Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hadikan Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Hadikan Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:49

HADİKAN OYMAĞI

Varto Tarihi, Balaban oymağından ayrılmış bir kol olarak yazar. Dr. Friç. Diyarbakır oymakları arasında Hadefi olarak adlandırmış. Fakat bunun için E. Yavuz «Burada bu isimle anılmasının sebebi Arapça harflerdeki K üzerindeki iki noktanın bir nokta olarak görülmesinden doğan bir yanlışlıktan ileri gelmektedir» demektedir.

Bu oymağın asıl adını «Hedik» olarak öğrenmekteyiz. Hedik Anadolu'nun bir çok yerinde. Kaynamış buğdaya verilen ad olarak geçer. Ayrıca ilk dişini çıkaran çocuklar için Hedik pişirmek ve onu üzümle karıştırıp dağıtmak bir adettir. Bu hediğe de «Diş Hediği» denir. (Özellikle Gaziantep çevresinde hem Türkmenler ve hem de Rişvan Kürmançları bu geleneği devam ettirmektedirler).
Anadolu'daki izlerini araştırırsak, Pasinler'de Hadik, Lice'de Hedik, Zara'da Hedikli, şeklinde görülmektedir. Hedik'in bir anlamı da Kaşgarlı'da geçmektedir. Buradaki anlamı «Çizme»dir. Ayrıca karda yürümeyi kolaylaştırmada kullanılan geniş yüzeyli, ayağa geçirilen bir nesnedir. Bu oymağın, Hınıs ilçesinde ismini Hidikanlı, olarak görmekteyiz. Bunun yanında, güneyde Gurgilli aşireti oymakları arasında Hadeki ismiyle de görülmektedir.

Bu oymağın, Hadikan/Hedikan/Hadeki/Hidikan gibi Türkçe isimler taşımasının yanında, daha evvelce Türklüğünü delillerle anlattığımız Balaban oymağından ayrılmış kol olması da onun Türk olduğunu göstermektedir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir