Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ademan (Adaman - Ataman) Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ademan (Adaman - Ataman) Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:09

ADEMAN (ADAMAN - ATAMAN) OYMAĞI

Şerefnamede, Haydaran topluluğu içinde olarak, Varto Tarihinde ise, Ziller topluluğunda bağımsız bir oymak olarak, Ağrı'da iskan edildiğini yazmaktadır. Bağımsız ve yerleşmiş olarak Habur, Diyadin civarı ve köylerde, göçebe olarak Van taraflarında Sikakı oymağı topluluğu arasında büyük boylardan biri olarak görülmektedir.

Oymağın adı olan «Adam», Türkçe bir kelimedir. Eski Oğuzlardan beri hep kullanılagelmiştir. Bunun yanında doğu dilleri içine de girmiştir. Adem adı olarak genel bir şekilde kullanılmakta ise de insan anlamında kullanılışı Türklere has özel bir terimdir. Anadolu'da bu adı taşıyan köyler arasında, Hakkari'de Adaman, Adamalı olarak Hatay'ın Hassa ilçesinde, Kastamonu'da Adamçık, Seyhan'da Adamlı (Oymak adı) Tavas'da Adam harmanı, bunlara birer misaldir.

İsmin sonundaki «An» eki, daha evvelcede bir çok kez söylediğimiz gibi Farsça çoğul ekidir. Bu eki almasına rağmen kelime Türkçe aslını yani adam'lığını kaybetmemiştir. Bunun yanında Ataman'da gördüğümüz gibi Türkçe yüceltme eki olarak «man» almış olarak da aslını muhafaza etmiştir. Nitekim bu ada sık rastlanmasına göre de aslının «Ataman» olması gerekmektedir.

Ademan/Ataman oymağının hem bağımsız ve hem de yerleşik bir topluluk halinde bulunduğu her iki yerde de «Başimi ve Banukiler'in» de bulunması, bu iki oymağında bunlarla beraber bir topluluk kurduklarını göstermektedir. Başim, Türkçe «Sergerde» anlamına geldiği gibi, Banük'de Türkçe iki kaş arasına veya yüze yapılan kök boyalı bir bendir.
Bu duruma göre Türk oymakları arasında yer alan bunların da Türk olduklarına şüphe yoktur.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir