Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkan Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Türkan Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:06

TÜRKAN OYMAĞI:

2. Gökalp, bunlar için «Oğuzların Beğdili boyuna mensup bulunduğunu ve evvelce Karakeçililere bağlı olduğunu daha sonra ise Milli topluluğuna girdiğini söyler». Ayrıca «Türkan gibi esasen Beğdili boyuna mensup, Türk olduğunu bilen, fakat Kırmanço lisanı ile konuşan bir Türk aşireti» diye de bahseder.

Doç. Dr. M. Eröz Bey de «Türkan'lar bize de Türkmen olduklarını ve Süleyman Şah'ın dört oğlundan birinin burada kaldığını ve kendilerinin onun soyundan geldiklerini söylediler» demektedir. Yine Karacadağ'a bağlı Karabahçe Köyü halkı da Türkmen olduklarını belirtirken, dedelerinin Türkçe konuştuklarını fakat daha sonra çevrenin tesiri ile Kürmanç lehçesi ile konuşmaya başladıklarını söylemektedirler. Hepsi de Türkçe bilmekte ve Kerkük, Azeri ağzına yakın şekilde konuşmakta olduklarını da öğrenmekteyiz.
Türkan'ların en kalabalık olduğu kaza, Siverek kazasıdır. Nizip, Birecik, Suruçta da Türkan köyleri olduğunu da öğrenmekteyiz.

Siverek'e bağlı Türkan köyleri şunlardır:

1 — Karabahçe (aşağı Karabahçe, yukarı Karabahçe),
2 — Çıkrık Köyü (Türkçe bir isimdir. Hem ince ipi sarmak hem de kuyudan ip ile su çekilirken, elle çevrilip üzerine ip sarılan tahtadan yapılmış bir alettir),
3 — Söylemez Köyü,
4 — Nohut Köyü,
5 — Demirci Köyü (Demirciler Anadolu'nun muhtelif yerlerinde kalabalık oymaklar halinde görülmüş ve köyler kurmuşlardır).
6 — Emeni Köyü (Emen, Dede Korkut kitabında bir kahraman olarak geçmektedir),
7 — Güllüce Köyü,
8 — Böğürtlen Köyü,
9 — Tiftil Köyü,
10 — Altunahır Köyü,
11 — Feyat Köyü,
12 — Gazi Köyü gibi.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TÜRKAN OYMAĞI

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 03:17

TÜRKAN AŞİRETİ (Boyu)

Yukarda belirttiğimiz gibi, Ziya Gökalp, Oğuz ilinin yirmi dört boyundan, Beğdili boyuna mensup bulunan Türkan'ların vaktile Karakeçililer'e tabi olduğunu, sonradan Viranşehir'de müstebit bir derebeyi olan İbrahim Paşa'run Milli federasyonuna bağlandığını söyler. Siverek Karakeçilileri bunu teyit ederek, Türkan'larla aralarının vaktile çok iyi olduğunu, fakat bir iki kan davası hadisenin, Türkan'ları Milli'ler safına ittiğini belirttiler.

Ziya Gökalp, naklettiğimiz ifadesinden başka, Türkan'lardan, «Türkan gibi esasen Beğdili boyuna mensup, Türk olduğunu bilen, fakat Kürkçe konuşan bir Türk aşireti» diye bahseder. Türkan'lar bize de Türkmen olduklarını, atadan, dededen böyle duyduklarını, Süleyman Şah'ın dört oğlundan birinin burada kaldığını, onun soyundan geldiklerini söylediler. Ziyaret ettiğimiz Karacadağ'a bağlı Karabahçe köyü halkı Türkmenlerini iftiharla belirttiler; dedelerinin muhitin tesiri ile Türkçeden başka dil de öğrendiklerini söylediler. Hepsi de Türkçe biliyor ve Kerkük, Azeri ağzına yakın şekilde konuşuyorlar.
Türkan'ların en kalabalık olduğu kaza, Siverek Kazasıdır. Nizip, Birecik, Suruç'ta da Türkan köyleri olduğunu söylediler.

Siverek'e bağlı Türkan köyleri şunlardır:

1 — Karabahçe köyü. (Aşağıkarabahçe, Yukarıkahabahçe, Çevirme isimli üç mahalle veya obası vardır. Koyun bakımı için ağaçlarla çevrilmiş bir yer olduğundan buraya Çevirme adı verilmiş. Bazı yerlerde buna «ağıl» ve «tokat» denir.)
2 — Çıkrık Köyü,
3 — Söylemez Köyü (Anadolu'nun muhtelif yerlerinde beş altı adet Söylemez köyü vardır),
4 — Nohut Köyü,
5 — Demirci Köyü (Demircüer Anadolu'nun muhtelif yerlerinde kalabalık oymaklar halinde görülmüş, köyler kurmuşlardır. Sadece- Ege'de sekiz Demirci köyü Türkiye'de de 78 adet Demirci, Demircili köyü vardır. Demirci Mehmet Efe, bu boydandır. Maraş Pazarcık'ına bağlı Kılıçlı köylerinin yanında da bir Demirci köyü mevcuttur. Hatay'ın alınmasından sonra, Suriye'den Türkmenler buraya nakledilerek iskan edilmiş. Çok sert insanlar olduğu söyleniyor. Hemen hepsi Demircilikten anlıyormuş. Demek oluyor ki, Türkan'lar arasında da Demirci oymağı vardı),
8 — Emeni Köyü (Dede Korkut hikayelerinde Emen isimli bir kahraman olsa gerekir),
7 — Asice Köyü,
8 — Güllüce Köyü,
10 — Böğürtlen Köyü (Türkçede böğürtlen şeklinde söylenir ve yabani bir yemiş manasına gelir),
11 — Tiftü Köyü,
12 — Altunahır Köyü,
13 — Feyat Köyü,
14 — Gazi Köyü,
15 — Kazangedik Köyü.

Türkanların köy isimleri Türkçe olduğu gibi, diğer yer adları da Türkçedir. Mesela; Çirrik, Han, Kurbanpınarı (Kurmançça pınara «Kani» denildiği halde, bu pınara eskiden beri Kurban pınarı denirmiş), Kızılkuyu, Hüdavendigar (Dördüncü Murad'ın Bağdat Seferine giderken buradan geçmiş olmasının hatırası olarak bu isim verilmiş), Kollubaba Ziyareti (Karacadağın zirvesinde bir yatırın adıdır. Kürt denen köylüler yaz aylarında bu yatırı ziyaret ederek adak adar, kurban keserler. Bu eski Türk dini olan Orta Asya Şamanizminden kalma bir gelenektir ve Türk dünyasının her yerinde, bütün Türkler, bilhassa göçebe Türkler tarafından riayet edilir. Türkan'ların ve civar- Kürt aşiretlerinin bu geleneğe bağlılığı, onların Türk menşeli oluşlarının diğer bir delilini teşkil eder.)
Türkan'larda boy ve oymak isimlerini hatırlayanları bulamadık. Kullandıkları bazı kelimeler üzerindeki açıklamayı yazının sonuna saklıyoruz. Diğer bütün aşiretlerin kelimeleri ile birlikte ele alacağız.

Kaynakça
Kitap: Doğu Anadolu Türklüğü
Yazar: Mehmet Eröz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir