Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Haydaran Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Haydaran Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:09

HAYDARAN OYMAĞI:

Şerefnamenin yazıldığı zamanlarda, Beyazit sancağına bağlı olarak, Van dolaylarından İran bölgesine kadar olan sahada dağınık bir vaziyette oturuyorlardı. Haydaran'lılara bağlı oymaklar, «Sade Haydarlı, Hamdiki, Ademi, Laçiki, Mahirhoran, Milliazizi idi.
Anadolu'da Türkçe konuşan yüzlerce «Haydarlı, Haydari, Haydarkolu, Haydarlılar adlarını» taşıyan köyler bulunması ile göze çarpmaktadır. Prof. Dr. F. Sümer'den Rakka'ya iskan edilmiş Türkmenler arasında ve bu gün Suriye'de kalmış olan bir Haydarlı oymağını görmekteyiz. Varto Tarihinde, Fırat Beyin ortaya çıkardığı ve Şerik köyünde bulunan bir şecerede bunların Türkmen olduklarını yine görmekteyiz. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Gaziantep'in Araban kazasında, Rişvan topluluğuna bağlı Atmalı boyu içinde de Haydarlı oymağını ve bu isimle kurulmuş köyleri görmekteyiz ki, kendilerinin Türkmen olduklarını söylemektedirler.
Haydaranlılar topluluğundaki «Milli»lerin bulunuşu, Haydaran oymağı başkanı Kör Hüseyin Paşanın zoru ile bu karışma olmuştur.
Aziziler hakkında Varto Tarihi, Azıyan yani Azılılar olarak göstermesi, bize bu adın İslamiyet'ten sonra şimdiki ismine çevrildiğini belirtmektedir. Aslında Azılı, Türkçe bir kelimedir. Azanlar, Varto Tarihinde de, bir kolu Bitlis çevresinde diğer kolu da Çapakçur'un batı bölgesinde Dümbeli Zaza olarak göstermektedir.

Laçiki oymağı, Laçin uşaklarından ayrılmış bir kolun güney Haydaranlılar arasına karışan bir bölümüdür, demektedir E. Yavuz. Bunlar Şeyh Hasanlılar topluluğunda ayrıca açıklanacaktır. Mahir Horan oymağına gelince, Temehoran gibi Mahir ve Horan da Türkçe, Arapça birleşiği bir sözdür (Usta afsuncu anlamına).

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir