Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balaban Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Balaban Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:47

BALABAN OYMAĞI:

Büyük çoğunluğu kendilerinin Dimetoka'dan geldiklerini bilmektedirler. Erzincan Tarihi de bunların Dersim Türk oymakları arasında göstermekte ayrıca Dimetoka-dan geldiklerini belirtmektedir. Şerefname'nin Dersim bölgesinde saydığı belli başlı üç oymaktan biri de. «BALABANLlblardı. Bu Türk oymağının hakkında biraz daha genişçe bahsetmekte fayda vardır.
«Gazno - Türk devletinin yıkılmasından sonra aynı yerde uzun müddet yine Türk hakimiyeti görülmüştür. Büyük komutanlarından biride Türk Memlükler'den «Balaban bey'dir».

Hindistan ve Pençap bölgesinde Hüküm sürmüş olan büyük «Türk Gurkan'lı» devletinin 1266 - 1290 seneleri arasında «BALABANLU» hanedanını görmekteyiz. «Balaban, iletmiş soyundan yetişmiş erkek kalmadığı için Nasir-Ud-Din Mahmut ölünce onun kayın babası olan BALABAN ULUĞ HAN tahta çıkar. Balaban Han, disiplinli, çok alicenap olup I. Delhi Türk Sultanlığının başına geçer. Kendisinin efsanevi Turan (Saka/İskit) padişahı «Afrasyap (Alp Er TUNGA) soyundan geldiğini söylerdi.»

Yine yer ve erkek adı olarakta Balaban ismini yaygın olarak görmekteyiz. Osman Gazi'nin komutanlarından birinin ismi «Balaban» olup Bursa ilinin Balabançık ilçesi buna izafeten verilmiştir. Yine şahıs adı olarak, Macaristan ve Türk hakimiyeti altında kalmış Çek topraklarında eski Türklerin izlerinin bir devamı olarakta «Balaban» adını görmekteyiz. Prof. Y. Blaşkoviç (Kumanoğlu).
«Aydının Bozdağ kazası dahilinde ÇULLULAR adlı oymağın içinde Balabanlu adlı-ayrı bir oymakta görmekteyiz. Yine bu Türk oymağının izlerini Halep Türkmenleri arasındaki Beğdilli/Badıllı'nın iskanları emredilen oymakları arasında «Tatalu, Kozlu, Arablu, Taşbaş, Sincan ve BALABANLlbyu görmekteyiz. Ayrıca bu oymağın Rakka tarafına bir kısmınında iskan edildiğini öğrenmekteyiz. Fakat bunların burada uzun müddet kalmayıp geldikleri yer olan Rumeliye doğru tekrar döndükleri bilinmektedir. Diğer taraftan bir kısmınında sürüleri ile Torosların Güneyine ve bir kısmınında Kuzeye ve kuzey doğuya yönelip Malatya ve Dersim'e yaylık yerlere yerleşmişlerdir.

«Meskün yerler kılavuzunda» bunların bulundukları köy adlarını takip edecek olursak. «İpsala uzun köprü, Malkara, Çatalca, İstanbul İzmit, Kandıra, Ereğli, Gebze, üzerinden Trabzon'un Of ilçesine uzandıkları diğer bir kolun, Dimetoka, Malkara. Çanakkale, Mudanya, Eşme, Ödemiş taraflarına göç ettiği, üçüncü kolunda İzmit, Orhaneli. Söğüt, Kastamonu'ya geldikleri görülmektedir.
Balaban Türk oymaklarının Bir kısmının Hazar denizinin kuzeyinden Romanya Macaristan Bulgaristan yolu ile Anadolu'ya gelmesi ile yine bir kısmının da Hazar'ın güneyinden ve Türk Gurkan'lı devletinin hakim olduğu Pençap, Afganistan ve Horasan yolu ile Anadolu'ya gelmesi, aynı bu Türk oymağın bu geliş yönlerinin ayrı ayrı olması nedeniyle farklı lehçe ve şiveye sahip olmuşlardır. Nitekim, Tunceli'ndeki Balaban oymağının Zazaca konuşmaları, Türk Gurkaniye devletinin kullandığı «Gurani» Türk lehçesinin (Çağatay lehçesi karışımı) hala izlerinin bir devamından başka bir şey değildir.
Bütün bu tarihi gerçeklerin ışığı altında bu oymağın nedenlü katıksız bir Türk oymağı olduğunu öğrenmiş olmaktayız.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron