Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Abbas Uşakları (Abbasan) Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Abbas Uşakları (Abbasan) Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:40

ABBAS UŞAKLARI (ABBASAN):

Bunlar da ikiye ayrılmaktadır. Aşağı Abbas, Yukarı Abbas (veya Kör Abbas uşakları).

Yukarı Abbas: (Kör Abbas) uşaklarının oymak başındaki reisleri Pülümür ilçesinin Danzik bucağının Gurik köyünde oturur idi. Gurlar ile ilgisi ve Türklükleri bu köy adı ile de bellidir. Ayrıca «Uşak» deyimi ile adlandırılması Türklüklerinin en güze! bir belgesidir. Yukarı Abbas uşaklarının asıl büyük kısmı Ovacık ilçesinin Lertik bölgesinde bulunmaktadır. Bir kısmı da Erzincan'ın Dacirek, Cenciğe, Girlevik, Erdene köylerinde toplu, diğer bazı köylerde dağınık halde bulunurlar. E. Yavuz «Bütün Türk uruglarında olduğu gibi, eski Türk geleneği olan Çift İdare veya Çift Krallık usulü bu oymaklarda da hala yasamaktadır. Her oymakta daima iki aşiret reisi bulunmaktadır. Bunlardan biri aşiretin dış siyasetini diğeri de iç siyasetini idare eder» der.
Aşağı Abbaslar: Tunceli'nin Hozat ve biraz da Ovacık kazalarında toplu olarak yaşarlar.

Erzincan Tarihi Aşağı Abbasları, Şeyh Hasanlılar ve Yukarı Abbasları da Sidanlı olarak göstermiş ise de aynı adı taşıyan bu oymakların ayrılmasının hiç bir anlamı yoktur. Zira her ikisine de Abbasan (Abbaslar) denilmektedir. Asıl önemli olan bir durum oymağın ismi üzerinde durup, kökenini araştırmaktır. E. Yavuz bu konuda «Abbas uşaklarının köklü ve büyük bir oymak olması dolayısiyle bunun İslamiyetten sonra «Abbas» adlı bir başkanın adını almış, oymak olarak düşünmek doğru olmaz. Arap olmadığına göre halife soyu Abbaslarla da akraba bulunmasını düşünemeyiz. Diğer taraftan İran Şahı Abbas çağında ise bunlar yine Abbas uşakları olarak esasen mevcut olduklarından, Acemlere de yaklaştırmak durumu mevzubahis olamaz. O halde Abbas uşaklarının da bir çok oymaklarda olduğu gibi İslamiyetten sonra ad değiştiren benzerlerine uyarak, kendilerini İslam büyüklerinden birine veya oymağına benzetmek ve kökünü İslam büyüklerine yaklaştırmak hevesine kapıldıkları görülmektedir.. » demektedir.

Daha sonra da «araştırmalarımıza göre asıl adı «Abkhaz'dır». Farsça çoğulu «Abkhazan» olur ki Abbasan iste bu «Abkhazan'dan» çevrilmiştir. Tekilinin Abbas olması kendiliğinden gelir. Nitekim İslami tesirlerden daha uzak kalmış olan Kafkaslar'da Gürcüler arasındaki «Abkhazlar» asıl adlarını değiştirmemiş olduklarından tanık durumundadırlar. Gurik köyü adı da Gurcu ile yakınlığını göstermek bakımından çok önemlidir. Çerkezlerden «Abazalarda», «Abkhazyalılardandır». Abbas veya Abaslılar da Kafkas tipi insanlardır».

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir