Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Seyhan (Şıhan) veya Şeyhlu Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Seyhan (Şıhan) veya Şeyhlu Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:05

SEYHAN (ŞIHAN) veya ŞEYHLU:

Dr. Frlç, bunların Birecik'te bulunduklarını göstermektedir. Varto Tarihinde, Zırkan ve Karabaş oymakları ile birlikte, Hınıs, Karayazı, Tatoş'da oturduklarını yazmaktadır. Daha ziyade de Gökoğlan bölgesinde toplanmışlardır.

Şıhan adının manası şeyhler anlamına gelmektedir. Bu da bize bu ismin İslamiyetten sonra alındığını göstermekte ve ayrıca Milli topluluğuna giren oymaklardan miras yoluyla ayrılan bölümlerinden birinin başına geçen Şeyh adını almış kimseye bağlanan oymağın adı olmuştur.

Osmanlı arşivlerindeki buyrultularından da bunların Rumeli'den gelen yörüklerden olduklarını ve bir bölümünün Ankara dolaylarına bir bölümünün de İçel, Alaiye ve Teke taraflarına gittiklerini öğrenmekteyiz. 1052 Hicri tarihli belgede, Anişmendlü kazasında Küçük Selmanlı ve Kürt Mehmetlu aşiretleri ile birlikte gösterilirken, 1114 Hicri tarihli başka bir emirde bunların belki de başka bir bölümü için «Ankara Sakini Şeyhlu Cemaatu» denilmektedir.

1126 tarihli bir yazıda, bunlardan bir kısmının bazı nedenlerden dolayı Raka'ya iskan edilmiş olduğunu görmekteyiz. Nitekim Şeyhlu diye anılan Beğdili taifesinden Uğurlu Şeyhoğulları, Hamiş Şeyh, Kara Şeyhlu, Çumranlu Kara Şeyhlu, Yadigar Kara Şeyhlu, Dura Beylu Kara Şeyhlu oymakları Raka'dan gizlice geri Anadoluya dönmüşlersede tekrar bir kısmı buraya iskan edilmiş, bir kısmı da Diyarbakır çevresindeki Bozuluş topluluğu içinde kalmıştır. Nitekim, Prof. F. Sümer «Oğuzlar» kitabında «Boz-Ulus olan Diyarbakır Türkmenlerinin başlıca oymakları Tabanlu, Oğul - Beğlu, Musullu, Pürnek, Hamza - Haculu, Koca - Haculu, İzzettin Haculu ve Şeyhlu» olarak gösterirken, bir taraftan da Boz Ok'ta yerleşmiş olan Şam - Bayat Türkmenleri içindede göstermektedir.

Bu belgeler bize gösteriyorki Şeyhan denilen Şeyhlular da Milli topluluğu içine giren diğer oymaklar gibi İçel, Alaiye ve Teke dolaylarından Urfa ve Rakka'ya gelmiş olup buradan da Diyarbakır, Malatya, Erzincan, Pülümür, Tercan üzerinden şimdiki bulundukları yerlere yerleşen Türk oymağıdır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron