Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bahtiyar Uşağı Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bahtiyar Uşağı Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:41

BAHTİYAR UŞAĞI:

Oymağın büyük kısmı Tunceli'nin Hozat ilçesindedir. Az bir kısmı ise İran'da kalmıştır. Dr. Friç «Bunların Lurce konuştuğunu» zikretmektedir.

Firdevsi, Şehnamesini ı nrTrm Afflnnistg|i'Hrm geldiklerini ve Knrrryjnrn'rlnn nyrı Türkmenrere yakın bir lisan ile konuşan bir urug olduğunu söyler. aYllUCumühim iT'flOkta'olarak da Şehnamenin yazıldığı zaman İran'da pek çok Türkman aşiretleri de mevcut olduğundan, Firdevsi, Lurların Türkman aşiretlerine benzediğinden (aslında aynıdır) bunların da Türkmen olduğunu ve bu nedenle Lurca ile Türkmen dili arasında da birlik olduğunu ileri sürmektedir. Müellif Molkom'da bu dilin Türkmenlerin dili ile akrabalığını ileri sürer.

Heredot'un Gurlar bölgesinde göstermiş olduğu «Pakhtyca'lar»la Ermenilere komşu olarak gösterdiği Paktya, daha evvelce anlattığımız gibi bütün yazarlarca Pakty yani «Bahti (Bohti)» olarak kabul olunmaktadır. Gördüğümüz adlar arasında Bahtili, Baht-ili gibi Bahtiyari'nin de bu Bahti ve Bohti ile aynı olduğu açıkça belli olur. E. Yavuz Bey «Kelimenin aslı Baht veya Boht'tur.

Nisbet eki alarak «Bahti veya Bohti» olmuştur. Buna kavim, taife anlamını taşıyan bir (ar) eki gelirse «Bahti-ar» yani (Bahtiyar) olur. Bu «ar» eki, Türk kavimlerine vurulan Türklük damgası anlamınadır» demektedir. Nitekim Bohteri köyünün adı da bu savunmamızı doğrulamaktadır. Ayrıca Lur lehçesi ile konuşan Bahtiyarilerin Lur aslının adrnı da yine Türk Gurların yurdu olan, Pakistan - Afganistan arasında bir çay adı olarak görmekteyiz.

Burada da yine kelime değişikliğinde Farsçamn rolü olmuştur. Fakat çay adları değişmeden kaldığı halde «Boht-an» gibi uruk adı evvela Farsça nisbet eki «İ» sonradan oymaklığını belirten Türkçe «AR» eki olarak Bakh-ti-Ar», Farsça «Bahtiyar»a çok benzediği için bu ad ile anılmağa başlanmıştır. Fakat bu gün, «Bohtan» çayına «Botan» denilmekte olduğu gibi. «Bahtiyar Uşağına» da kendileri aslına uygun olarak «Bohtiyar» denilmektedir.
Bunun yanında Bahtiyar isminde Oğuzlar'ın «Üç Ok» lar'a bağlı bir kof beği görmekteyiz.

Şöyleki:

Prof. F. Sümer «Oğuzlar Üç-ok ve Boz-ok adları ile iki kola ayrılıyorlardı. Üç-ok'ların başında Tuti (Dudu), Boz-ok'larınkinde de Korkut Beğ vardı. Tüti babası Ishak'ın «Dad Beğ» ünvanını taşımış olduğu görülüyor ki bu, «onun oldukça nüfuzlu ve ünlü bir şahsiyet olduğunu gösterir. Bu kol beğlerinden sonra «Dinar, Bahtiyar, Arslan, Çakır ve Mahmut gibi» boy beyleri geliyordu» der. Bu da Bohtiyar/Bahtiyar uşaklarının Oğuzların kolundan geldiğinin güzel bir delilidir.

Anadolu'nun bir çok yerlerinde Bahtiyar adını taşıyan köyler vardır. «Mihalıççık, Yalvaç, Köyceğiz, Fatsa, Sivas, Divriği, Nazimiye'de» olduğu gibi. Bu arada Simav'da «Bahtılı», Antalya'da Bohtili», Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki «Bohteri» dikkati üzerine çekmektedir

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir