Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Demenanlı'lar Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Demenanlı'lar Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:49

DEMENANLI'LAR

E. Yavuz Bey bu oymak hakkında şu görüşü ileri sürmektedir:

«Oymağın asıl adı «Temen'dir. Sonundaki çoğul ekidir. Buradaki T ve D birbirinin yerine geçebildiği için Temen, Demen'a dönüşmüştür.» demektedir. Söz Derleme Dergisine göre Çoruh ve Rize dolaylarında halal kullanılmakta ve «Yığın» anlamına gelmektedir.

Nazimiye'nin Haydaran bucağında toplu halde bulunuyorlardı. Ürgüp'te Temenni şeklinde köy adları da görülmektedir. E. Yavuz'un Temen'in anlamı hakkındaki fikri biraz daha değişiktir. Şöyleki «Demenan sözünün asıl kökü olan Tem'i ele alırsak, bu adın Temden geldiğini söyleyebiliriz. Çoğulu da Teman olur. Temen, Tem sözünün bilgi eki «En» almış halidir, ki bunun çoğulu Temenan (Demenan) olur» ayrıca, «Bu oymağın adına hem Deman ve hem de Demenan denmesi bu görüşümüzün doğruluğunu açıkladığı gibi Celali oymakları arasında bir de Teme Horan oymağının bulunması bize asıl adın Tem kökünden geldiğini göstermektedir», diye söyler. Tem, «Söz Derleme»ye baktığımız zaman bunun «İşaret, Nişan, Alamet» anlamına geldiği görülmektedir. Demenan oymağının adı da buna göre «Nişanlılar» anlamına gelmektedir.

Demenan ismine bir çok yerlerde rastlamaktayız.' Nitekim Slovakya sınırında, Sarslar, Gurlar, Kürtler, Sarular, Trücksler, Kemend'ler gibi, Gran (Guran) nehri boyunca sıralanmış bu Türk uruglarının yanında da Demeny -Demend şeklinde yer almaktadır Rusya'da Kaluga eyaletindeki Demensk şehri de «SK» Rus eki almış Demen kasabasıdır. Zaten eyaletin adı olan Kaluga'da Türkçedir. Bu da yine Demenan oymağının Türklüğünü belgelemektedir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir