Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Muskan Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Muskan Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:10

MUSKAN OYMAĞI:

Varto Tarihinin Ziller arasında en son saydığı bu «Muşkan veya Mişkan» oymağıdır.

Dr. Friç:

«Bu oymaktan söz etmemektedir. Van Tarihinde de Hitit Devleti yıkıldıktan sonra yerini alan bir çok kıratlıklar arasında «Muşkular» da sayılmaktadır. İslam Ansiklopedisinde, «Şah Tahmasp 1530 da, Muşlu (Musullu) kabilesine mensup Zülfikar'dan Bağdad'ı istirdat etti» şeklinde bir bilgi de karşılaşmaktayız.

Bu bilgilerin üzerinde inceleme yapacak olursak şu sonuca erişiriz. Bu günkü Kürmançlar arasında, Urartu'lar zamanından kalma bazı oymaklara rastlamaktayız. Nitekim, bunlardan Milli'ler Militen'leri Bohtiler Pakhtiieri, (Bohktanlar ve Bahtiyariler), Subartular Suvarları, Huriler Gurileri ve Guranları, Urlar Urileri ve Urmanları, Baziler Bezik uşaklarını, Gozanlar Kozan uşağını (Çukurova'da Varsak Türklerinden Kozan oğulları da vardır), Gurumlar Gurmanları (Kuman Türkleri arasında Kurman boyu mevcut). Gutlar bu günkü Gutileri, Haldiler Halidileri ve bunun bir çok Eski urug kalıntılarının bu gün de aynı bölgelerde yaşadıklarını görmekteyiz.

Burada mühim bir noktayı belirtmekte fayda vardır. Urartular çağında Eti Devleti kalıntılarının kimler olduğunu aramaya da teşvik etmesi bakımından bu durum bize bir imkan bahşetmektedir. Nitekim E. Yavuz bu açıdan Muş-kanlar için, «Eti devletinin yıkılması ile ortaya çıkan Muşkular'dan arta kalan bir oymaktır» demektedir. Ayrıca, «Muşku sözündeki «U», memleket anlamı, «K» ise nisbet yani «Li» anlamını bildiren bir ek olduğundan İslam Ansiklopedisinde" Muşlu oymağı S-Ş değişimi ile «Muslu - Musku» demektir. Bu durumda kök Muş'tur. Bu günkü Muş ilinin adının da Muşkular çağından kaldığı anlaşılmaktadır» demektedir. Ayrıca, doğu Anadoluda değişmeyen adların bu gün anlamları kaybolmuş fakat ilk fetihler çağında henüz manası bilinen Türkçe sözler olması sebebine dayanmaktadır. Bu yönden hareketle, Muş'da bu sözlerden biridir. E. Yavuz Bey, «Konya ağzında bugün Muş «Köşe ve çene» anlamını alarak yaşamaktadır. Fakat bu deyimi yerine göre yer, şehir veya köy için en uygun ad ise de, Divan-ü-Lügat-it-Türk'de Çiğil Türklerinin ağzı ile «Kedi» anlamında kullanılmaktadır. (Hala Gaziantep çevresindeki Türkmen ve Kurmançlar'da kediye Muş'tan bozma «Mestan» denilmektedir.) Aslında böyle bir deyimin bir boy veya kabile adı olarak bulunması daha normaldir. Çünkü hayvanları kendilerine totem olarak alan ve takvimlerini bile hayvan adları ile (12 hayvanlı Türk Uygur takvimi gibi) yapan, Türkler için bu geleneğe bağlı kalarak kedi anlamını daha uygun buluyoruz.

Nitekim Şerefnamede Muskan yerine Musan ve Muştan (Mestan) deyimini kullanmaktadır. Bu arada Musi yani Muslu'da denilmektedir ki, bu suretle İslam Ansiklopedisi ile birleşilmektedir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir