Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çarekli (Çarikli Oymağı) Çaruklu Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Çarekli (Çarikli Oymağı) Çaruklu Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:48

ÇAREKLİ (ÇARİKLİ OYMAĞI) ÇARUKLU

Çarekli oymağı, Afganistanda, Korluklar bölgesinde Bohtiier, Karlar, Gurlarla beraber yaşayan Çar oymağının bir bölümünün burada olduğunu bilmekteyiz. Çar-İk veya Çar-Ek, Çar'lar, Çar'lı anlamına geldiğini, Macarca'-ki «İk ve Ek» gibi çoğul eki almış olmasındandır.

Afganistan'a Çarek'lerin Orta Asya'dan göçüp geldikleri, bu gün orada bıraktıkları izlerden anlamaktayız. Losa'nın güneyinde Botan'ın kuzeyinde bir «Çar» kasabası bulunmaktadır. Bunlar Afganistan'da Korluklar ve Bohtilerle beraber olduğu gibi, Doğu Anadolu'da yerleştiklerinde, Gurlar, Çarek, Bohtiier ile beraber Botan suyu çevre-sinde yerleşmişlerdir.

Daha eski bir belge olarak miladdan sonra VIII. yüz yıldan önce yazıldığı anlaşılan ve «Saka - Hotan - Brahma» adı verilen bir belgede Göktürklere ait urugların isimleri arasında «Çaruğ» adına da rastlanmaktadır. Tarduş-lar arasında sayılan bu urug, Ven - Su yani «Ak-Su» lar daha güneyde Borçuk yani Tumuşka'da yaşamıştı. «Tung -Huang» kazılarında ele geçen bir listede Göktürklerin oturdukları yerler, Uyguristanın Kumiz denilen Kamul, Tun - Huang, Kamsu vilayetleri olarak gösterilmektedir. Tokharların bu listede Çaruk'lar ile birlikte gösterilmesi de bu oymağın Türklüğünün bir belgesidir.

Çarekli/Çaruklu'ların Türklüğünün en önemli belgelerinden biri de Divan' Lügat-üt-Türk de Oğuz boylarından 22. olarak gösterilmektedir. Zaten kendileri de Türk olduklarını bilirler ve Birinci Cihan harbinde Ruslara karşı hala kullanılmakta ve «Yığın» anlamına gelmektedir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir