Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Alanlar Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Alanlar Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:46

ALANLAR

Şarik köyünde bulunan şecerede bunların, 12 boydan biri olduğu belirtilmiş ve Buğdan'ın Burkent bölgesinden geldikleri açıklanmıştır. Deguignes, «Alenler (Alanlar), Türkistan'daki Alan adlı bir şehir bulunduğunu ve onların buradan çıktıklarını» söyler. Ayrıca «Sarmatya ovalarında Palosmeoties'den, Hindistan ve Gani Nehri kaynaklarına yakın olan dağlara kadar yayılmış ve dağlı anlamına gelen ALEN'den gelme ALAN denmiş ve Hunlu'larla aynı memlekette oturduklarından aralarında bir çok benzerlikler, bulunduğundan dolayı da Çinliler, Alan'ları (Alinler) Hunlu'lardan ayrı bir kavim olarak görmemişlerdir» der.

Rasovsky Kıpçak Türklerinin beş bölüğünü anlatırken batı bölüğü içinde «Peçenek ve Alanlarında» bulunduğunu zikreder. Eskiden Yas'e denilen Alan boyuna, sonradan «AS» da denilmiştir. Yine «Elbirüni'ye göre, bu «As» ve «Alanların» Harzemliler ile Peçenek Türkleri arasında yaşamış olduklarına bir delil olarak kendi zamanında, bunların Harzem ile Peçenek karışımı Türkçe bir dil kullandıklarını» yazmaktadır.

XIV. yüzyıl tarih yazılarında, Kıpçakların 16 kadar uruğunu sayarken:

«Uz, As, Becene, Başkurt, Boroçoğlu» gibi Türk oymaklarının da bunlar arasın-karıştıklarını göstermektedir.

Şerefname'de, «Dersim çevresinde 32 kola ve 16 nahiyede oturanların aralarında Alanlarında bulunduğu bu halka «Melkisi» adı verilir» dedikten sonra bunların atalarının Türk olduklarını da belirtmektedir. «Çünkü bu adların Arap isimleri ile hiç bir ilgisi yoktur» diyor. Bu açıklamalardan da anlaşılıyor ki, Alanların hangi yönden bakılırsa bakılsın Türklüğü kesindir.

Nitekim bugün de, Azerbaycan, Hazar denizi kıyısında bir kasaba ve Aral gölü batısında Mesa bölgesinde bir harabenin Alan adını taşımakta ve Anadolu'nun bir çok yerlerinde de Alan isminden türemiş pek çok köy ve yer adlarına rastlamaktayız:

«Alan - başı. Alan - çık. Alan - cuma, Alan - diz. Alan düzü, Alan - gölü. Alan - içi, Alan - köz, Alanlar. Alanohongova (Türk efsanesindeki alageyiğin adı olan Alangova'yı hatırlatmaktadır)» gibi.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir