Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Zirkan Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Zirkan Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:04

ZİRKAN OYMAĞI:

Milli topluluğuna giren oymaklardan biri de Zirkonlardır. Oymağın isminin asıl kökünün «Zır» olduğu anlaşılmaktadır. Buna Farsça «Zir (aşağı» anlamını vermek doğru değildir. Çünkü bu sözden üreyen pek çok Türkçe sözler de vardır. Nitekim Gaziantep'de «Ar» ekini almış Zırar, Zır-amba, Şemdinlide, «An» ekini almış Zıran, Hınısta Zırlanç ve Patnos'ta Zirekli köy adları, aşağı anlamından başka anlamlar da taşıyabileceğini göstermektedir.
Barto Tarihine göre Zirkonlar bu gün Hınıs'ın Tekman, Göksu, Hacıömer köylerinde toplu olarak oturmaktadırlar. Emperyalist Rusyanın birinci dünya savaşında Anadolu'yu istila hareketinde, Türk ordusu ile birleşerek Moskoflara karşı koymalarıyle Türklüğündeki asaleti göstermiştir. Fakat aynı oymak Emperyalist güçlerin yalan propagandasına uyarak Şeyh Sait isyanına katılmıştır.

Yapılan taramalarda, bu adın değişik şekillerini taşıyan doğu Anadolu'da oymaklarda vardır. Bitlis İlinde «Zir -Ani» oymağı Şerefnamede de Muş ve Bitlis'de «Zır-ki» adlı bir oymaktan söz edilmektedir. Yapılan bu araştırmalar gösteriyorki bu oymak Milli'ler gibi batıdan doğuya gelen oymaklardandır.
Zirani adının anlamı, Kayseri ve Bünyan ağzına göre Söz Derlemede kalıbına bakmayıp kendinden işler tutan bir kimseye dendiği bilinmektedir. Yine aynı derlemede «Ziryan», seymen, düğün alayına katılan deli dolu delikanlılar anlamını da taşıdığı belirtilmektedir. Bu duruma göre, E. Yavuz Bey «Zırkanlıları, delikanlılar veya azılılar diyebiliriz» demektedir.
Yine aynı kökten Rumeli ağzı ile «Zirek» (yani zeyrek, bitkisinden insanı deliye çeviren esrarın çıkarıldığı tohumdur. Burada gördüğümüz gibi. söz bütün anlamıyla Türkçedir. Bu oymak da diğer Milli oymakları gibi Türk'tür.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir