Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Caferan'lılar Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Caferan'lılar Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:48

CAFERAN'LILAR

Bu oymak için E. Yavuz Bey «Bunlar Cafarlt yörük oymağının müslüman olduktan sonra Caferi mezhebinin kurucusu İmam-ı Caferi - Sadık'a bağlanarak kutsallık kazanmak amacı ile ad benzerliğinden faydalanarak yaptıkları bir değişiklikten başka bir şey değildir» demektedir. Nitekim Khaldi'lerin Halidi, Türk - Kurişen'lerin Küreyşi oldukları gibi E. Yavuz Bey yine devamla «Oymağın aslında esas adı CAF'dır. Bütün Türk oymaklarının oymak-lığını ve Türklüğünü belirten bir AR Türk eki olarak, Caf-Ar (Caf oymağı) adlı bir oymak olmuştur. Caf'lar, İran'da da çok kalabalık olarak bulunmuşlar ve eskiden Şahın baskısına boyun eğmemişlerdi. Bu Türk oymağının önemli bir bölümü Bağdat ilinin Kuzey doğusunda İran sınırı üze-rindedir. Süleymaniye, Kerkük sancaklarında da görülür»
der.

Bazı müellifler (Romanof, Hassef, Rousseau, Jouan) bu oymakları Kürtçe konuşanlar arasında göstermişlerse de. Dr. Friç, bunların Lurca konuşanlar arasına alınması gerektiğini savunmaktadır. Çünkü Şehrizur dolaylarında da görülen bu oymak, burda Lurca konuşmaktadır. Biz Lurcanın bir Türkmen lehçesi olduğunu önceden anlatmıştık.

Kürtler hakkında, ilk esaslı bilgileri veren Mesudi'nin gösterdiği oymaklar arasında bir de «Cabarki'ler» vardır. Bizce bu «Cabarlı'larla Caflı'ların aynı oymaktan olması gerekir. Çünkü «F ile B» her zaman yer değiştiren seslerden olduğu için CABAR: CAFAR'dır. Nitekim suya da Türkler «Sub veya Suf» veyahutta «Suv» dedikleri gibi, halen konuşma dilimizdeki «Su» şekli son ünsüzler atılarak kısatılmış halidir.

Bu yönden hareket edilince, Rakad'an kaçan oymaklar arasında 1141 tarihlerinde Musacalu'ya tabi «Caberli» oymağı da Türkmen olarak gösterilmektedir.

Osmanlı arşivlerindeki belgeler üzerinde yapılan incelemede (Hicri 1113) yılında «Yeni İl Türkmani», 1119 tarihinde Tarsus - Sis taraflarında oturan Musaculu Cemaati bölümlerinden Caber cemaati 400 kadar evleriyle Kışın Aydın, Saruhan Sancaklarında kışladıklarını göstermekte ve Türkmen olduklarını bildirmektedir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir