığa vurmaktadır. Bunu, bir isim benzerliği olarak kabul edemeyiz. Çünkü «Lulan/Lolan» daki" Mesa Tepesi adını biz Aral Gölü batısında bir bölge adı olarak da görüyoruz ve burada bir Alan Kasabası bulunuşu Dersimde de Alanla Rın - Lolanlarına yan yana oluşları bize bunların beraber gelişlerini de göstermektedir» demektedir.

Varto Tarihi, «Lolanların kendilerini, Akkoyunlu'lar ulusundan «Karaballı oymağından bir boy olduklarını söylerler» diye bahseder. Nitekim Gaziantep'in Araban kazasına bağlı «Aşağı-Lolan ve Yukarı Lolan» diye iki köyü vardır. Ki bu köyler Türkmendir. Yazarların çoğu da bunların Türk olduklarını belirtmektedirler.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir