Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Arelliler Veya Arılılar Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Arelliler Veya Arılılar Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:46

ARELLİLER veya ARILILAR

Arelliler kendilerini bu isimle adlandırdıkları gibi, Pülümür halkı da onlara «Arelli» demektedir. Halbuki Erzincan Tarihi «Arıllı» deyimini kullanmaktadır. «Arıg - Arık» sözleri bu günkü Türkçemizde olduğu gibi, «temiz, saf, net» anlamlarındadır.

Prof. Dr. M. Ergin «Orhun Abideleri» eserinde:

«Orhun kitabelerinde de, Arıl: temiz veya temizlenmek olarak» geçmekte olduğunu belirtmektedir. Sanskritçede de, anlam birliğinin Türkler'den Hindu'lara geçmiş olduğu Türkçede «Arı» sözünden bir çok üremeler yapılması ile bellidir.

Prof. Z. V. Togan Bey'de «Tokhar Türklerinden bahsederken bunların konuştukları dilin Arsi dili olduğunu ve Orhun yazıtlarında Tokuz Ersen de bunlardandır» demektedir.

Adın aslı, oymağın kendisinin kullandığı «Arellb sözüdür. Arsi dili de, bugün Arellilerin oturdukları Arsi (Harsi) köyünün adı olduğuna göre bunlar Tokhar Türklerinden bir boydur. Yukarıda da söylediğimiz gibi Tokharların Türklüğü, Z. V. Togan tarafından tamamen açıklanmıştır. Adı üstünde Türk olan «Arelli (Yani Temiz oymaklı) de Tokharların Türklüğünü bir kere daha ortaya çıkarmaktadır. E. Yavuz bunların «Herat'ın kuzeyindeki Türkmenistan'dan gelip ve diğerleri gibi Afganistan üzerinden Doğu Anadolu'ya göç ettiklerini» açıklar. Gerçekler güneş gibidir, balçıkla sıvanamaz. Bu nedenle, Asları ve Arları Ari olarak göstermeye çalışan art fikirli Rus yazarları bile «Arıllı» diye bildikleri «Ar-Elli» leri Türk olarak tanımaktadırlar. Yanlış görüşler muhakkak bir noktada açık vereceklerdi. Alanlı'ların Türk oldukları meydanda iken, Arelli'leri de Tunceli'de yanyana birlikte bulunmaları elbette tesadüf olamaz.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir